Zgrzyt w bandzie

 Do dziś organizacja futbolowa była największą, najlepiej zorganizowaną mafią świata. Nic jej nie ruszało. Opisywana przez wielu dziennikarzy śledczych, potrzebowała dopiero międzynarodowego śledztwa w sprawie megakorupcji, by kilka osób z czołówki bandy zostało ukaranych (m. in. szefujący UEFA i pełniący istotne funkcja w FIFA Michel Platini). Ale generalnie nic się nie zmieniło.
FIFA i UEFA były tak bezczelne, że gdzieś miały nawet międzynarodowe konflikty. Nakazywały grać między sobą drużynom Armenii i Azerbejdżanu, i dopiero gdy to zagroziło wojną, lekko się zreflektowano i zaczęto tak manipulować rozgrywkami, by np. nie dochodziło do spotkań Kosowo – Serbia czy właśnie Armenia – Azerbejdżan. Ale poza tym robiono co chciano. Oczywiście pod dyktatem kursującego pod stołami pieniądza, stąd organizacja mistrzostw świata w RPA, Rosji czy – to jeszcze przed nami – Katarze.
Jeśli komuś się nadal wydaje, że mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku to był efekt dobrego przygotowania, a nie pieniędzy Surkisa*, to gratulacje za najwyższy poziom naiwności.
Buta władz piłkarskich widoczna była także w polskim przypadku, na przełomie wieków, gdy ówczesny minister sportu śp. Jacek Dębski próbował walczyć z wszechobecną futbolową korupcją . Zagrożono wykluczeniem kadry narodowej, klubów piłkarskich oraz polskich zawodników z federacji.
Przykładów można mnożyć tysiącami.
FIFA / UEFA są bezwzględne. W kwestiach terminów, licencji, kontraktów i wielu innych rzeczy (oczywiście wszystko można ominąć, ale trzeba płacić pod stołem).
Ale dziś się coś zachwiało.
W związku z koronawirusem Inter Mediolan wycofał się z wszystkich rozgrywek ze skutkiem natychmiastowym. A wciąż uczestniczy nie tylko w rozgrywkach Serie A, ale także w Lidze Europy.
Oczywiście futbolowa banda i tak jakoś ten fakt jest w stanie ominąć i na pewno ominie. Ale coś ciekawego właśnie zaczęło się dziać. Mało tego. Nie jest powiedziane, że Inter będzie ostatnim klubem, który podejmie podobne środki. W Polsce na razie obowiązuje konieczność rozgrywania meczów bez udziału publiczności.
R. Zieliński, fot. legionisci.com, archiwum

* Hryhorij Surkis, ukraiński polityk, przedsiębiorca i działacz sportowy, prezydent Federacji Piłki Nożnej Ukrainy w latach 2000–2012.

https://sklepkibol.pl/pl/p/Koszulka-POLO-z-krzyzem-celtyckim-haftowanym/104
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 12

  1. Nadchodzaca kolejka EK może być ostatnią. Część kibiców WKS będzie się cieszyć, że jesteśmy w górnej ósemce. Jak pojadą z Rakowem są nawet szanse na puchary. Ale mnie coś innego nurtuje. A jak wszystko się skończy tak jak teraz? czyli Śląskowi do vice mistrzostwa zabraknie punkty z Białegostoku? A tam, jak wiemy, nie tylko my kibice, ale również komisja ligi, karnego nie powinno być, a zatem gola także. Dlatego dzisiaj Śląsk winien być srebrnym medalistą. Co zrobi, rudy sternik PZPN? Przeprosi? Ukaże Lssyka? Gdzieś to mam. Mam nadzieję, że i klub i kibice będą się upominać i wypominać ten przekręt. Sędzia Laguna jak Stalin – wiecznie żywy.

    1. Ja Ci napisze. Ktoś ma interes na tym, żeby ta panika trwała jak najdłużej. Interes niewyobrażalny. Kto i jaki? Nie wiem ale wiem, że prędzej czy później to wyjdzie.

    2. A co tu pisać? Umierają głównie osoby starsze. Panika w sklepach? Zobaczysz jak polecą w górę ceny żywności, bo i tak ludzie kupią. Natura broni się sama. Od 1918 roku ludzka populacja wzrosła o 100%. Do niedawna ludzie przyrost regulowali wojnami, były epidemie jak cholera, dżuma, czy ospa. Wraz ze wzrostem naukowym, praktycznie wyeliminowano choroby koszące ludzi. Jest taka gra The Division, i tam następuje pandemia zmutowanej ospy. Skąd się wzięła? Ano pewien naukowiec stwierdził, że ludzie zabijają Ziemię, więc trzeba przetrzebić populację. Natura tak skonstruowała człowieka, że najsilniejsze jednostki przetrwają. Przecież są nosiciele Koronki, którzy prawie nie mają objawów. Magic dobrze pisze – ktoś ma interes.

  2. Legionovia odmówiła wyjazdu na mecz do Polkowic co oznacza po komunikacie z PZPN że zakończy się sezon po bieżącej kolejce. Wystarczy że Lechia nie wyjdzie na derby i spuści z ligi Arkę. My nie wychodzimy na Raków? Teoretycznie mając 4 miejsce gramy w pucharach bo puchar Polski nie jest dokończony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *