Coś się zmienia

 Rządowe media milczą o tym, że obecnie jednym z najbardziej wkurzonych środowisk na otaczającą nas rzeczywistość są górnicy. Dla aktualnych władz ten fakt jest nad wyraz wstydliwy, gdyż troska los polskiego przemysłu, a w szczególności górnictwa stanowiła jedną z fundamentalnych obietnic przedwyborczych PiS-u w 2015 roku.
Rekordowy import węgla z Rosji przy rosnących hałdach wydobytego węgla przy polskich kopalniach, likwidacja kolejnych kopalń – taki jest faktyczny stan polskiego górnictwa pod rządami obecnych władz.
Górnicy to dla obozu rządowego spory problem. Bo nie dość, że są liczni, to jeszcze górnictwo skupia wokół siebie mnóstwo innych przedsiębiorstw (tzw. okołogórnicze), które w przypadku kłopotów w branży – sami odczują to na własnych portfelach.
Takich ludzi jest dużo. A oni mają rodziny. Tymczasem w walce o władzę liczy się każdy głos. A najbliższe wybory już 10 maja.
Czy to kwestia górników, czy coś szerszego – trudno ocenić, Ale wyraźnie widać, że PiS ma jakiś problem. Pewnie najlepiej wychodzi to w wewnętrznych sondażach, których treści nie znamy, lecz łatwo zauważyć, że coś ostatnio się wydarzyło. Oprócz zwiększenia nachalności propagandy telewizyjnej można stwierdzić dziwną postawę osób bardzo aktywnych w internecie, a które mają jednoznacznie pisowskie nastawienie. Coraz częściej zamiast atakować sympatyków deklarujących oddanie głosu na Krzysztofa Bosaka od ruskich onuc i putinowskich troli, zaczyna się pisanie o „konieczności przemyślenia swojego głosowania, gdyż każdy głos oddany nie na Dudę może zatamować a nawet cofnąć reformy”.
Już nie „ruska onuca”, ale „wy też chcieliście zmian”.
O tych reformach PiS-u to na Fanie pisaliśmy sporo, długą wyliczankę tego, czego nie załatwili choć obiecywali też już zrobiliśmy. Teraz trzeba się zastanowić co powoduje zmianę narracji.
Roman Zieliński, fot. arch

https://sklepkibol.pl/pl/p/odznaka-krzyz-celtycki/246
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 49

 1. @Wars Twoja argumentacja przypomina linie obrony i kampanie medialne stosowane przez przemysł tytoniowy przez dziesiątki lat w XX wieku. Wykazywali oni brak korelacji pomiędzy paleniem fajek a np. rakiem płuc czy innymi schorzeniami układu oddechowego. Dzisiaj spuszczamy na tę argumentację zasłonę politowania, zażenowania i wstydu na zachłanność przemysłu śmierci zorganizowanej.
  A teraz w kwestii smogu:
  1. Raport NFZ: główną przyczyną większej umieralności w … – https://smoglab.pl/raport-nfz-glowna-przyczyna-wiekszej-umieralnosci-w-polsce-w-2017-roku-byl-smog/
  2. Jak smog zabija ponad 40 tysięcy Polaków rocznie | Polska … – https://polskatimes.pl/jak-smog-zabija-ponad-40-tysiecy-polakow-rocznie/ar/c14-12622424
  3. Co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu … – https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/136508,co-roku-44-tys-polakow-umiera-przedwczesnie-z-powodu-smogu
  4. Smog naprawdę zabija Polaków. NFZ wykazał to czarno na białym – https://innpoland.pl/147717,szkodliwosc-smogu-nfz-pokazuje-ze-doprowadzil-do-smierci-wielu-polakow.

  To tylko cztery z pierwszych artykułów po stuknięciu w wyszukiwarkę, a jest tego kilkanaście stron.
  To już nie to, że trzeba być odpornym na wiedzę, ale trzeba być fanatykiem, żeby odrzucać, że nie tylko ,,jesteś tym co zjesz”, ale ,,żyjesz tak czym oddychasz”. Smog groźny jest dla każdego, ale dziecko z nierozwiniętymi układami – pokarmowym, oddechowym, mięśniowym, immunologicznym czy starsi z niską odpornością i wieloma schorzeniami, karmieni codziennie potężnymi dawkami metali ciężkich są w śmiertelnym zagrożeniu. I nie trzeba tu skończonej polibudy w kierunku chemicznym czy medycyny, wystarczy odrzucić fanatyzm a dopuścić poczciwy ,,chłopski rozum”.

  1. Cyt. „Żyjesz tak czym oddychasz” – zapewne, ale to nie zmienia faktu, że owe 44 tys to czysta spekulacja. Rzuciłem okiem na owe linki – szacunki, domysły, ustalenia unijnego komisarza. Twórczość jest tak radosna, że pod pierwszym linkiem podano wiadomość o 44 tys zgonów, a pod czwartym (od góry) o 64 tys. A dlaczego nie o 100 tys albo 0,5 tys?
   Chłopski rozum podpowiada aby plotki kolportowane przez komisarzy (wyjątkowo paskudny termin) traktować z dużą nieufnością.

  2. @umberto
   To są dowody ???? Te „szacunki” wziete z pustej głowy a to biurokratów NFZ a to lobbystów pieców i innego chłamu….blade masz pojęcie co to dowód . Skoro to dla lekarzy takie jasne to niech wpisują w karty zgonu „smog”. Zwykle bzdury na resorach powtarzane po wielokroć przez marne gazeciny i portale. Goebbels się kłania ze swoimi omamami.
   130 mld – to skala wyłudzenia . Jedyna pewna liczba tow Morawieckiego plus grabienie biednych na gigantyczna skale przez tzw samorządy.
   Analogia do przemysłu tytoniowego żadna. Ludzie pala bo sprawia im to przyjemność, nikt nikogo do niczego nie zmusza . W dodatku podatki od palaczy sięgają połowy budżetu NFZ. Kto kogo tu finansuje???? Jeśliby na raz dwa trzy , wszyscy rzucili palenie i picie , to ustalany radykalna podwyżka podatków.
   Na koniec wreszcie, liczby:
   W związku ze starzeniem się społeczeństwa jak się ma zwiększoną umieralność o np 3% do zwiększonego udziału osób 70+ w społeczeństwie ??? Może to druga liczba rośnie szybciej niż pierwsza????
   Niech ci lobbyści odpowiedzą na elementarne pytanie i połączą fakty , jak to się stało ze średni wiek życia kobiet i mężczyzn wzrósł radykalnie ( do poziomów zawalajacych systemy typu ZUS)??? Może dzięki smogowi? Może dzięki gorszej żywności? A może dzięki temu , ze twoje i tych cwaniaków wywody , są nic nie warte !

  1. Zgadza się. Rozbroili górniczą bombę z prędkością światła.
   To raczej potwierdza coś, o czym się mówi cichcem, że w ich wewnętrznych, nie podawanych do wiadomości sondażach wychodzi, że Duda ma problem.
   RZ

 2. W prezydenckich Duda na starcie w I turze ma 45%, w drugiej turze:
  Duda: 45% + 5% Konfederacji
  Kidawa: cała reszta 50%

  Będzie na styku, zaważą glosy PSLu i Kukiza.

  1. Kolego PIXA a po czym wnosisz, że wszyscy głosujący na Bosaka zagłosują na Dudę – ja myślę, że wybiorą opcję nie idę / głosuję na Dudę / głosuję na anty Dudę aby PiS upadł.
   Uważasz, że ludzi popierających Konfę od Dudy nie odrzuca TVPiS i „Kanfiederacja” i ciągłe oskarżenia i ataki?
   Żebyś się nie zdziwił.

   Plus do tego wszystkiego myślę, że ostatnie dni (Aresztowanie Agenta Tomka, Banaś, Lichocka) też mogą jednak PiSowi zaszkodzić.
   Oni mają z 20% betonu wierzącego w Smoleńsk i całą narrację o oblężonej twierdzy, reszta głosuje bo im socjał sypnęli.
   A zdaje się, że żadna z partii w Sejmie będących nie chce go cofnąć?

  2. Jasne lepiej żeby prezydentem została (Komorowski bis) piękna Kidawa , jeszcze ze wstydu odbija
   się po Gafie bigosem, lub żeby
   pierwsza dama miała wąsy Śmiszkowa.

  3. @umberto
   1. Biznes węglowy ( ani żaden inny ) nie ostoi się przy drakońskich karach wymyślonych przez marksistów z UE. Oczywiście , powinien być sprywatyzowany . Lecz nikt nie będzie prowadził biznesu ścigany karami ludzi omamionych bajkami o środowisku. Przekwalifikować górników do montażu wiatraków??? To chyba tylko w UM Wrocław masz geniuszy z takimi pomysłami…. wiatraki to chłam tak ekologiczny jak i ekonomiczny. Zamknij kopalnie , to zobaczysz na jakie manowce wyprowadzili cię twoi guru..,,
   2. Kilkadziesiąt tysięcy umierających na raka z powodu środowiska ( smogu)???? A skąd ta liczba? Kto to i w jaki sposób wyliczył? Jakies źródła poza histerykami od Thunberg?
   Odpowiedz jest banalna, nie istnieje Ani Jeden akt zgonu z powodu smogu. Podciąganie chorób nowotworowych pod ten sam licznik co smog, to żałosny Biedroniowy zabieg i szkoda na to czasu.

  4. @efc
   Na pedryla też?

   Ja w II turze, o ile nie będzie Bosaka – nie głosuję wcale. Kij mnie obchodzi Duda, ale przykładał reki do Kidawy, zboczka czy Kosiniaka lub innego Hołowni nie mam najmniejszego zamiaru.
   No, może pójdę i oddam nieważny głos.
   RZ

  5. Przecież wiadomo, że druga tura rozegra się miedzy Dudą, a Kidawą, a nie Biedroniem.

   Z wyboru między dżumą a cholerą, wybiorę jednak Kidawę.

 3. Powodem, dla którego polski węgiel nawet na rynku krajowym przestaje (przestał) być konkurencyjny jest wiele kwestii, jak choćby obłożenie go licznymi, bzdurnymi opłatami (zasilającymi budżet państwa), łańcuszek pośredników pomiędzy wyciągnięciem węgla na powierzchnię a sprzedaniem go przeciętnemu Kowalskiemu (proszę sobie porównać ceny na kopalni a ceny w skupie), przerost administracji i obrośnięcie kopalń licznymi spółeczkami, wszechwładne związki zawodowe (jaki jest stosunek liczby osób pracujących przy wydobyciu do osób pracujących na powierzchni), nie dość ze bezproduktywne, to jeszcze mącą ludziom w głowach – to jest rak, który toczy polski przemysł górnictwa węgla kamiennego. Przy faktycznym upaństwowieniu branży wydobywczej powoduje, że to de facto rząd ma w ręku wszystkie atuty, żeby coś z tym fantem zrobić. Przeciętnego Kowalskiego nie interesuje, czy węgiel który kupuje do ogrzewania domu pochodzi z kopalni w Polsce, RPA czy Australii, tak samo jak wisi mu to, z jakiego surowca wyprodukowany jest prąd – byleby to było taniej, to jest tak samo jak z zakupami, które robimy na co dzień w sklepie. Natomiast na skutek bierności kolejnych rządów za węgiel i prąd płacimy coraz więcej, dotujemy nierentowne kopalnie (część z nich nie jest i nigdy nie będzie opłacalna), a bardzo opornie idzie udostępnianie nowych złóż górniczych, opłacalnych do eksploatacji – z tego powodu od kilkudziesięciu lat górnictwo węgla powoli ustępuje z terenów północnego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Jeżeli chcemy utrzymać obecny kurs produkcji energii i nie zarżnąć odbiorców cenami to de facto już powinniśmy budować 2 i 3 kopalnię węgla w Zagłębiu Lubelskim. Proszę pamiętać, że kopalnia w pierwszej kolejności to jest biznes, który ma przynosić właścicielowi zyski,a nie być wiecznie pompowany kolejnymi dotacjami, z kieszeni wszystkich obywateli. Nie może być tak, że kolejne rządy będą puszczać oko do górników, a dusić kolejnymi podatkami zwyczajnych obywateli, którzy nie mają tylu przywilejów (kto to widział, żeby nawet w niedochodowej kopalni górnicy dostawali 13, 14 itp?), zwłaszcza że górnicy za pozostałymi grupami społecznymi się jakoś nie wstawiają, tylko chcą żeby każdy się użalał nad nimi.

  1. W kwestii ekonomicznej górniczego biznesu – pełna zgoda. W kwestii upolitycznienia tegoż – także. Tutaj należy dodać, że poza okresem transformacji, gdzie polityka gospodarcza Balcerowicza miażdżyła to co ekonomicznie nierentowne i w stanie katastrofy, to kolejne rządy nie miały jaj, żeby twardo i realnie rozmawiać z górnikami, że (tak jak piszesz), że biznes węglowy także podlega kalkulacji ekonomicznej. Oczywiście jest także zabezpieczeniem energetycznym kraju, ale nie na tyle, że z definicji musi być traktowany jak święty Gral. Nigdy nie zazdrościłem górnikom ani ich pensji ani roboty, którą wykonują, ale drażniły mnie te wszelkie przywileje i wszechwładne związki, które działały na zasadzie zastraszenia i wyjątkowości. Rozumiem, że do tego momentu nasze postrzeganie poruszonego przez Ciebie tematu jest zbieżne.
   Ale nie zgadzamy się w fundamencie Twojej wypowiedzi. Otóż pisząc o nowych kopalniach i nowych źródłach węgla brunatnego, tych ekonomicznie opłacalnych, nie wspominając o innych, alternatywnych możliwościach pozyskiwania energii, Twoja wypowiedź brzmi jak kapitalizm lat 90. ubiegłego wieku (podkreślmy to jeszcze raz – ekonomicznie słuszny i uzasadniony). Ale od tamtego czasu trochę wody upłynęło. Zimy nie są już takie jakie były dawniej, ba nie ma ich w ogóle, ale są kraje, które uzyskują energię poza węglową od 55% do prawie 80%, są kraje (w odróżnieniu od naszego), w których nie umiera rocznie po kilkadziesiąt tysięcy ludzi z powodu zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Przechodzisz do porządku dziennego w kwestii budowy nowych odkrywek jakby powyższe nie istniało, jakby 10 miast polskich nie było w absolutnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, gdzie normy są przekraczane po kilkadziesiąt w porywach do kilkuset razy, a pyły wytwarzające smog typu PM10 i PM2.5 wżerają się w nasze płuca, tkanki, czyli, że takie pyszności jak metale ciężkie typu: rtęć, arsen, kadm, nikiel są częścią nas.
   Rząd, który dba o przesławnego suwerena, który ma jaja, moc i misję czynienia dobra, siada do stołu z centralami związkowymi i rozmawia o faktach, mówiąc o zagrożeniach i potrzebie zmian. Skoro my, statystycznie w ciągu swojego życia, zmieniamy kilka razy robotę, nie rzadko przekwalifikowując się, to górnik nie może np. budować wiatraków, farm fotowoltaicznych, naprawiać je, serwisować? – no nie wiem co tam jeszcze, ja się na tym nie znam, ja za to nie pobieram ciężkich ministerialnych pieniędzy. Ale tu trzeba sobie mówić prawdę a nie mizdrzyć się i wyciągać rękę po głosy ludzi często mamionych i robionych w balona przez kolejne rządy, a utrzymywanych w poczuciu wyjątkowości przez swoje centrale związkowe.
   Na koniec jeszcze jedno zdanie odrębne. Piszesz: ,,(zwykłemu Kowalskiemu) wisi to, z jakiego surowca wyprodukowany jest prąd – byleby to było taniej”. Otóż nie. Wielu zwykłych Kowalskich przejmuje się tym czym oddycha, wielu Kowalskich ma bądź miało w rodzinie chorych na raka z powodu zanieczyszczeń środowiska, a to, że wielu Kowalskich nie zwraca na to uwagi, nie znaczy, że to są wszyscy. Ale tu wina leży po stronie polityki informacyjnej partyjnych rządów w przeciwieństwie do demokratycznych i prospołecznych samorządów, które robią wiele, aby zadbać o naszą przestrzeń tzw świeżego powietrza.

  2. 1. „poza okresem transformacji, gdzie polityka gospodarcza Balcerowicza miażdżyła to co ekonomicznie nierentowne i w stanie katastrofy”

   2. „są kraje (w odróżnieniu od naszego), w których nie umiera rocznie po kilkadziesiąt tysięcy ludzi z powodu zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby”

   ad 1: dobry żartowniś z Ciebie. Nie, za Balcerowicza nie padły najgorsze zakłady, lecz te, na które chrapkę mieli „zachodni darczyńcy”. Ale widać, że nie wszycy jeszcze pojęli o co w tej „prywatyzacji” chodziło naprawdę.
   ad 2: Jaką marchewkę jesz? Nawet nie masz pojęcia ile chemii jest w spożywanych przez Ciebie warzywach, owocach, a nawet mięsie.

   No i ostatni akapit ego, co napisałeś. Ten Kowalski, który ponoć interesuje się z czego jest wytwarzany prąd – popatrz na pęd ludzi do tańszego żarcia. I tu możesz sobie jeszcze raz przeczytać to, co zapisałem do punktu drugiego.
   RZ

  3. @RZ – co do Ad 1, to dyskusja na dziesiątki i setki stron a może i tomy, co zostało rzekomo bądź nie oddane ,,darczyńcom”, co padło bo paść musiało (PGRy), co padło, bo nie było kapitału, żeby uzdrowić socjalistyczny zgangrenowany organizm, a co zostało przekazane politycznymi decyzjami między tzw stroną Solidarnościową (w tym PC Kaczyńskiego) a komchami. Ok, niech będzie, że Polska nie ma KGHM, że nie ma Tauronu, że nie ma dziesiątek spółek skarbu państwa, że nie ma udziałów w bankach (inna rzecz czy musi) i wielu instytucjach finansowych.
   Na marginesie, przypominam sobie Wrocław na początku lat 90. Sprawę trochę znam, bo absolwentem mojej uczelni był Zdrojewski i często spotykał się z nami i opowiadał o siermiędze i bezdennie pustej kasie miejskiej. W tym okresie Państwo i jego skarbiec wyglądali nie lepiej, to skąd miał ten kapitał wypływać na ratowanie trupów zarządzanych przez socjalistyczną gospodarkę? No dobra, oddaliśmy ,,darczyńcom”. Oczywiście nie mówię, że nie było wałków, ale dużego kwantyfikatora postawić tu bym się nie ośmielił, tak z poczucia przyzwoitości i jakiej takiej wiedzy.
   Ad 2. Jaką marchewkę jem i jakim powietrzem oddycham, wyznaczają statystyki zgonów z zakresu szeroko rozumianej onkologii w moim kraju w odróżnieniu do Szwecji, Norwegii, Danii (potentaci w energii odnawialnej), ale i do Niemiec i innych krajów niekoniecznie z czołówki ekonomicznej UE i o tym był mój post.

  4. @umberto
   Z PGR-ami, to akurat przestrzeliłeś i to tak, że burzy cały Twój logiczny wywód w temacie prywatyzacji.
   Z PGR-ami „cudotwórcom” nie wyszło jak chcieli, gdyż PSL się postawił, zagrał na patriotycznych nutach i uchwalono brak możliwości sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce. Gdyby nie to, to Polska byłaby już tylko w teorii.
   Ale to, co nie udało się z rolnictwem zrobiono właśnie z niemal całą gospodarką*.
   Wiesz co? Był ktoś, który widząc co się faktycznie dzieje chciał proces rozprzedaży Polski za bezcen uwalić. Stąd podsunięcie temu idiocie, Wałęsie, pomysł „100 milionów na głowę”. Niestety, „poradzono sobie” z tę próbą położenia polskich rąk na polskim kapitale.

   * co jeszcze polskiego zostało? Służba zdrowia, ogródki działkowe, spółdzielnie mieszkaniowe, lasy, wspomniana ziemia, szkolnictwo – to wiem na pewno. Poza tym niektóre elementy handlu (lekami, dystrybucja prasy). No i jeszcze polskie są samorządy. Dorzucisz coś do tej listy?
   Powiem tak. PiS święty nie jest, ale akurat na tej, prywatyzacyjnej płaszczyźnie to znacznie bardziej „zasłużyli”się ludzie obecnie związani z PO. O roli SLD w całej tej układance nie ma co wspominać.
   RZ

  5. @fakty po faktach ? Jak masz robić tandetne wrzutki pod różnymi nikami, to daruj sobie. Kompletnie nic nie wnoszą do dialogu. Są tyleż efektowne co słabe.
   Z @RZ w wielu kwestiach się nie zgadzamy, ale jest dyskusja. Ty pod różnymi postaciami wrzucasz ogólniki, które zwę dyrdymałami.
   Oczywiście, że są samorządowe porąby, którzy uchwalają na sesji rady np „strefę wolną od LGBT” (co człowiek myśli o jakiś innościach, mniejszościach, to prywatnie niech wygłasza, trąbi, ale publicznie jako urzędnik, to jego rolą jest dbanie o mieszkańca a nie ośmieszanie go), ośmieszając swoje miasto, miasteczko, gminę i narażając np. na zerwanie partnerstwa z miastami siostrzanymi i innymi wizerunkowymi dolegliwościami W większości samorządy, będąc blisko swoich wyborców i mieszkańców w ogóle, jednak działają na ich rzecz.
   Jeżdżą twoje dzieci darmową komunikacją miejską? Dzięki komu nadal istnieje klub któremu kibicujesz (przy wszelkich naszych uwagach i słowach krytyki)? Masz programy socjalne? Mopsy? Masz programy na wymianę pieców? stolarki okiennej? Są realizowane inicjatywy obywatelskie z projektów obywatelskich? Dzięki komu istnieją żłobki, przedszkola i edukacja podstawowa i licealna? Kto koordynował programy spójności? Dzięki komu twoje (za przeproszeniem) fekalia płyną kanalizacją miejską a nie w burzówkach czy są gromadzone w szambach? Mam wymieniać, te dziesiątki, setki spraw, które samorządy, ich pracownicy realizują bądź koordynują dla mieszkańców? A, dodam jeszcze jeden, to samorządy wypełniają i wdrażają w życie najdurniejsze nawet i/lub czasochłonne pomysły rządu (np rewolucje szkolnictwie czy obsługa 500+).

  6. Umberto e co -„strefą wolną od lgpd” powinien być objęty cały teren RP. Dla naszego dobra i dla dobra przyszłych pokoleń, bez względu czy to się podoba lub nie jakimś zidiociałym „partnerom” w „europie”.

  7. @Umberto, cyt. „Masz programy socjalne? Mopsy? Masz programy na wymianę pieców? stolarki okiennej? Są realizowane inicjatywy obywatelskie z projektów obywatelskich? Dzięki komu istnieją żłobki, przedszkola i edukacja podstawowa i licealna?”… to już było, cyt. „Dojrzewa zboże… – w szczerej trosce, cichutko westchnął trzeci z nich. Na pewno w mej dalekiej wiosce Marszałek nasz dogląda żniw”.
   Mam wielki prośbę do „demokratycznego samorządu”, niech mi już nie funduje kolejnych „programów socjalnych, mopsów, pieców i stolarki okiennej”, bo to mnie strasznie dużo kosztuje.

  8. @Hegemon – w myśl Twojej tezy proponuję pójść dalej i podzielić Polskę na wiele stref i pod stref (spełnimy wówczas sen prezesa Jarosława, przykładnego ojca, męża, dziadka – wszystkich Polaków), np. na rudych (wiadomo, że fałszywi) i nie rudych, na niskich (mało estetyczni) i na wysokich, na chorych (dobić, szkoda kasy) i zdrowych, łysych i owłosionych, na kiboli (sól tej ziemi) i Januszy (straszna siara), PiS (bo jest kochane i kocha nas wzajemnie – pod warunkiem, że nie podskakujemy) i nie PiS, żarliwych katolików i bezbożników, na mądrych i głupich. biednych i bogatych.
   Jeżeli w różnych populacjach osobniki homoseksualne występują w liczbie od 3 do 8%, to statystycznie +/- co 15 uczestnik tego forum jest homo – brrrr. Proponuję natychmiast, żeby redakcja zrobiła dla każdego wchodzącego na tę stronę test sprawdzający właściwy poziom testosteronu (w przypadku mężczyzn) i estrogenu, progesteronu, androgenu i prolaktyny – u kobiet. Tudzież sprawdzenie właściwego układu chromosomów. Ci, którzy przejdą pomyślnie powyższe, nabędą prawo do biernego i aktywnego użytkowania tej strony, a FAN stanie się kolejną wolną strefą od LGBT.

  9. Umberto -będzie trochę nie fonetycznie- zostawię Twój komentarz bez komentarza ,bo jest po prostu słaby, taki dla lemingów z tvn.

 4. Nigdy nie napisałem tu złego słowa na Konfederację. Lubię posluchać sensowne wypowiedzi Dziambora czy Sośnierza.
  Gdyby chodziło o wybory parlamentarne, to zdobycie większości przez PiS nie byłoby aż tak ważne. Mogliby stracić bewzględną większość i trochę skorygować kurs chcąc zaprosić do współrządzenia Konfederację czy PSL.
  Ale w kwestii wyborów prezydenckich sytuacja jest zero jedynkowa. Albo Duda albo lewactwo pod różnymi postaciami (Bosak bez szans). Biorąc pod uwagę prerogatywy prezydenta, kogo powołuje, nominuje, mianuje, co podpisuje, co gdzie kieruje, czyim jest zwierzchnikiem, to gra teraz idzie o kwestie nie tylko stricte polityczne ale głównie cywilizacyjno kulturowe (uchodźcy, beżowo i tęczowo lubni, adopcje dzieci przez homosiów etc.).
  Żarty się skończyły i możemy 11.05 lub raczej 25.05. obudzić się z ręką w przysłowiowym nocniku…

  1. Ciekawe przemyślenia – zakonserwować układ PiS aby ten PiS się zmienił. Jest wręcz przeciwnie – póki istnieje PiS przy władzy, który za głównych przeciwników ma wszystko co na prawo, póty nie ma szans na głębszą zmianę czegokolwiek.

  2. @Szymon
   Duda to pływak. Ma takie poglądy, jakie wynikają z aktualnych sondaży.
   Pedryl, co by o nim nie powiedzieć, to pedał ideowy. Dla niego pedalstwo będzie istotne nawet wówczas, gdy całe społeczeństwo będzie miało na ustach hasła „precz z pedalstwem”.
   Dlatego jest spora różnica między Dudą a pedrylem. I będzie do tego momentu, w którym społeczeństwo w większości nie opowie się za pedrylami. Dopiero wówczas Duda okazałby się pedrylem numer 1.
   RZ

 5. Państwo PiS jest z paździerza. Zaczyna dryfować – tak, to już widać. A określenie ministra Sienkiewicza o kamieni kupie, jest jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek. To prawdopodobnie schyłek, tak jak za pierwszych rządów 2005-2007. Wówczas przeszacowano i skończyło się na dwuletnich rządach. Po 8 latach batów PiS przygotował się lepiej. To fakt. Hojniej sypnął socjalem, bezpardonowo przejął media publiczne, robiąc z nich medium o tępej propagandzie, gdzie debata, rzetelny przekaz, argumenty, to bajki o żelaznym wilku, zaczął wychowywać ,,nowego człowieka”, podając gotowe (własne) odpowiedzi na nurtujące społeczeństwo pytania i potrzeby, przy okazji wmawiając, że używanie mózgu, to przeżytek (kłaniają się wypróbowane i sprawdzone sowieckie wzorce). Dodatkowo przekaz ideologiczny otrzymał kilka innych linii kolizyjnych. Do dawnych My (dobrzy i solidarni) vs Oni (Zomo i Ubecja) oraz – My (Polacy) vs Oni (dziadek z Wermachtu). Po latach doszły nowe: My i nasza sędziszowska kasta – dobrzy i sprawiedliwi vs Oni – sędziowska kasta utrudniająca wprowadzenie zmian, My – walczymy z uszczelnianiem Vatu (boże spuść zasłonę milczenia na naszą mafię vatowską) vs Oni złodzieje i cwaniacy. My spadkobiercy etosu solidarnościowego (nasi ubecy, to nie tacy jak wasi, nasi lepsi, socjalizowani) vs Oni – resortowe dzieci.
  Dlaczego myślę, że to schyłek i powolne zjadanie własnego ogona? Za dużo pól konfliktu zostało otwartych, to po pierwsze, po drugie, dzieje się to co w 2007 roku. Władza zaczyna sama (czy to przez swoją degrengoladę, czy zadufanie czy wiarę w to, że nic nie może jej zepchnąć z wyżyn, a może wszystko po trochu) wytwarzać problemy, żeby je następnie zwalczać. W 2007 to był, rzekomy kret w naszych szeregach (minister Kaczmarczyk? Kaczmarek?), próba uwalenia Leppera i skonsumowanie Giertycha. Dzisiaj to walka ze swoim człowiekiem z osobie Pancernego Mariana. No i po trzecie, zamykanie swoich niedawnych członków (a przecież miało się zamykać konkurentów), takich jak agenta Tomka, byłego senatora Koguta i jego rodzinę, Chrzanowskiego od KNF, no i banasiową familię (na razie syna). Czy PiS z tego wyjdzie? Kasy już chyba brak na rozdawnictwo. Głupoty Szydło pokryły kredkowe i inne zobowiązania, afera ze Srebrną to bodaj 13 emerytura, kłopoty Mateusza Latyfundysty, też czymś tam przykryto (nie chce mi się sprawdzać, ale bodaj 14 emerytura). A tu w kolejce: wspomniani: górnicy, upokorzeni nauczyciele, samorządowcy wystawiający rachunki za dodatkowe roboty i uszczuplanie ich budżetów, pracownicy około medyczni (ratownicy, rehabilitanci), stale niedoinwestowana służba zdrowia. A nad wszystkim zawisł cień fakulca posłanki i ogromny szmal na anty dziennikarstwo i sztukę pokroju zenkowej twórczości.
  Zaczyna robić się ciekawie. I tu się zgodę z Redakcją, PiS wie znacznie więcej niż my, bo tam, za nasze podatki, sondażownie pracują pełną parą, jak nie przymierzając, Huta Katowice za najlepszych młodzieńczych lat pana prezesa.

  1. Kropki nad i – TW Stokrotki już nie trzeba oglądać , zapowiadaleś że 500 + upadnie po kilku miesiącach a to już 4 lata itp itd

  2. @Lepkie rączki – i tylko tyle masz do powiedzenia w sprawie szefa NIK?, Srebrnej?, pana Chrzanowskiego z KNF?, agenta Tomka?, wydrenowaniu PCK ze szmat i żarcia dla najuboższych?, zrobieniu z sejmu atrapy, a z TVPIS disco polo? Sorry, czy to jest realny świat czy rzeczywistość wymyślona przez ,,żydowskie” i ,,niemieckie” media?
   Jeżeli wierzysz w świat nadprezesa i świat Kurskiego, to stajesz się mniejszością coraz bardziej osamotnioną. Jednakże z mojej strony masz chrześcijańskie słowa żalu współczucia.
   Co do 500+, to istnieje on nadal nie z realnej kalkulacji ekonomicznej i faktycznego stanu budżetu, a dzięki zadłużaniu i kilkudziesięciu podatkom i stałego napieraniu na zwykłego przedsiębiorcę przez obecny socjalistyczno-paździerzowy rząd. Nim przechylimy kolejną małpkę, wypalimy kolejną fajkę, podjemy kostkę czekolady, umyjemy się pod bieżącą wodą czy obejrzymy transmisję z kampanii panującego nam najlepszego z prezydentów, pamiętajmy, że o ekologiczne i prozdrowotne nasze nawyki dba patriotyczny rząd Prawa i Spr w cenach tych dóbr.
   Mam wielki prośbę do rządu, niech mi już nie daje kolejnych plus coś tam, bo to mnie strasznie dużo kosztuje.

  3. Cyt. „w sprawie szefa NIK?, Srebrnej?, pana Chrzanowskiego z KNF?, agenta Tomka?, wydrenowaniu PCK ze szmat i żarcia dla najuboższych?”. Przecież to klisza z tvn-u, bezmyślnie powtarzane hasła. Dałeś się przekonać, że „używanie mózgu to przeżytek”?

 6. Bardzo to przykre, że w zamian za lizanie butów „Dobremu Panu zza wielkiej wody” można być takim idiotą. W Polsce PiS działa na tej samej zasadzie. Zwracam uwagę szczególnie na ostatni akapit.
  „Amerykański serwis BuzzFeed podaje dziś, że zabiegi Białego Domu przyniosły jednak skutek. W przyszłym miesiącu ukraiński urząd antymonopolowy ma wydać decyzję negatywną o przejęciu firmy przez Chińczyków, co pozwoli ukraińskim władzom w zgodzie z prawem wycofać się z transakcji z Pekinem.

  Na takim rozwiązaniu sprawy szczególnie zależy prezydentowi Ukrainy Wołodymirowi Zełenskiemu, który stał się wbrew własnej woli bohaterem procesu o impeachment Donalda Trumpa. Teraz Kijów uważa, że blokując sprzedaż Motor Sicz Chińczykom naprawi swe poważnie nadszarpnięte relacje z Waszyngtonem.

  Rozmówcy BuzzFeed nie wiedzą, czy w razie odebrania Chińczykom udziałów w firmie Amerykanie pomogą jej znaleźć nabywców na silniki z Zaporoża. Prezes Motor Sicz w rozmowie z serwisem ostrzega, że jeśli firma nie znajdzie szybko inwestorów i klientów, zacznie zwalniać ludzi i zamykać produkcję”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-powstrzyma-chiny-przed-kupnem-fabryki-silnikow-lotniczych-to-bardzo-duzy-gest/1nlhfjw

 7. Witam, zobaczcie jak głosowała ta cała konfederacja ramię w ramię z pisem w sprawie polskiej miedzi i innych złóż…..Szczęść Boże.

  1. Jeden z naszych kolegów (degrelle) ostatnio próbował zgłębiać temat. Nie jest on taki jednoznaczny, jak przekazują to ci, którzy go rozpętali, czyli M. Jarosiewicz i drugi (nazwiska nie pamiętam), są w/g kolegi degrelle bardzo mało wiarygodni. Ponadto przy okazji na światło dzienne wychodzą spore patologie, jakich jest pełno w KGHM.
   RZ

  2. @ELDO – dziękuję za ten film – przekonał on mnie już do końca, że PiS ładuje kupę kasy w bandę trolli internetowych – patrz komentarze pod filmem…

  3. Ten drugi to Tobiasz Żuchewicz. Obok Jarosiewicza jeden z zadymiarzy. Wiele wskazuje na to, że działają z czyjegoś rozkazu. Tam też w tej sprawie jest postać K. Tytki. Może i Tytko ma jakąś wiedzę ale też wydaje się być śliski. Niestety na przykładzie użytkownika @piotr można śmiało stwierdzić, że agentura ma ułatwione zadanie bo ludzie nie weryfikują informacji i są w stanie uwierzyć w każdy bzdet jaki usłyszą. I nie chodzi tylko użytkownika @piotr ale o całą masę gamoni. Gamoni, którzy usłyszeli od kilku cwaniaczków (Jarosiewicz, Żuchewicz i kilku innych) że Konfederacja chce sprzedać polskie zasoby. Wobec tego Konfederacja to już nie ruskie onuce a zdrajcy. No i oczywiście niektórym brakło piątej klepki i uwierzyli w te głupoty. https://www.facebook.com/wojtek.szeligowski?fref=search&__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAqUV7KAwbjHwVayss0Brq7vUC4WECjg4M_Vhi28c0GLuydvM6fyvU7eaftKm0qPv2MkWOORiten_Or Sprawdzcie ten profil i zacznijcie weryfikować wiadomości.

 8. @Petrus
  Obudź się, Chłopie. Wyłącz TVPiS i obudź się. I to szybko, bo…obudzisz się z ręką w nocniku. I to niestety dużo szybciej niż myślisz.

 9. W 2019 r import węgla do Polski spadł o 13,5%, a import węgla z Rosji spadł o 18,8% w porównaniu z 2018 rokiem. Ale wiadomo, trzeba dowalić Pisowi. Sory Romek ale nie tędy droga.

  1. ALe wciąż jest. Gazu nie mamy, ale od Ruskich brać nie będziemy, tylko od Amerykanów. CHoć amerykański gaz droższy. A bierzemy węgiel, którego mamy pełno. Ot, logika. A nocne głosowanie w zesżłym tygodniu? Które zasłonić miał środkowy palec Lichockiej?
   Inna sprawa, ze na polskim węglu jest pełno dodatkowych opłat, co powoduje wzrost jego ceny. PiS to partia zdrady narodowej, tak samo jak POpaprańcy. Tylko popaprańcy nie pozowali na niepodległościowców i patriotów, jak PiS. Po takim PiSie, wcale nie PO wróci do koryta. Racej nadejdą stare komuchy z Biedroniem i Zandbergiem.

  2. Dla Romana jest to droga jednokierunkowa. Co z tego, że kilka dni wcześniej „należało” dowalić PIS-owi za 2,5% inflację? Co z tego, że gdyby nagle całkowicie zrezygnowano z importu rosyjskiego węgla, to ta inflacja dzisiaj byłaby wyższa? Paradygmat „PIS jest zły” nie pozwala na syntetyczną ocenę, refleksję i ew. selektywną krytykę decyzji lub ich braku. Zbawieniem będą rządy Konfederacji, tylko akurat to zbawienie jest tak prawdopodobne, jak boże zbawienie dla ateistów.

  3. @antykomuch
   Gdybyś był łaskaw wyjaśnić zależność między całkowitej rezygnacji z importu rosyjskiego węgla a wyższą inflacją, to byłbym Ci niezmiernie rad.
   Kiedyś, dawno temu zgłębiałem problem inflacji, koncentrowałem się na przyczynach i wydaje mi się, że akurat na ten temat moja wiedza jest przynajmniej trochę większa od średniej. Ale przyznam szczerze – import paliw, i to dostępnych na miejscu, raczej jako element inflacjogenny nie był wymieniany przez nikogo.
   RZ

  4. @antykomuch
   PiS jest zły. Pisowski prezydent to ten sam sort co prezydent poprzedni. PiS to brak jakiejkolwiek polityki zagranicznej. PiS to san escobar, statki za dolara, przemalowane hełmy z lat gomułkowskich, milion polskich samochodów elektrycznych, prezydent na brzozie, WOT z drewnianymi kijami w lesie, burdel w chacie prezesa NIK, magister w TK i TVP z bajkami dla ćwierćinteligentów.

  5. @Petrus
   To dodaj jeszcze o ile spadło wydobycie i sprzedaż węgla z polskich kopalń, bo spada regularnie. PiS jest partią równie złą jak PO i mówię to z pełną świadomością i tak trzeba PiSowi dowalać stale i permanentnie, nie z zasady, że to PiS, tylko dlatego, że to fatalnie rządzący ludzie. Im więcej punktowania bezbadziei tych rządów, tym większa szansa, że jakiś ślepo wierzący Kaczyńskiemu pelikan zastanowi się dwa razy zanim przełknie tę propagandową papkę, którą funduje TVPis.

  1. Kasta sędziowska , złodzieje VAT , lewego paliwa też pamiętają jak PiS ich potraktował ! Ps Dzieci,emeryci te osoby co mają mały, średni ZUS też nie odpuszczę. …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *