Krwawa niedziela

 Przyjmując do Polski setki tysięcy o ile nie miliony Ukraińców pamiętajmy, że są potomkami tych, którzy w 1943 roku mordowali Polaków za to, że byli Polakami. Nie tylko na Wołyniu i nie tylko w niedzielę 11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia mordowała w najokrutniejsze z możliwych sposobów polską ludność.
Dla uczczenia pamięci tych mężczyzn i kobiet, młodych i starych Polaków, których nie zabiła i nie wywiozła wcześniej na Sybir władza sowiecka, a których wymordowali Ukraińcy, w najbliższy czwartek 11 lipca 2019 we Wrocławiu o godzinie 19:00 pod Pomnikiem Ofiar Katyńskich znajdującym się w Parku Słowackiego przy Panoramie Racławickiej rozpocznie się króciutki Marsz Pamięci, który zakończy się kilkaset metrów dalej, pod Pomnikiem Ofiar UPA.
RZ, fot. FanŚląsk TV – pod pomnikiem Ofiar UPA we Wrocławiu.

Gadżety z hasłem „śmierć wrogom Ojczyzny” znajdziesz na sklepkibol.pl

komentarzy: 14

 1. Temat Wołynia znam od dawna, zanim został szeroko znany polskiej opini społecznej. Miałem kumpla, którego prababcia strasznie sepleniła, bo miała język ucięty, kolega mówił, że kiedyś miała atak padaczki i sobie odgryzła, ale jak podrósł, to rodzina wyjawiła prawdę, a on nam. Później w książce Sekrety Historii Polski przeczytałem rozdział pt. „Płonie Zakierzoński Kraj” I przerażała mnie ta skala okrucieństw i ilości ofiar, ale zastanawiałem się czemu o tym jest tak cicho? Czemu Katyń (absolutnie nie umiejszając ofiarom tej zbrodni) był taki powszechny, godnie upamiętniony, sprawy w prokuraturach, oficjele na grobach, a Wołyń zamilczany? Żadnych ekschumacji, pomników, dnia pamięci, niczego? Dobrze się stało że w ostatnich latach to się ruszyło i to o dziwo za po, jednak mam wrażenie, że to wciąż za mało. Ostatni weterani upa dogorywają w glorii obwieszeni orderami, a ostatnie ofiary tych bestialstw, często ówcześnie maloletnie dzieci, schodzą z tego świata zapomniani jak ich wsie, które zostały zniszczone do gołej ziemi. Tak nie powinno być. Borys Jelecyn zdobył się na odwagę i poprosił Polaków o przebaczenie, natomiast nikt z z rządzących Ukrainą nie zrobił nawet kroku w tym kierunku, a ostatnio to nawet szli w zaparte, że to jakaś równorzędna walka była.
  Natomiast co do samych Ukraińców, tych współczesnych, to naprawdę nie można ich za to winić. Raz, że oni nie mają nawet o tym pojęcia, a jak jeden z drugim coś słyszał to właśnie w stylu że była wojna między nami. Istnieją też ci świadomi tego co miało naprawdę miejsce ale i oni się dzielą na tych co potepiają, bo znają skalę bestialstwa i na tych co to gloryfikują, bo wielka Ukraina bez polskich panów, jednak jest to margines. Nie można wnioskować że każdy Ukrainiec to żądny polskiej krwi banderowiec (co do samego bandery to może kiedyś coś więcej napiszę), bo to tak jakby wnioskować, że każdy Polak to neomarksistowski komuch, bo razem (partia) zdobyło 3% głosów.
  Prawdopodobnie niedługo wyjadą z naszego kraju i kimś tą dziurę trzeba będzie zapchać i bardzo prawdopodobne że będą to ludzie w kolorze fekaliów ze skrajnie różną kulturą.

  1. Nie możemy nigdy zapomnieć o bestialstwie banderowców i naszym zadaniem jest przekazanie tej tragicznej historii następnym pokoleniom.

  2. Niestety duża część tego nie rozumie i wyzywa 20 letnich Ukraińców od banderowców. Ale kij tam, ważne, że mają bluzę żołnierzy wyklętych.

 2. Niemcy też są potomkami oprawców , jak i wszyscy Amerykanie którzy wymordowali 80 milionów Indian , jak i chrześcijanie którzy w imię Jezusa mordowali niewiernych .Dla europejczyków K.Kolumb był odkrywcą,a dla lodów Ameryki Południowej największym terrorystą XX wieku .Czcić dzień Kolumba w Europie to jak czcić dzień Adolfa Hitlera w w Ameryce Płd .

 3. Nie każdy Ukrainiec jest potomkiem tych którzy mordowali. Rzeź odbywała się tylko na zachodniej Ukrainie czyli jakieś 10% obecnego terytorium Ukrainy. W ogóle UPA działała tylko na zachodzie Ukrainy w środkowej i wschodniej części kraju banderowcy nie znaleźli poparcia miejscowej ludności która była sterroryzowana i doświadczona wielkim głodem (chyba największe ludobójstwo w XX w). Więcej Ukraińców było w czasie wojny w Armii Czerwonej niż w UPA.

 4. A właśnie Fan Śląsk TV zniknął chyba z YouTube,po prawej stronie na Fanie pokazują się jakieś dziwne komunikaty,w swoich subskrypcjach na Yt też ich nie mogę znalezć. Można wiedzieć co jest grane?.

  1. O cholera widzę widzę że nie ma odpowiedzi,a jutro na Starych Żernikach mam „fuchę” i „boki”.To nara.

 5. Ja na urlopie niedługo będę u mojej rodziny na Podkarpaciu.Pojadę także do Lwowa,zapalić znicz i pomodlić się nad grobami,naszych Bohaterów spoczywających na Cmentarzu Orląt. Wciąż jednak żałuję że nie odwiedzę miejscowości Stryj gdzie OUN dokonywało mordów na Polakach,a skąd uciekł mój Ś.P wujas wraz ze swoją w części ocalałą rodziną ,ale to da się nadrobić mam nadzieję w niedalekiej przyszłości.

  1. Podkarpacie ma swój klimat w szczególności wschodnia część województwa okolice Jarosławia i Przemyśla gdzie ludzie mówią tam gwara lwowską. Przemyśl to taki mały Lwów czuć ten klimat tam.

  2. Beduin oczywiście trafiłeś w dyche,dotyczy to w szczególności starszych ludzi na wsi gdzie mam rodzinę,niestety ludzie umierają a młodzi w ten sposób nie mówią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *