Mecz Ziem Odzyskanych

 Bardzo ciekawie ustawiony został terminarz. 1 września, czyli dokładnie w 80 rocznicę inwazji Niemiec na Polskę odbędzie się w polskiej ekstraklasie mecz klubów z miast, które w 1939 roku były niemieckie, a które Polska odzyskała po roku 1945. Śląsk Wrocław będzie podejmował Pogoń Szczecin.
Kolega wymyślił nawet hasło „derby Ziem Odzyskanych”, ale derby to mecz dwóch drużyn z jednego miasta, więc hasło trzeba było dopracować delikatnie je zmieniając.
Spotkanie będzie zatem miało pewien historyczny rys, ale ze względów sportowych wywołuje inne emocje. Będzie to pojedynek lidera z Wrocławia z wiceliderem ze Szczecina. Na Zachodnim Pomorzu spotkanie wywołuje spore emocje, organizowany jest pociąg specjalny dla fanów Pogoni, ale sądząc po liczbie zmówionych wejściówek (dobrze ponad tysiąc), można domniemywać, że nie tylko specem Portowcy będą podróżować.
Po meczu, który rozpocznie się o godzinie 15:00, planowana jest demonstracja antygestapowska. Zupełnie nieprzypadkowo godzinie 19:39. Ale zgromadzenie jeszcze nie jest zarejestrowane (jutro rano, t.j. w czwartek zostaną złożone papiery), zatem o jej miejscu poinformujemy za jakiś czas.
Roman Zieliński, fot. onet-film

Na stronie sklepkibol.pl można się zaopatrzyć m. in. w koszulki z hasłem „śmierć wrogom Ojczyzny”, idealnie wkomponowującym się w rocznicę napaści Niemiec (1 września) i sowieckiej Rosji (17 września).

komentarzy: 26

  1. Na pewno było dużo na Oporowskiej w latach 90-tych, gdzie poszedł na nich gaz i Majdan uratował zerwaną już flagę.

  1. …nieraz dyskusja fajnie się rozwija, a potem nagle Redakcja puszcza taki bełkot i wychodzi na dziecięcą przepychankę… Czy my mamy jakiś kompleks Warszawy? Przecież nie o tym jest artykuł, a komentarze nie na temat są sprzeczne z zasadami.
   Warszawa jest stolicą Polski i największym miastem, czy się to komuś podoba, czy nie. Skończmy już z Warszawą i Lubinem. Skupmy się na sobie…

  2. @Niklot Gdybyś rozumiał szerszy kontekst tego cytatu nie napisałbyś tego co napisałeś…
   „Polecam poczytać Cata” – taki FP nawet jest…

 1. Inwigilacja postępująca – na podstawie aplikacji i miejsca logowania przeanalizowano – kim są i jakie preferencje mają kibice danego klubu – https://gol24.pl/profil-polskiego-kibica-ekstraklasy-kim-jest-ile-ma-lat-i-z-kim-flirtuje/ar/c2-14381837
  Mam tylko nadzieję, że ten spory odsetek kibiców korzystających z aplikacji LGBT na stadionie we Wrocławiu to albo tzw. „jajcarze”, albo to manipulacja ankieterów, bo w innym przypadku…jesteśmy w dup.e i to dosłownie.

  1. Johnny88 – to nie manipulacja, to rozkład statystyczny społeczeństwa. Świata i jego złożoności nie należy się bać, trzeba go rozumieć.

  2. RZ są dane mówiące o skłonnościach homoseksualnych 6-7 % w niektórych populacjach + toleransi + ciekawscy+ tzw inni + młodzież zawsze głodna inności i robi się liczba. Jajcarze? Raczej niewłaściwie określona kategoria. A poza tym, tak na czucie, ilu jajcarzy wystepuje w grupie naszych znajomych? To „odsetek odsetka”, promil nie dający statystycznie istotnych liczb.

  3. @ umberto e co To nie strach mną kieruje, a właśnie rozumienie świata i jego złożoności, a co za tym idzie świadomość konsekwencji. Kiedy stacjonowałem w pewnym państwie afrykańskim opowiadano mi, jak to bagatelizowano i dopuszczono do osadnictwa między tubylcami i udziału w ich ceremoniach / obrzędach religijno-kulturowych obcych. Nikt nie reagował na to, że ci obcy stanowiący 1 % to komuniści z sąsiedniego kraju. W przeciągu 20 lat w tym kraju powstały bojówki komunistyczne, a po upływie 15 kolejnych doszło do wojny domowej, która wciąż zbiera żniwo i nosi znamiona ludobójstwa. O dawnych obrzędach, tradycyjnym sposobie życia, o normalności już dawno nie ma mowy, jeden naród został skłócony i zniszczony. Próbowałem jakoś tłumaczyć tym (według mnie – wtedy tak myślałem) prostym ludziom złożoność świata, a jeden z nich pokazał mi małą jaszczurkę i powiedzieli – mój dziadek uczył mnie, że wystarczy, że dopuścisz do swojej krwi jedną małą kroplę jej jadu, a trucizna w kilka dni cię zabije, nie ma odtrutki na to…a po chwili dodał…tylko, że myśmy o tym zapomnieli – Dziś po latach w Ojczyźnie i Narodzie jest tak samo – zapomnieliśmy – dopuściliśmy do „kilku” kropli trucizny, zbagatelizowaliśmy ich i teraz jest agonia. W świecie naturalnym przeżywa ten, kto działa instynktownie i po przez naturalną mądrość – gdy ktoś chce mi wmówić, że nie ma nic złego w tym, że chce mnie facet w du.ę wyru.ać, to urywam mu łeb i koniec, a kiedy ktoś zaczyna za dużo filozofować, to kończy się to tym, że wchodząc w tą dysputę filozoficzną nawet nie wiesz kiedy zostaniesz wyr.chany i jeszcze będziesz dowodzić innym, że to przyjemne… Konkretniejszy przykład to Cesarstwo Rzymskie gdy zaczęli filozofować i porozumiewać się z wodzami barbarzyńców, to skończyło się na tym, że zostali zdeptani. Gdy Słowianie zaczęli filozofować z misjonarzami chrześcijańskimi, to nim się obejrzeli zostali ogniem i mieczem ochrzczeni, a wieki potem „misjonarze” ze swastyką i napisem na pasach „God mit uns” maszerowali po naszych ziemiach z błogosławieństwem germańskiego papieża. Mówiąc krótko zanim zbagatelizujemy 1 % „innych”, to uważajmy, aby jutro nie było tęczowo-różowej oprawy z fallusem w tle na Trybunie Oporowska – https://www.rp.pl/Pilka-nozna/310169931-Pilkarze-homoseksualisci-smutna-zabawa-w-chowanego.html
   Najpierw mówi się o czymś szeptem, potem półgłosem, a gdy zaczyna się mówić głośno…trzeba uważać, by nie stało się faktem.

  4. Jeśli nic nie zrobimy, to będziemy mieli Anglię w Polsce, Manchester we Wrocławiu…i to nie będzie powód do dumy. Zatrzymać normalność dla następnych pokoleń można i należy przede wszystkim po przez mądre oddanie głosu – „POPiS to tęczowe agitacje, oddaj głos na Konfederacje”. Inaczej będzie to – https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/840052/futbol-lgbt-niewazne-kogo-kochasz-wazne-ze-kochasz-futbol-village-manchester-foo

   Co do 01.09.1939 r. to wciąż nurtuje mnie pytanie, a co by było z Polską, gdyby żył Marszałek i Polska (wzorem Węgier) pomaszerowałaby w 1939 r. na ZSRR ? Pokonując sowietów, umocniwszy się uderzyłaby w 1941, no może 1943 na Rzeszę ? Jakby wyglądała polska klasa polityczna i Nasza Ojczyzna, gdyby nie prawie 45 lat komunizmu i kolejne prawie 30 lat postkomunizmu ? Stało się inaczej, ale czy z perspektywy minionych doświadczeń, wyciągnęliśmy wnioski i dziś potrafimy dokonać właściwych wyborów, które ocalą Rzeczpospolitą i Naród Polski ? Warto, by oprawa na 80 lecie wybuchu II WŚ przypomniała niektórym, że historia lubi się powtarzać, ale błędy nie muszą.

 2. Wielu pluło na jednego z polityków, który powiedział, że Szczecin nigdy nie był polski. Bo i nie był. Szczecin założyli Wkrzanie, którym było bliżej do Wieletów, niż Polaków. Jedynym marzeniem plemion pomorskich było zrzucenie jakiegokolwiek jarzma, w tym polskiego. Twierdzenie, że Polska odzyskała Szczecin z historycznego punktu widzenia jest moim zdaniem nieco naciągane… Chociaż oczywiście nie posiadam się z radości, że to piękne i ważne miasto stało się w końcu częścią Polski. Powiedziałbym tak: Polska dopięła swego w 1945.
  W tym miejscu polecam książkę o losach dumnych Pomorzan pt. „Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku”.

  1. Jak będziemy używać Wkrzanów jako założycieli, to dojdziemy że całe wschodnie i środkowe Niemcy były prasłowiańskie. Szczecin nigdy nie był obsadzony polską załogą,a władza Piastów, czy innych dynastii tego miasta nie obejmowała. Zdobyto go i przyłączono, dzięki inicjatywie władz komunistycznych, a ściślej wojska, licząc przy tym, że wujaszka Stalin przyklepie polski desant, a zachodni alianci już będą mieli wyje… by protestować bo w kwestii granic polskich Stalin ich orżnął na Nysie Łużyckiej, a oni z kolei z miłości do Polski usilnie inwestowali w Kłodzką. Przedmiotem spornym pozostanie przyszłość tego urokliwego miasta. W przypadku nieskrywanych inwestycji niemieckich i parcia do wykupu mienia, przy dążeniu władz lokalnych do „federalizacji” regionu, Pogoń może kiedyś zadebiutować w Bundeslidze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *