Świadkowie rzezi

 Inna niż zwykle demonstracja dla uczczenia polskich ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943 i późniejszych. Manifestacja była specyficzna, gdyż o tym, jak mordowano ludzi opowiadali naoczni świadkowie. Jak to zrobiliśmy? Multimedialnie. Pod Pomnikiem Ofiar UPA wystawiony był telewizor, i z tego medium puszczane były wypowiedzi ludzi, którzy jako dzieci, cudem przeżyli tamten czas i tamte wydarzenia.
Wrocław, a w zasadzie Dolny Śląsk jest dla Kresowian miejscem szczególnym. Tu wielu trafiło po w zasadzie przymusowej wywózce w 1945 roku.
Niestety, są także we Wrocławiu tacy, dla których każde upamiętnianie polskości jest traumatycznym przeżyciem. Z ramienia Urzędu Miasta była obecna m. in. Bartłomiej Ciążyńska, która za punkt honoru sobie obrała zdelegalizowanie demonstracji. Tym razem nie dopatrzono się przesłanek do takiej hucpy. Ale była to jedyna osoba, która podczas wzruszających wypowiedzi świadków wołyńskich trzymała łapska w kieszeniach. Dodajmy – reprezentowała ona Urząd Miejski.
Dziękuję jeszcze raz wszystkim obecnym na demonstracji, w tym szczególnie osobom z Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Gdańska, Częstochowy, województwa opolskiego (jeśli ktoś został pominięty – proszę się dopisać w komentarzu), które musiały zaliczyć sporo kilometrów, by oddać hołd polskim ofiarom ukraińskich ludobójców.
Jeśli my nie będziemy o nich pamiętać, to tak, jakbyśmy zabili ich po raz drugi. Pierwszy raz zrobili to Ukraińcy 77 lat temu.
Jeszcze dziś późnym wieczorem na stronie wprawo.pl pojawi się film z wypowiedziami świadków rzezi, który został wyemitowany podczas demonstracji. Link znajduje się pod tym artykułem.
Roman Zieliński, fot. RZ część osób uczestniczących w demonstracji postanowiła uwiecznić się pod pomnikiem.

Marsz Wołyński we Wrocławiu (11.07.2020). Przemówienia i relacje świadków ukraińskiego ludobójstwa [WIDEO]

https://sklepkibol.pl/pl/p/koszulka-T-shirt-smierc-wrogom-Ojczyzny-Polska/110
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 9

 1. A mnie zastanawia, dlaczego, jak wynika z powyższej notatki, czczone były tylko ofiary UPA? Dlaczego w ogóle ten pomnik jest poświęcony tylko pamięci ofiar UPA? Czy ofiary Ukraińców nie będących członkami tej zbrodniczej organizacji nie zasługują na uczczenie? Czy polskie dzieci, kobiety i starcy bestialsko mordowani przez swoich uzbrojonych w narzędzia rolnicze ukraińskich sąsiadów nie cierpiały tak samo jak ofiary banderowskich bojówek? W szale poprawności politycznej najwidoczniej ulega rozmyciu fakt, że ludobójstwo na Polakach na terenie wschodnich województw RP był dziełem ukraińskim. Że ze zwierzęcym okrucieństwem mordowali Ukraińcy, zastępowani obecnie jakimiś enigmatycznymi dla wielu Polaków banderowcami, upowcami czy „ukraińskimi nacjonalistami”. Identyczną manipulację usiłuje się wykonać zastępując gdzie się da Niemców „nazistami. A tego chyba również byśmy nie chcieli?
  Proszę nie traktować tego jako wywodu jako jakiegoś wielkiego ataku ale nie ulega wątpliwości, że cała oficjalna polskojęzyczna propaganda zmierza obecnie właśnie do zdjęcia z Ukraińców odpowiedzialności za to ludobójstwo i przerzucenia jej na jakieś kosmiczne siły. Po co jej w tym pomagać?

  1. @janwykasza
   Dlatego my mówiliśmy o Ukraińcach.
   Choć przed rokiem, własnie za mówienie o Ukraińcach, nam demonstrację zdelegalizowano.
   Dla przypomnienia: we Wrocławiu rządzi PO, któremu nic co polskie nie jest w smak.
   W Polsce rządzi PiS, który Ukraińcom wchodzi w zadki.
   RZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *