Teatr został spalony

wojciech_skulimowski Wygrana Arki w Lubinie chyba odbije się czkawką drużynie Zagłębia. Nikt nie lubi być robiony w wała, a widownia w Lubinie została wy…wystrzelona w powietrze jawnie. Na bezczela. Na chama.
Wiele wałków widziałem już na oczy, ale ten z Lubina przypomina tylko te z epoki Fryzjera. Co nie powiedzieć o lidze, to ostatnio tak jawnych wałów na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej się nie robi.
Śmiać mi się chciało w 2012 roku, jak po meczu Wisła Kraków – Śląsk parę osób udowadniało, że był to mecz czysty. Znałem kulisy tego pojedynku, a przynajmniej ich część i wiedziałem, że czysto nie było. Ale teatr, jaki zafundowano publiczności, niezorientowanym dawał poczucie realnej walki. Do tego strzał niezorientowanego w sytuacji juniora w samej końcówce spotkania… Spektakl był godny gry niezłych aktorów. Ci, którzy wiedzieli, to wiedzieli, ci, którzy nie wiedzieli, mieli dowód na to, że jest czysto…
Mecz Zagłębie Lubin – Arka Gdynia udowodnił, ze aktorem też trzeba umieć być. Piłkarze Zagłębia na aktorów nie mają kwalifikacji żadnych. Tylko naprawdę kompletny laik może przyjąć ich wyczyny ze spotkania z Arką za dobra monetę.
Ludzie widząc, jak są robieni w wała gdzieś będą mieli takie widowiska. Kto się nie nauczył tego w latach 80-tych i 90-tych, gdy po wałach robionych na żywca frekwencja na meczach piłkarskich spadła z kilkudziesięciu tysięcy (lata 70-te) do poniżej tysiąca (początek lat 90-tych na wielu stadionach w Polsce), ten robi podobne spektakle obecnie.
Lubiński cyrk obchodzi nas tyle, co zeszłoroczny śnieg. Może trochę żal, że nie spadła Arka, bo od sławetnych baraży (też skręconych) sprzed kilkunastu lat, ta drużyna jest przez nas lubiana w sposób szczególny. Jednak spadek Górnika Łęczna może mieć inne ozdrowieńcze skutki. Następnym razem jak ktoś zechce przenieść miejsce występu klubu, jak to zrobiono w Łęcznej, gdzie wpadli na genialny pomysł przeprowadzki do Lublina, to może przyjdzie po rozum do głowy mając na uwadze jak takie przenosiny zaowocowały na lubelszczyźnie.
Roman Zieliński, fot. Wojciech Skulimowski

22+

komentarzy: 21

 1. Komedia normalnie. Co to k..wa ma być ? :

  Działali incognito. W polu podbramkowym i koszulkach fotoreporterów. Teraz ci prawdziwi pytają, dlaczego policja się pod nich podszywa.

  Do burdy doszło na wczorajszym meczu Ruch – Górnik Łęczna. Przez fanów drużyny z Chorzowa rozgrywka była kilka razy przerywana. Na trybunach płonęły flagi, a podczas drugiej połowy na boisko poleciały race. Jeszcze goręcej zrobiło się po końcowym gwizdku. Wówczas na boisko wbiegli kibice.

  Czy to fotoreporter?

  Interweniować musiała policja, m.in. konna. W efekcie jeden z kibiców został poturbowany przez zwierzę. Interweniowali też… fotoreporterzy, a przynajmniej osoby ubrane w kamizelki z napisem „foto”. Jak się później okazało byli to tzw. spotersi, czyli grupa funkcjonariuszy oddelegowana do spraw pseudokibiców.

  „To uderza w nas”

  Skutek jest taki, że teraz środowisko śląskich fotoreporterów jest oburzone. – Następnym razem będę się bał wyjść na boisko. Kamizelka informująca o tym, że jestem z prasy, już nie będzie miała większego znaczenia – mówi nam jeden z fotoreporterów. – To uderza w nas – dodaje.

  Sebastian Imiołczyk, rzecznik prasowy chorzowskiej policji odpiera jednak zarzuty. Mówi, że to mundurowi działali zgodnie z zasadami, a spotersi na meczu, to jeden z wariantów zabezpieczenia. Miejsca, które zajęli były ustalone wcześniej z organizatorami meczu.

  8+

  1. Co za poziom…kibice, którzy palą swoje flagi uskarżają się, że psy biegały w kamizelkach FOTO i teraz nikt nie będzie chciał fotografować „niebieskich” oprócz…. „niebieskich”… Trzeba pisać pisma do komendy oni chętnie udostępnią zdjęcia z meczu…. Ciesze się, że żeście spadli „Narodzie Śląski”….. żałuję tylko, że z Wami nie poleciała Ara…

   5+

  2. Chyba nie zrozumiałeś. Skarżą się fotoreporterzy, że tajna milicja się pod nich podszywa na imprezach masowych. Nie dziwne, że się skarżą bo teraz wszyscy wiedzą, że część fotoreporterów to przebierańcy. I do tej pory jak była awantura to kibice fotoreporterów nie bili ale po tej akcji bardzo możliwe jest, że następnym razem fotoreporterzy wyłapią po ryjach bo kibice nie będą pytali czy jest prawdziwym fotoreporterem czy przebierańcem. Oni się po prostu teraz boją bo wiedzą, że milicji w Polsce nikt nie lubi, a tymczasem milicja się za nich przebiera, a więc naraża ich życie.

   A co do samego spadku antypolskich z Chorzowa to też się bardzo cieszę i życzę im aby ten antypolski klub przestał istnieć.

   6+

 2. Dlaczego, Romku, uważasz, że widzowie wyszli ze stadionu zdegustowani i z poczuciem zrobionych w wała? Jakaś garstka na pewno, ale reszta cieszyła się, że z ligi poleciał Górnik Łęczna a nie Arka. W 2012 też było wiadomo, że tylko jakiś dziwny zbieg okoliczności nie pozwoli Śląskowi zdobyć mistrzostwa Polski. Z jednym się na pewno zgodzę, co wyraziłem już we wcześniejszym artykule. Rżnąć głupa też trzeba umieć, a to się krecikom w tym meczu wybitnie nie udało. Można to było ukartować całkiem „na legalu”. Wpuszczam na obronę niedoświadczonych juniorów od pierwszej minuty, kwestią czasu jest to, kiedy zaczną popełniać błędy w starciach z bardziej ogranymi i silniejszymi fizycznie przeciwnikami. A wytłumaczyć się z tego łatwo, dlaczego grali juniorzy, np. jeden podstawowy zawodnik kontuzjowany, drugi skręcił wczoraj nogę na treningu, następny naciągnął mięsień na rozgrzewce, inny przemęczony, musi odpocząć, itd. Ale to co wyrabiał bramkarz i obrońcy gospodarzy w Lubinie, to było po prostu wyjątkowo żałosne.

  18+

  1. Problem w tym, że Zagłębie nie ma niedoświadczonych juniorów, bo w szkoleniu, w odróżnieniu od nas, są niebo wyżej., I takie ekstraklasowe „prawiczki” rozniosły by tą Arkę w puch. Wałki robią doświadczeni.

   22+

 3. Pomijając jeszcze fakt że na tym niby zgodowym meczu w Lubinie na sektorze gości byli… goście. To chyba jedyny przypadek w kraju że jest zgoda a siedzą osobno. Pomijam fakt że mogli tam przebywać ich koledzy z Poznania czy Wałbrzycha ale jest to trochę śmieszne.

  12+

  1. W Krakowie to nas było ponad 5 tysięcy a trybuny gospodarzy też ładnie zapełnione także porównanie słabe.

   14+

  2. Analogia jest tu, że byliśmy na sektorze gości. Wiele razy byla taka sytuacja w Polsce, także nie ma co żenić farmazonów, nawet jeśli to dotyczy nielubianych ekip.

   7+

 4. Romek, zdecydowana większość kibiców interesuje się zarówno sprawami boiskowymi jak i kibicowskim. Jeśli nawet w proporcji 95 do 5 na korzyść wydarzeń boiskowych to i tak są w stanie przymknąć oko na wałek na rzecz zaprzyjaźnionego klubu. Ile osób ze stadionu Zagłębia wyszło dzisiaj zdegustowanych? 20? 30? No może 50.
  Tak samo jak na stadionie Wisły w 2012 (oczywiście pomijam tych co byli zawsze anty Śląsk).
  Pamiętasz swój tekst w Pamiętniku Kibica i pytanie zadane kibicowi Legii czy wyobraża sobie sytuacje, że Legia odpuszcza innej drużynie mecz aby ta nie spadła z ligii? I odpowiedź, że absolutnie nie. Następne pytanie. A gdyby to była Pogoń? No chyba, że Pogoń.
  Jakoś tak to szło.

  25+

  1. Fanatykowi to nie przeszkodzi. Widz ucieknie.
   Dlatego wstawka o teatrze.
   W Krakowie fanatycy wiedzieli, że byli świadkami wałka. Widzowie – nie.
   RZ

   16+

  2. Doskonale rozumiem o co Ci chodzi. Natomiast ja uważam, że w takim Lubinie gdzie na stadion chodzi 5-7 tysięcy zdecydowana większość kibiców to chociaż w 5% fanatycy i zdają sobie sprawę z tego, że z Arką jest zgoda, Arka walczy o utrzymanie, Arce trzeba pomóc. A Zagłębie nie walczyło nawet o wyższe miejsca, niższe też im nie groziło. Więc po tym meczu pojęczy Smuda, pojęczą w C+, pomarudzą kibice innych klubów ale akurat z tych co byli na stadionie w Lubinie prawie nikt nie będzie miał pretensji.

   9+

  3. No chyba, że za ten wałek dowalą muminkom minusowe punkty w przyszłym sezonie. Jest w regulaminie taki punkt, który za niesportową postawę pozwala ukarać klub.

   8+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *