Samooczyszczenie

 Temu co się dzieje z Konfederacją przyglądam się ze sporą życzliwością. Z jednej strony wolny rynek ludzi Korwina, z drugiej pilnowanie spraw istotnych dla Polski przez narodowców, z dodatkiem mistycyzmu Brauna… taki konglomerat poglądów jest mi – nie ukrywam – bliski.
Przyglądałem się przed pół rokiem operacji przyciągania do Konfederacji projektu politycznego piwowara Marka Jakubiaka, nieudolne manewrowanie tego ostatniego najpierw z Markiem Jurkiem, oraz później gdy był postawiony przez własnych ludzi w przymusie przystąpienia do Konfederacji. Patrzyłem na to z wewnętrzną ambiwalencją. Z jednej strony medialność tegoż Jakubiaka, z drugiej obecność u Jakubiaka byłego KOD-erasty Jacka Bartyzela jr. czy kompromitacja z byłym milicjantem, obecnie pretendentem na celebrytę Kamilem Całką… No jakoś to nie współgrało do końca z wizją antysystemowych ideowców.
Gdy przed tygodniem Jakubiak w wywiadzie utyskiwał, że w nazwie wyborczej Konfederacja – Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy nie było członu jego podmiotu, to już wiedziałem, że dni Jakubiaka w układzie Konfederacji są policzone. Bo akurat śledziłem okres gdy do tej formacji wchodził, z jakimi oporami i przede wszystkim – kiedy. Termin jego łaskawego wejścia był taki, że w nazwie nie można było już nic zmienić. Jakubiak o tym wiedział doskonale, ale co szkodzi się pożalić przed ludźmi, którzy nie znają szczegółów.
No i dziś Jakubiak oficjalnie wypiął się na Konfederację, tworząc własny ruch polityczny.
Wielu pewnie żałuje. Ja jakoś niespecjalnie. Piwowar odpadł jako najsłabsze ogniwo (15 903 głosy na 1 392 598 wydanych kart do głosowania w jego okręgu*).
Co ciekawe – pociągnął za sobą inne najsłabsze (ale najsłabsze ideologicznie) ogniwo, czyli Liroya. Teraz Liroy gada normalnie, ale jeszcze kilka lat temu był lewakiem od kręcenia pornoli z własną żoną, a przechrzty to zawsze są słabe ogniwa.
Liroy to chociaż głosów umiał nazbierać (40 049 na 1 210 777 wydanych kart).
Konfederacja bez swej wiedzy pozbyła się Jakubiaka, czyli garba z wielkimi ambicjami politycznymi, który robi wrażenie zadaniowanego.
To czy ekipa Korwina & Ruch Narodowy z przystawkami potrafi się spiąć przed październikowymi wyborami to inna kwestia. Na pewno teraz Jakubiak dostanie wsparcie medialne od pisowskich przystawek telewizyjno – prasowych. Na pewno także odbędzie się ostra walka o niewielki, ale ideowy elektorat Gwiazdowskiego (74 tysiące głosów w skali kraju) oraz przede wszystkim – Kukiza, który definitywnie znika z politycznej mapy Polski (ile on tam miał tych głosów? 3,74%?).
W PiS-ie zadowolenie, bo po tym, jak przed eurowyborami wsparli konkurenta Konfederacji, czyli Gwiazdowskiego, teraz będą mogli nabruździć poprzez podpromowanie kolejnego agenta.
Roman Zieliński, fot. humorek.com – takie luźne skojarzenie ze wspomnaimym w tekście Jackiem Bartyzelem.

* Godek 16 823 głosów, Braun 33 072, Mentzen 16 718, Winnicki 26 248, Bosak 39 996, Berkowicz 50 426, Wilk 34 520, Sośnierz 24 788, Korwin 26 425 – tylko Berkowicz, Wilk i Sośnierz walczyli w ludniejszych okręgach niż Jakubiak.

Gadżety, koszulki antykomunistyczne oraz antysytemowe – sklepkibol.pl

komentarzy: 15

 1. Jakubiaka nie szkoda, ale strata wizerunkowa (propaganda) to kolejny kij w szprychy i tak bardzo trudej sytuacji konfederacji. Natomiast Liroy nawet jako były ultra-lewak (którym tak naprawdę nigdy nie był), to jeden z najlepszych o ile nie najlepszy i najbardziej merytoryczny poseł obecnej kadencji sejmu. Wybitnie tam nie pasuje jako charyzmatyczny zdroworozsadkowy gość bez przekazów dnia etc

 2. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rosja-z-prawem-glosu-w-radzie-europy-ue-zdradzila-ukraine-komentarz/wf9j0c8

  W Strasburgu podczas nocnego głosowania z poniedziałku na wtorek powrót Rosji wsparło 118 posłów, podczas gdy 62 było przeciwko. Wśród zwolenników wykluczenia Rosji byli wszyscy delegaci Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Gruzji.

  Z 10-osobowej grupy posłów z Polski wyłamała się jedna osoba: Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej (twierdzi, że się pomylił podczas głosowania).

  Przeciwko Rosji była także większość posłów Wielkiej Brytani i Szwecji.

  Natomiast większość posłów Belgii, Holandii, Danii, Niemiec, Szwajcarii, Czech, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Mołdawii, Finlandii i Armenii była za przywróceniem Rosji.

  Za przywróceniem Rosji byli wszyscy posłowie Islandii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Austrii, Słowacji, Serbii, Turcji, Cypru i Azerbejdżanu.

  Pozostałe kraje nie głosowały.

  To tak w kwestii na kogo ewentualnie możemy liczyć w razie ataku Rosji. I nie koniecznie chodzi tu o wypowiedzenie wojny bo jak wiemy Rosja specjalnie tego nie robi ale o atak w stylu Donbasu czyli próba destabilizacji Polski poprzez wywołanie wojny w rejonach przygranicznych za pomocą tzw. zielonych ludzików (głównie wojska specjalne, rezerwiści, najemnicy). I należy pamiętać, że Litwa, Białoruś i Ukraina wcale nie są gwarantem naszych granic bo Polska graniczy z Rosją bezpośrednio poprzez Obwód Kaliningradzki i Rosja w każdej chwili może tam swobodnie przerzucić wojsko i sprzęt.

  1. Polska musi zachowywać się i kalkulować tak jakby nie mogła liczyć na nikogo. Oczywiście tak robić nie będzie – możemy klęknąć przed Berlinem albo Waszyngtonem i liczyć na farta. Albo Boga, który słabym nigdy nie pomaga

 3. Pisałem to kiedyś i powtórzę jeszcze raz. Konfederacja nic nie wygra bez programu gospodarczego !
  Ideologia jest ważna ale nią się nie wygrywa wyborów.

  1. PiS i Owsiak do końca świata… Chyba, że ktoś ruszy te 50% niegłosujących; tylko oni mogą zmieść POPiSa. Wystarczy przestać okradać biedotę i rozdawać cwaniakom. To książeczkowicze są najbardziej okradzeni; jest ich jeszcze milion. Są właściciele okradzeni po 45 roku z gruntów, domów. I inni okradzeni podwójnie bo z ich podatków kwitnie rozdawnictwo. Jedni od wojnie doją bez litości, drudzy są dojeni. A problem z około 80% urzędasów do zwolnienia bo brak rąk do pracy za 1600 zł? Dopóki ojczyzna nie oddaje okradzionym a rozdaje bez umiaru; nic się nie zmieni bo nędzarze nie zagłosują na żadnego pleciugę oni śpią i śnią o rewolucji.

  2. Mega program wyborczy miał Gwiazdowski.
   Wizja rozwoju Polski na poziomie wizji rozwoju naszego Śląska.
   Coś tam powiem, a w sumie jakoś to będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *