Czyj będzie Śląsk?

tvp info Domagacie się, by pisać o obecnych przekształceniach własnościowych, jakie mają się dokonać w Śląsku. Ale aby dzielić się z kimś wiedzą, trzeba ją posiadać. Tymczasem wiedza o tym, co może się wydarzyć jest nader skąpa.
Co wiemy o ewentualnych nowych właścicielach?
Grzegorz Ślak – z jednej strony jest bardzo obrotny. Potrafi odnosić sukcesy, takie jak w żużlu w Tarnowie. Jednak z pewnym zastrzeżeniem. Nie robi tego za własną kasę.
Z dwóch opinii, osoby która się z nim zna z czasów studenckich, oraz osoby, której klientem jest były pracodawca Ślaka wychodzi obraz niezbyt fajny. Ślak reprezentuje jakiś odprysk imperium śp. Gudzowatego.
Z kolei Andrzej Kuchar na pewno jest człowiekiem związanym z Wrocławiem. Swego czasu był trenerem koszykarek Ślęzy, później robił we Wrocławiu interesy. I do tego momentu wszystko robi wrażenie pozytywne, jednak jego działalność w Lechii Gdańsk wśród samych gdańszczan była oceniona nader negatywnie.
O dwóch pozostałych kandydatach na właścicieli Śląska żadnej wiedzy nie posiadamy. Jak coś wychwycicie, czy to z internetu, czy z jakichś innych źródeł – wpisujcie.
Natomiast pewnikiem jest to, że sam fakt takiej a nie innej procedury sprzedaży klubu jest – delikatnie mówiąc – wątpliwa. Płacenie 600 tysięcy za to, że ktoś opchnie klub… Albo jest to jakiś sposób wyprowadzania pieniędzy, albo dowód na to, że w Urzędzie Miasta, czyli u obecnego właściciela, pracują ludzie niekompetentni. Innego wytłumaczenia nie ma.
Przekształceniom właścicielskim przyglądamy się ze sporym dystansem. Skoro i tak jesteśmy w czarnej d…, bo mniej zainteresowanego „swoją własnością”, niż Dutkiewicz wymyślić nie sposób. Z drugiej strony ów Dutkiewicz może lekką rączką załatwić sporo łatwej, bo nieswojej kasy. To z kolei pozwala się Śląskowi utrzymać na powierzchni, lecz sprowadza na klub patologiczne układy.
Nikt taki, jak Cupiał w Wiśle Kraków czy Abramowicz w Chelsea Londyn na Oporowskiej się nie pojawił. Jak mieliśmy Solorza – Żaka – Kroka to Dutkiewicz go chciał wydutkać i skończyła się niesamowita medialność Śląska. Teraz aby było dobrze trzeba chyba cudu.
Roman Zieliński, fot. TVP Info

21+

komentarzy: 13

 1. Kuchar jest powiązany ze Schetyną, co jak dla mnie zamyka jego temat w Śląsku. Poza tym Probierz, którym wielu się tak ekscytuje, poza sukcesami w Jadze niczego nie osiągnął. A klubów trochę pozaliczał.

  1+

 2. O Ślaku najlepiej opowie historia kiedy chyba dwa lata temu gazety sportowe w całym kraju grzmiały o Gollobie we Wrocławiu . No pan Grzegorz ustalił szczegóły kontraktu prawie zorganizował konferencje prasowa tylko że zapomniał poinformować Sparty … co do reszty Kuchar był też prezesem Sparty podczas ostatniego zwycięstwa w lidze w 2006 a w jego ofercie mi najbardziej odpowiada mi nazwisko oraz pomysł na managera . Czy jest w naszym gronie ktokolwiek kto nie chciałby Probierza z nieograniczoną władzą nad wkładami ? Jeszcze jakby Pujol wrócił …

  10+

 3. Co do sprzedaży firmy/spółki wykorzystując firmy zewnętrze, to całkiem normalna biznesowa praktyka – zewnętrzna firmy przygotowuje audyt na zlecenie sprzedającego bądź kupującego.

  Jednakże znając smykałkę do biznesu pana Rafała D., też można mieć wątpliwości, czy w tej sytuacji, pośrednik wyceni firmę wiarygodnie, czy raczej będzie chciał ukryć pewne nierozsądne pożyczki z MPWiK czy inne wydatki.

  4+

 4. Warto przypomnieć, że Andrzej Kuchar już raz kierował klubem – w 2008/09 roku – do spółki z Mazurem seniorem i Dutkiewiczem, poprzez swoje dwie prawe ręce – Pawła Żelema (członka zarządu) oraz Pawła Bartosiewicza (ówczesnego prezesa, wcześniej pracującego dla Wrocławskiego Centrum Finansowego – firma Kuchara).

  Po przygodzie ze Śląskiem (kupno Śląska przez Solorza) – w 2008/2009 – duet Ż i B powędrowali z Kucharem do Gdańska:
  http://dom.trojmiasto.pl/Zarzad-gdanskiego-klubu-w-dwuosobowym-skladzie-n74694.html
  Warto przypomnieć, iż Mazur junior ówczesny wiceprezes, po sprzedaży klubu przez Wrocław Solorzowi, od razu wygrał konkurs na stanowisko dyrektora ds. sportu w Urzędzie Miasta.

  Wracają do Kuchara i pary Żelem i Bartosiewicz.

  Bartosiewicz to spec od finansów – menedżer – interesują go tylko cyferki. Będąc w Śląsku w 2009 sam mówił, że przygotowuje go pod sprzedaż.

  Żelem – jaki jest większość ze strony Fana już wie, gdyż 2 razy był w zarządzie. Dużo podejmowanych przez niego decyzji wynika z działania pod wpływem emocji, większość nieracjonalnych. Ma duże wpływy w lokalnych strukturach Policji, pasjonuje się inwigilacją.

  Powrót tego duetu bardzo realny z powrotem Kuchara, obym się mylił.

  Powiązane linki:
  http://dom.trojmiasto.pl/Zarzad-gdanskiego-klubu-w-dwuosobowym-skladzie-n74694.html
  http://sport.trojmiasto.pl/Kto-kupi-pakiet-od-Wroclawskiego-Centrum-Finansowego-Lechia-Gdansk-n74784.html
  http://www.gazetawroclawska.pl/sport/pilka-nozna/slask-wroclaw/a/kuchar-sprawdza-slask-lecz-do-kupna-mu-daleko,12159338/

  1+

 5. Jeszcze nikt nie napisał , że jeden z chętnych na zakup Śląska to niezły „byznesmen”. Pan Johnson był już właścicielem amerykańskiego klubu Minnesota Thunder. Odszedł z niego zostawiając milion dolarów długu wobec pracowników, narodowego centrum sportu i United Soccer League. Chwilę później Minnestota Thunder przestał istnieć. Skoro w USA nie wyszło, to udał się do Belgii i tam zakupił klub RFC Liege, które bujało się gdzieś po III lidze.Plany były mocarstwowe, ale po kilku miesiącach pan Johnson zniknął. Spróbował jeszcze raz , tym razem w Hiszpanii i jak już wszystko było uzgodnione żeby przejąć Elche, Johnson po prostu nie przyszedł na spotkanie.
  http://watch-esa.pl/2017/06/12/ostatnia-misja-wroclawskiego-magistratu-sprzedaz-slaska-wroclaw/amp/

  Tak czy siak szykuje Nam się ciekawe lato.

  10+

 6. Wynajęcie firmy zewnętrznej do sprzedania klubu to jest przekręt sam w sobie, zwłaszcza ze z miejsca zgłasilo się 4 klientów…
  Pomijam już fakt, że typ z tej firmy siedzi we władzach Śląska.

  15+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *