Wyklęci czy Niezłomni?

 Często dało się słyszeć, że hasło „Żołnierze Wyklęci” powinno zniknąć i że należy je zastąpić nazwą „Żołnierze Niezłomni”. Długo nie zabierałem głosu w tej sprawie. Ani ze mnie historyk, ani jakoś spowinowacony z ludźmi, którzy jeszcze w latach pięćdziesiątych włączyli z sowieckimi okupantami Polski zwanymi dla niepoznaki „Polską Ludową”.
Czy nazywać „Wyklętym” czy „Niezłomnym” Ognia, który do partyzantki antysowieckiej trafił po tym, jak wcześniej zobaczył jak Urząd Bezpieczeństwa torturuje Polaków od wewnątrz, gdyż początkowo dał się zrobić i sam wstąpił do „nowego wojska”.
Albo czy Inka była „Wyklęta” czy „Niezłomna”?
A „Zapora”, wrócił do podziemia jako „Wyklęty” czy „Niezłomny”, gdy uratowany przez jego oddział żyd Abram Tauber, gdy po nadejściu sowietów został szefem miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa, wymordował ludzi z jego oddziału? Ludzi, bez których by nie przeżył?
Łupaszka, Orzeł, Cichy, Bury, Pług, Bruzda, Szerszeń, Newada, Grom, Rekin, Bill, Jastrząb, Słowik i setki tysięcy innych, byli „Wyklęci” czy „Niezłomni”?
Aż kiedyś, późno w nocy gdzieś na jakiejś na niszowej stacji telewizyjnej usłyszałem wywiad z bardzo starym człowiekiem. Opowiadał o swoich przeżyciach. I padło pytanie, zresztą podane w sposób sugerujące odpowiedź, że „czy nie lepiej, żeby żołnierzy podziemia antykomunistycznego nazywać „Niezłomnymi” niż „Wyklętymi”.
Odpowiedź starego człowieka była jednoznaczna. Cytat nie jest dosłowny, ale przekaz jest taki, jaki został wypowiedziany przez bohatera:
Niezłomni też byliśmy, ale to, jak nas traktowano już po wszystkim, jak zacierano po nas pamięć, jak chciano nas unicestwić w ludzkiej pamięci, jak chciano nas wykląć, powoduje że jesteśmy wyklęci. I jako żołnierze i jako pokolenie.
https://www.youtube.com/watch?v=D0mfhvpQ7LY&list=RDD0mfhvpQ7LY&start_radio=1
Roman Zieliński, fot. natapety.pl

https://sklepkibol.pl/pl/p/naszywka-smierc-wrogom-Ojczyzny-/136
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 9

 1. Taki oto wpis można znaleźć w internecie po rozmowach o pomniku dla Żołnierzy Wyklętych cyt:
  ”KrzysztofMieszkowski
  @K_Mieszkowski
  Stanowczo protestuję przeciwko postawieniu we Wrocławiu pomnika tzw. Żołnierzom Wyklętym. Morderców i bandytów się nie upamiętnia. Pomnik trzeba postawić ich ofiarom.Zamordowanym cywilom, kobietom i dzieciom.”

 2. Mój dziadek zawsze powtarzał mi: „jesteśmy żołnierze wyklęci, cała warstwa społeczna błękitnokrwista, zapomniana i wymazana ze współczesnego społeczeństwa PRL… jesteśmy reliktem przeszłości, zapomniani i zawstydzający swym istnieniem, jak wiara w starych bogów…” Gdy przed śmiercią miał łzy w oczach, przysiągłem mu, że nigdy nie zapomnę kim jestem, kim byli moi przodkowie i kiedyś podejmę ich walki od miejsca, w którym oni ją niezakończoną przerwali – oddając życie za Ojczyznę, wiarę, tradycję, wolność i samostanowienie narodowe. Dlatego nigdy nie przyjmę PRL-u czerwonego, POlszy postkomunistyczno-lewackiej, ani PiSlandu postsyjonistyczno-komunistycznego…nie akceptuję żadnej „grubej kreski”, układu z magdalenki, zdrady okrągłostołowej, czy też POPiS+…ktokolwiek (kto da im władzę i kontynuację syfu bez rozliczeń, bez zapłaty i wyrównania rachunków krzywd w Narodzie Polskim, dopóki żyjący i nieżyjący oprawcy nie zostaną osądzeni, a majątki zrabowane i rodziny ograbione nie otrzymają z ich prywatnych – komuszych majątków zadośćuczynienia, bo dzisiejsi oligarchowie i top najbogatszych w kraju, to czerwone świnie i bękarty resortowe, tłuste od krwi Polaków). Wojna się nie skończyła, Żołnierze Wyklęci tylko na chwilę się wycofali, aby przegrupować siły i wrócą, ruszą do walki za Ojczyznę.

 3. „Wieczorem 7 marca 1949 r. po majora „Zaporę” – cichociemnego Hieronima Dekutowskiego, kawalera krzyża Virtuti Militari, przyszli do mokotowskiej celi czerwoni oprawcy. Miał 35 lat, 5 miesięcy i 11 dni. Wyglądał jak starzec. Siwe włosy, wybite zęby, połamane ręce, nos i żebra. Zerwane paznokcie. – My nigdy nie poddamy się! – krzyknął, przekazując przez współwięźniów swe ostatnie przesłanie” – to fragment książki dr Ewa Kurek pt. „Zaporczycy”.
  https://wprawo.pl/dr-kurek-o-odkrywaniu-historii-zolnierzy-wykletych-i-o-procesie-za-ksiazke-o-zaporczykach-wideo/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *