Niepewna pewność

 Pytanie zadane przez Czytelnika Fana:
Czy możecie mi wyjaśnić jak wyliczyliście, że na 100% mamy górną 8?
Oczywiście w teorii wiele jeszcze się może zdarzyć. Ale podejmując wyzwanie.
Punktem odniesienia zawsze są porównania. W 6 dotychczasowych sezonach w których obowiązywało dzielenia tabeli na pół taka ilość zebranych punktów pozwalała na wejście o górnej części tabeli:
2013/14 – 42 (Górnik Zabrze i Zawisza Bydgoszcz)
2014/15 – 41 (Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin)
2015/16 – 38 (Lechia Gdańsk i Ruch Chorzów)
2016/17 – 39 (Korona Kielce)
2017/18 – 43 (Zagłębie Lubin)
2018/19 – 43 (Pogoń Szczecin i Amica Poznań)
Dla porównania w tych samych sezonach najwyższe zdobycze punktowe, jakie nie dały awansu:
2013/14 – 39 (Jagiellonia Białystok i Cracovia)
2014/15 – 39 (Korona Kielce, Piast Gliwice i Podbeskidzie Bielsko-Biała)
2015/16 – 37 (Korona Kielce)
2016/17 – 39 (Wisła Płock i Zagłębie Lubin)
2017/18 – 40 (Arka Gdynia)
2018/19 – 42 (Wisła Kraków)
Jak widać tylko w sezonie 2016/17 decydowały mecze bezpośrednie (tak nawiasem mówiąc dzięki bramce strzelonej przez Śląsk Zagłębiu Lubin w samej końcówce meczu, co spowodowało, że zamiast Zagłębia do grona lepszych awansowała Korona Kielce). Poza tym pięciokrotnie zespoły z pozycji ósmej miały przewagę nad drużynami z miejsca 9. Czasem nawet 3-punktową.
Tyle statystyka historyczna. Wracając do obecnej tabeli, co musiałoby się zdarzyć, by Śląsk jednak nie awansował?
Zakładamy katastrofę w ostatnich 3 kolejkach, trzy porażki WKS-u: w Gdyni, w Płocku i z ŁKS-em we Wrocławiu. Dodatkowo porażka w Płocku 0-2 lub 1-4 albo jeszcze wyższa. Wówczas aby wyprzedzić Śląsk poszczególne zespoły musiałby zdobyć podana liczbę punktów (w nawiasach z kim grają):
1 – Cracovia (Pogoń w, Lechia w, Wisła Płock d)
2 – Amica (Zagłębie w, Pogoń d, Korona w)
2 – Pogoń (Cracovia d, Amica w, Lechia d)
2 – Lechia (Górnik w, Cracovia d, Pogoń w)
3 – Jagiellonia (Wisła Płock d, ŁKS w, Piast d)
6 – Raków (ŁKS d, Wisła Kraków w, Zagłębie d)
7 – Zagłębie (Amica d, Korona d, Raków w)
7 – Wisła Płock (Jagiellonia w, Śląsk d, Cracovia w)
8 – Górnik (Lechia d, Piast w, Legia d)
O ile przy braku jakiejkolwiek zdobyczy punktowej Śląska wyprzedzenie przez Cracovię, Amikę, Pogoń, Lechię jest niemal pewne, przez Jagiellonię bardzo prawdopodobne, to trzeba by znaleźć jeszcze jeden klub, który okazałby się lepszy od Śląska.
Szanse Górnika Zabrze są wyłącznie papierkowe, 8 punktów zdobyć nie można, zatem Górnik musiałby zdobyć 9 oczek. Nie ma na to szans najmniejszych.
Wisła Płock, nawet zakładając wygraną ze Śląskiem, w wyjazdowych pojedynkach z Jagiellonią i Cracovią musiałaby zdobyć 4 oczka. Nie ma na to szans.
7 oczek Zagłębia Lubin w pojedynkach z Amiką, Koroną i Rakowem – raczej nierealne.
Pozostaje Raków Częstochowa. Czy jest w stanie wyciągnąć 6 punktów w trzech kolejkach? Teoretycznie tak. I to jest jedyne poważne zagrożenie dla Śląska.
Czy można uznać, że Śląsk już awansował? 100% pewności nie ma.
AP, RZ, fot. B

https://sklepkibol.pl/pl/p/koszulka-T-shirt-smierc-wrogom-Ojczyzny-Slask-Wroclaw/109
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 7

    1. Tak już jest z rachunkiem prawdopodobieństwa, że na 5 kolejek przed końcem to nawet 14 punktów przewagi nie pozwala świętować.

  1. O ile w derbach Arka grała całkiem przyzwoicie i być może coś ugra że Śląskiem, o ile Wisła Płock może coś zagrać lepszego niż z Koroną i też ze Śląskiem wygrać to z całym szacunkiem ale ŁKS kopie się po czołach (w przypadku Dąbrowskiego nawet po nosie), nie potrafią trafić z 4 metrów do pustej bramki i w sumie to godzinę można wymieniać mankamenty w ich grze. 3 punkty z ŁKS-EM są dla zawodowego piłkarza w tej lidze oczywiste. Każdy inny wynik z takimi ogórkami niż zwycięstwo bez nerwówki to kompromitacja. I żeby nie było że się pastwię nad Łodzianami to oni mają personalnie taki skład że ciężko od nich wymagać czegoś więcej niż 16 miejsce. Tak naprawdę to w piłkę gra tam tylko Malarz, ale tylko z bramkarzem to ciężko się utrzymać. Zatem jak dla mnie nawet potencjalne wtopy z Arką i Wisłą Płock nie mogą przeszkodzić Śląskowi w zgarnięciu 3 oczek z ŁKS-EM i graniu w górnej ósemce. Inna sprawa że jakoś ciężko widzę walkę i puchary, ale jeśli założymy że Puchar Polski wygra ktoś z miejsc 1-3 a patrząc na półfinały jest na to spora szansa to czy do Gdańska czy Wrocławia, mecze o ligę europejską powinny zawitać

  2. Bardzo dziękuję za szczegółową analizę.
    Jej lektura nie dała mi komfortu psychicznego. Nie miałem go zresztą wcześniej zadając przedmiotowe pytanie.

  3. No ale już większych leszczy niż te trzy drużyny, z którymi przyjdzie nam jeszcze zagrać, nie widzę obecnie. Tak więc nie punkt, nie dwa, ale co najmniej 4-6 powinniśmy w tych trzech spotkaniach jeszcze zdobyć. No ale to niestety jest Śląsk i niczego nie można być pewnym. Przy trzech porażkach górnej ósemki raczej nie będzie na bank (Raków 6 punktów zdobędzie spokojnie), nawet przy jednym punkcie pewności wciąż nie będzie.

  4. Patrząc na piach jaki zagrali Panowie piłkarze i drużyny z jakimi gramy można mieć obawy. Niektórzy będą dużo bardziej zmotywowani od Śląska…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *