Wdzięczność żyda

klubinteligencjipolskiej pl W naszym kręgu kulturowym coś takiego jest niepojęte. A zdarzyło się naprawdę. W Polsce w 1945 roku.
Wcześniej, podczas niemieckiej okupacji oddziały Hieronima Dekutowskiego „Zapory” uratowały żyda, Abrama Taubera. Karmili go, ubierali, troszczyli o niego. Przyszli sowieci, Tauber został przez nich mianowany szefem powiatowego oddziału Urzędu Bezpieczeństwa, czyli komunistycznej milicji politycznej.
Co zrobił żyd? Zaprosił do siebie czterech partyzantów, z którymi był najbardziej zżyty. Ci idąc na spotkanie myśleli, że „teraz nam żyd podziękuje”. A Tauber kazał ich związać i jednego po drugim osobiście zastrzelił z broni krótkiej. Gdy „Zapora” dowiedział się o tym jak żyd potraktował jego ludzi, zorganizował oddział i odstrzelił niewdzięcznika. Taki był powód powrotu „Zapory” do lasu po tak zwanym „wyzwoleniu”
Tę i wiele innych, przejmujących historii dotyczących Żołnierzy Wyklętych opowiedziała świetna prelegentka Anna Kołakowska podczas wizyty we Wrocławiu.
Jak ktoś liczy na to, że zobaczy fajny film akcji, to się zawiedzie. Po prostu jedna kamera, jedno ujęcie i tak ponad godzinę. Ale naprawdę warto posłuchać, bo nie tylko takie „kwiatki” jak z podanym wyżej żydem wychodzą na światło dzienne. Wykład, który odbył się we Wrocławiu pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=JNs1YaNvVcE
Sama Anna Kołakowska to ciekawa osoba. Najmłodsza skazana na więzienie za działania antykomunistyczne w czasie stanu wojennego, obecnie radna miasta Gdańska, politykom PO nie podaje ręki…
Roman Zieliński, fot, klubinteligencjipolskiej.pl

15+

komentarzy: 5

  1. Dzisiaj nie pamietają o takich formacjach jak Żydowska Służba Porządkowa czy osławiona Trzynastka z Getta Warszawskiego które to formacje brały gorliwy udział w zwalczaniu własnych rodaków. A nawet Żagiew mogła opuszczać getto aby tropić własnych rodaków którzy się ukrywali po tzw aryjskiej stronie.

    1+

  2. To, czy Tauber został odstrzelony, nie jest takie do końca oczywiste. Zdołał uciec podczas zasadzki, a jego dalsze losy są nie znane, prawdopodobnie uciekł do Izraela.

    4+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *