25 na głowę

 Z wielką szczodrością ze strony USA się spotkaliśmy, sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Monachium stwierdził, że Stany Zjednoczone przeznaczą miliard dolarów na przyśpieszenie inwestycji w krajach trójmorza.
Projekt trójmorza jest dla Polski jak najbardziej korzystny. Generalnie chodzi o to, by połączyć gospodarki państw leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Docelowo jak się wpuści gaz w Świnoujściu, to będzie go można wyciągnąć z rurociągu w chorwackim Krk lub gdzieś w Bułgarii. Drogi, drogi wodne, tory kolejowe, ropociągi, gazociągi, ciągi komunikacyjne od Estonii, przez Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację, Słowenię, Austrię, niektórzy chcą w to wciągnąć Ukrainę… to doskonały korytarz dla handlu odcinający Niemcy od Rosji, na czym zależy wszystkim wymienionym oraz Amerykanom. Stąd zresztą ich poparcie dla inicjatywy zza oceanu.
Tyle, że oferta miliarda dolców to tak naprawdę ochłap. Wychodzi około 25 złotych „na łebka” w strefie mieszkańców trójmorza.
Ok, każdy grosz się liczy, lepszy miliard dolców niż nic. Ale i tu jest haczyk. Te pieniądze mają iść na… kupno od Amerykanów technologii 5G. Zatem tak naprawdę mają to być pieniądze, które trafią do amerykańskich firm. Ponadto Amerykanie chcą upiec na tym interesie jeszcze jedną pieczeń. Otóż nie wpuszczą dzięki takiemu ruchowi technologii 5G z Chin. Ponoć – bardziej zaawansowanej technicznie.
Interesownych mamy tych najlepszych przyjaciół.
Roman Zieliński, fot.fishki.pl

https://sklepkibol.pl/pl/c/Naszywki/28
Zajrzyj na sklepkibol.pl

komentarzy: 14

 1. Panie Redaktorze, coś tu się nie zgadza. Amerykanie nie mają na sprzedaż technologii 5G. Jedyne firmy które pracują nad rozwojem i wzdrożeniem to chiński Huawei, fińska Nokia i szwedzki Ericsson. Do niedawna jeszcze był koreański Samsung, ale dali sobie siana. Huawei jest rozwojowo 18 miesięcy przed Nokią i Ericssonem i ma gotowe rozwiązania które można z powodzeniem wdrażać, ale oczywiście największe kontrakty inkasuje Nokia, bo bogaty „zachód” boi się że Trump pogrozi paluszkiem.

  Wiem co mówię bo pracuje nad 5G na codzień.

 2. @posted by redakcja poniedziałek, 17 Luty 2020 8:41 pm
  z całym szacunkiem, ale taki argument zalatuje socjalizmem, chcieli opodatkować i się nie udało? Korporacje, nigdy, nikomu nie płacą podatków, i nie potrzebują do tego wsparcia rządów.

  1. @olobolo
   No to jak zakwalifikować poczynania przedstawicieli rządu USA względem chęci opodatkowania Ubera oraz podatku cyfrowego?

   Może i zalatuje socjalizmem, ale co mnie, obywatela Polski, obchodzą kłopoty obcych korporacji? Jak się je da wydymać na kasę dla polskiego budżetu, to czemuż miałbym być przeciw?
   RZ

 3. @posted by redakcja poniedziałek, 17 Luty 2020 1:13 pm
  a po co USA pieniądze na 5G w jakiś tajnych porozumieniach? Na budowę bazy, tarczy, kupno samolotów, ok może tak, ale 5G? Państwo nie ma żadnych bezposrednich wydatków związanych z 5G tylko kasuje za licencje, a za budowę infrastruktury płaca operatorzy. Państwo potem się podpina pod siec żeby podsłuchiwać i nagrywać (tak na marginesie za stronę techniczna takiego wpięcia płaca również operatorzy, w Rosji nazywa się to SORM).

  1. @olobolo
   Tak samo, jak Uber czy Google. Polska chciała opodatkować, to się Amerykanie wtrącili i już Morawieckiemu chęć na opodatkowanie przeszła. A przecież państwo (USA) nic z tego Ubera ani Google nie ma.
   Nie daje do myślenia?

 4. to już nie są żarty:
  https://gazetawroclawska.pl/sondaz-prezydencki-andrzej-duda-prezydentem-na-druga-kadencje-to-wcale-nie-takie-pewne/ar/c1-14791856

  Pełna mobilizacja na drugą turę. Rzeczywistość nie znosi próżni, więc tak jak w sporcie, jeśli ktoś (Duda) przegra, to przecież ktoś inny (Kidawa, Biedroń) wygra, a wtedy nastąpi ideologiczny zwrot o 180 stopni z patriotycznego na lewacki tęczowy euroentuzjastyczny.
  Wszyscy do urn!

  1. Jak Duda przegra, obojętnie z kim, to efekt będzie taki, że PiS nie będzie wprowadzał swoich „wielkich” zmian. I tak ich nie wprowadzał, choć przez 4 lata miał prezydenta, premiera, rząd, większość w sejmie i senacie.
   Jak PiS przegra, to będzie tak – PiS będzie udawał, że chce zmian, tym razem na „nie” będzie prezydent, więc będą mieli alibi, że „nie da się”. Tylko nie będą też mogli robić takich jaj jak podwyżki z d… wszystkich cen, jakie im tylko przyjdą do głowy. Do 2023 (wybory parlamentarne) będą po prostu łupili kasę z miejsc, w które się powciskali.
   Jeśli Duda wygra, to i tak swoich „wielkich reform” robić nie będą, bo przecież „co na to powie zagranica”, a dowalą nam kolejne podatki.
   Idealnym byłoby zwycięstwo Bosaka. Na chwilę obecną – mało realne.

 5. RZ, skoro już linkujesz materiał to może zadaj sobie trochę trudu żeby go przeczytać, w artykule jest link do treści porozumienia:
  http://n-5-4.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p121/f/11108a3dbfe4636cb40b84b803b2fff6/2c76d954-adc3-4304-88c8-632355cf3d2f.pdf
  to jest dosłownie jedna strona, wiec chyba można się trochę wysilić? Ta deklaracja, stwierdza ze Polska nie pozwoli żeby siec 5G była budowana przez Huawei. Jest to strategia USA, które same wyrzucały Huawei ze swojego rynku, potem pod ich wpływem to samo zrobiła Anglia, Australia, Nowa Zelandia. Kilka państw jeszcze się wacha, pewnie chcą cos ugrać od USA.
  Gdzie tam jest mowa o płaceniu Amerykanom za cokolwiek?

  1. @olobolo
   Problem jest taki, że artykuł oraz porozumienie jest z września 2019, natomiast sprawy poszły dalej i w sobotę Amerykanie oficjalnie zadeklarowali ów miliard, ale w rozmowach kuluarowych, które wyciekły, podano jak te pieniądze mają zostać zagospodarowane.

 6. Amerykanie nie opracowali jeszcze własnych rozwiązań z dziedziny 5G. Na obecnym rynku przetargowym w Europie, oprócz Huaweia, którego sporo krajów nawet nie dopuściło do konkursu na ofertę (wyjątkiem Niemcy, Rosja, Węgry i ktoś tam jeszcze) w szranki stają głównie Nokia i Ericson, przy czym ich rozwiązania są chyba mniej złożone niż chińskie, których firmy pracują już nad 6G. (5G jest już wdrożony w największych chińskich metropoliach, internet dosłownie wylewa się z wszystkiego co ma elektronikę w sobie, nawet żebracy nie proszą o datki pieniężne, tylko trzymają smartphony i czekają na szybkie przelewy).

  1. ulm masz racje. Niby jak mamy kupić od USA technologie 5G? Ta technologie oferują 3 frmy: Ericsson, Nokia i Huawei, żadna nie jest amerykańska. A pieniądze z przetargu na częstotliwość trafiają do budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *