10 lat obłudy

polskielogo netPrzed niespełna miesiącem mieliśmy do czynienia z okrągłą, 10 rocznicą dość istotnego wydarzenia. To wówczas nasz, kibicowski świat zaczął się staczać na psy.
19 czerwca 2006 roku w Mołdawii odbył się mecz słabo znanej w Polsce drużyny FC Tiraspol. I było to spotkanie istotne dla historii polskiej piłki nożnej. Otóż w Pucharze Intertoto, w ramach którego odbył się ów pojedynek, rywalem Tiraspola była drużyna pod nazwą „Lech Poznań”. Problem w tym, że Lech Poznań kilka tygodni wcześniej zniknął z futbolowej mapy Polski.
Dla uwiarygodnienia, tabela pierwszej ligi sezonu 2005/06:
http://www.90minut.pl/liga/0/liga1944.html
Jak Lech, który po sezonie został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli w związku z likwidacją klubu mógł zagrać w trzecioplanowych rozgrywkach o europejskie trofea?
Jak widać w klasyfikacji – miejsce pozwalające zagrać w Pucharze Intertoto zajęła przecież Amica Wronki.
W zasadzie powyższy link pokazuje, w czym był haczyk. Pod tabelą jest stwierdzenie, że „Lech Poznań nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli.
W przyszłym sezonie pod nazwą Lech Poznań występować będzie Amica Wronki”
Mogą w Poznaniu zaklinać rzeczywistość jak chcą. Mogą obwieszać się biało – niebieskimi flagami, mogą robić sektorówki z napisem „Lech” na pół stadionu. Rzeczywistość jest jednak taka, że niemal dokładnie 10 lat temu Lech Poznań przeszedł do historii, a od dekady w Poznaniu na Bułgarskiej swoje mecze rozgrywa Amica.
Jutro, czyli w piątek 15 lipca 2016 Amica zawita we Wrocławiu. Początek spotkania o godzinie 20:30.
Andrzej P, Roman Zieliński, rys. polskielogo.net, fot. youtube.pl

19+

komentarzy: 23

 1. Pingback: katenroden

 2. Panie redaktorze – 10 lat napinki, to chyba za dużo, kompleks jakiś?? A nie chodziło przecież o jakiś awans sportowy, tylko o ucieczkę przed długami, mówienie o końcu klubu, braku honoru jest śmieszne, bo klub to kibice a nie zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym!!

  6+

  1. Przerzućcie się na Barcelonę. Przecież klub to nie KRS. A tam kasa większa (no bo jeśli mówimy o długach, to znaczy, że rozmawiamy o kasie, nieprawdaż?).
   Rozumiem, że czas w Twoim widzeniu świata odgrywa istotną rolę. Dałeś d… 10 lat temu, to się nie liczy?
   Cóż, prawda w oczy kole.

   16+

  2. Argumentu z „przerzuceniem się na Barcelonę” nie będę komentował, bo jest poniżej poziomu. Prawda jest taka, że Lech w tym sezonie i tak by się utrzymał(42 pkt. czyli 6-te miejsce w tabeli), więc żadnej korzyści sportowej nie uzyskał. Tak chodzi o pieniądze, tylko naiwny mówi, że nie. Kluby które mają pieniądze odnoszą sukcesy, piłka to biznes i komercja, większość kibicuje dlatego że są wyniki(czyli są pieniądze).

   5+

  3. No tak, w sumie racja. Żonę utrzymujesz cały czas, a w burdelu płacisz jednorazowo.

   Tak, poniżej poziomu. Ale jeśli chodzi o spojrzenie na kasę, to właśnie ten sam poziom.

   3+

 3. Ja się tylko dziwię,że kibice innych drużyn poważają takich kibiców jak „Fanatycy Kolejorza”,którzy zostawili swój prawdziwy klub i przeżucili się na Amicę.
  Fanatycy innych klubów powinni ich olać jako godnych przeciwników.
  W końcu złamali „Świętą zasadę”.
  Ale widocznie świat schodzi na psy.

  14+

 4. Były takie kluby jak Pogoń, Czarni i Lechia a wszystkie były ze Lwowa i nie istnieją z wyjątkiem reaktywowanej Pogoni przez wojenną zawieruchę i kradzież terytorium jaką zrobili nam zdradziecki zachód i czerwoni. A w Poznaniu nie trzeba było wojny aby klub nie istniał, i to od dekady. I z tego mam ubaw. A tak na poważnie to oni chyba są jedyna ekipą, która się pogodziła z utratą klubu i udają że to ich.

  25+

 5. @ VVV, odnośnie dołączenia, to może masz rację, powinno zostać, tak jak jest. Ale życie pisze różne scenariusze.
  Co do zgody czy układu z inną drużyną, to nie będę się wypowiadał, najwyżej napiszę, że powinna to być drużyna, która wie co to jest pakt i szanuje drużyny, które taki pakt zawarły.
  @grabarz piłki, masz rację, ale połowiczną. Powinienem napisać jeszcze Czarni Wróblewo/Błękitni Wronki, to protoplasta Amiki, tak samo jak Lutnia Dębiec.
  @Morgoth, nie zgodzę się z tobą, naprawdę za dużo już o tej Amice.
  @Raku, zgoda z Kolejorzem? Ale co na to, Lechia, Arka, Cracovia. Nawet pisząc szyderczo o tym, kiedyś była zgoda z Kolejorzem, ale ciężko mi to sobie wyobrazić, żeby po Wrocławiu chodzić w koszulce Lecha, chociaż żartem pisząc, na złość Lechowi, zrobić zgodę z Wartą Poznań.
  Sorki za błąd ort. Dołączyć piszemy razem.

  8+

 6. Pięć lat temu mieliśmy z nich polewkę, bo frekwencja im spadła do…12-13tys. Na murawie w dziesięć lat zaliczyli po dwa złota i srebra plus brąz. Zajmijmy się w końcu sobą, a nie odgrzewajmy tematu że pyra dalej się szmaci.

  27+

  1. Panowie, nie puszczajcie takich debilizmów, bo z poważnej strony robicie inną stronę. Zaraz ktoś napisze, że Lechia po wielu latach polubi Arkę i znajda się dzbany, które będą to kolportować.

   27+

 7. Czytam te Wasze szydercze komentarze, że Amica to może „nasza przyszła zgoda”, bądź takie, że za dużo jest tekstów poświęconych Amice i Poznaniowi, a najważniejsza konkluzja powinna być taka, że to już faktycznie 10 lat. I że zleciało to może nie błyskawicznie, ale gdyby ktoś się mnie zapytał, kiedy prawdziwy Lech Poznań zniknął ze sportowej mapy Polski, w pierwszym odruchu odrzekłbym, że miało to miejsce najwyżej 6-7 lat temu. Powiedziałbym nawet, że mniej niż 6-7 lat, ale wiem, że 8 lat temu Śląsk awansował i na starym stadionie trochę meczów zagraliśmy. Przez ten czas zdążyło całe pokolenie dorosnąć – ówczesne przedszkolaki dziś są prawie dorosłe. Ważne jednak, że „Fan Śląsk” nie tylko nadal istnieje, ale i artykuły „trzymają poziom”, co więcej – są coraz lepsze.

  29+

 8. Jak tak mamy być dokładni,to jutro nasz Śląsk zagra z Lutnią Dębiec. Pierwsza nazwa historyczna tegoż zespołu. Przez prawie 96 lat oni nazywali się różnie, więc nie zdziwię się,jak np. kiedyś się połączą z Wartą Poznań, Obrą Kościan czy Błękitnymi Wronki. Myślę, że czas skończyć o pisaniu o Amice i zacząć pisać o transferach, jak na dzień dzisiejszy czarno to widzę, że możemy w tym sezonie z Łęczną spaść. Odpisując na inny post, co do zgód, to może i Poznań tak, ale wolę Wartę.
  Szkoda rozwodu z Wisłą, ale jak oni tak postanowili, płakać nie będziemy. Myślę, że do przyszłego roku,ktoś do łączy do Lechii i Śląska, żeby znów byli trzej królowie. Pozdro też dla redaktora naczelnego, za dobre artykuły.

  12+

  1. Ktoś dołączy? Jaja sobie robisz? Na jakiej podstawie tak uważasz i kto to miałby być? Chyba ostatnie działania Lechii i Śląska jasno pokazują, że zgoda a interes to dwie osobne sprawy dla tych ekip. Niech tak już zostanie i my i Lechia mamy nauczkę. Co innego to zawarcie jakiegoś układu „h” to się może wydarzyć w przyszłości, tak sądzę.

   19+

  2. @Michał, Ty umiesz czytać? Jaka Lutnia Dębiec! Amica Wronki nigdy nie grała na Dębcu, bo jak klub powstawał, to Dębca już nie było.
   A redaktorzy Fana uściślając swój opis powinni dodawać Amica Wronki grająca w Poznaniu.

   16+

 9. Zabrakło tutaj tylko jednej informacji. Przy okazji jednego z wywiadów udzielanych przez jeżeli dobrze pamiętam prezesa tego klubu zwanego Lechem, ów prezes na pytanie dotyczące długów Lecha sam odpowiedział, że przecież to jest klub Amica a nie Lech. Nie pamiętam jak prezes się nazywał ale już kiedyś Romek chyba o tym pisałeś.

  21+

  1. To ich prawnik Jacek Masiota bodajże jak i PZPN się wypowiadał w tym sensie
   „Trofea to jesteśmy Lechem Poznań”.
   Długi?? My z Lechem nie mamy nic wspólnego jesteśmy Amicą Wronki.

   5+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *