Pomnik dla Pluta

 Pieniądze na pomnik dla Marka „Pluty” wpływają szybko. Widać, że wielu z nas Go lubiło i szanowało i w ten sposób chce upamiętnić Marka.
Stan kasy na chwile obecną (25 kwietnia godzina 10:20) przy 87 wpłatach to 9104 złote i 62 grosze oraz 30 euro. Łącznie już pięć dyszek zabrał bank, który policzył sobie za przewalutowanie Waszych zagranicznych wpłat.
Dokładna, aktualizowana na bieżąco lista wpłat znajduje się pod artykułem „Taki był Pluto” http://fanatik.ogicom.pl/archiwa/12400
Jesteśmy po wstępnych rozmowach z kamieniarzem. Sam od siebie nie weźmie nic za montaż, co też jest wartością dodaną.
Ponieważ Marek został pochowany w urnie, zatem jeśli nie będziemy wydziwiać z materiałem ani z formą, to powinniśmy się zmieścić w 1500 złotych. Powiedzmy, że jednak trochę pofolgujemy, to i tak zostanie „górka”.
Propozycja jest następująca. Wszystkie pieniądze, które zostaną, przeznaczyć na wykup grobu Marka. Co prawda każdy grób na „dzień dobry” jest opłacony na 20 lat, ale ten czas kiedyś się kończy.
Niech „Pluto” już teraz ma grób opłacony nawet na ten czas, gdy zabraknie nas, którzy o Marku pamiętamy.
Nawet 50 lat. Nawet 100.
Pozostaje do ustalenia, co będzie na nagrobku.
Na pewno Marek „Pluto” Duszczyński, data urodzin i śmierci, krzyż i herb Śląska. Jeśli macie jakieś rozsądne propozycje lub uwagi, prośba o wpisy lub telefony. Ponieważ nie jest to grób z trumną, lecz dużo mniejszy z urną, zatem z uwagi na minimalne zapadanie się gruntu, z postawieniem pomnika nie trzeba będzie zbyt długo czekać
Marek jest pochowany na cmentarzu przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu na polu 12A.
Roman Zieliński, fot. arch – zdjęcie grobu Marka tuż po pogrzebie.

komentarzy: 25

 1. Proponowałbym zrobić pamiętną flagę dla Pluta coś w stylu Rolika!! Pomnik bym proponował płytę z kamienia i piłkę z brązu a nad piłką kij z powiewającą flagą w kolorach też z brązu! Na piłce herb Śląska jak i Stali Brzeg no i fotkę którą udostępniłem !!
  Miejscówka na Kiełczowie raczej tylko 10 lat!!

 2. Dla Pluta piłka była całym życiem , może by kamieniarz wykół piłkę z kamienia i została by ona umieszczona na płycie nagrobka.

 3. Ja zawsze mam inne pomysły, nie zawsze są trafione.
  Graf lub mural na Nyskiej z postacią Marka w otoczeniu małolatów, oczywiście w barwach klubowych. Jakieś hasło do tego oddające jego kibicowski charakter.

  1. Po pierwsze, obraz dzieciaków i młodzieży w otoczeniu Pluta, miałby być symboliczny, a nie dosłownymi ich wizerunkami. Po drugie, ludzie znający charakter Jego działalności społecznej, takiego kibicowskiego Korczaka, bynajmniej nie będą dwuznacznie odbierali ową młodzież wokół Niego. Chyba jacyś ignorancji ze zrytym beretem, ale to ich problem. Ta symboliczna dzieciarnia, to kwintesencja jego społecznikowskiej misji i danie światu od siebie tego, czego sam był pozbawiony.

  1. Słabo to będzie wyglądać. Herb Śląska i jeśli znajdzie się jakieś dobre zdjęcie Marka to powinno wystarczyć.
   Można wygrawerować jeszcze np. szalik Śląska albo herb Wrocławia lub Polski

 4. Zróbcie dla niego coś ekstra. Ja projektowałem pomnik dla swego ojca. Podeślę na maila zdjęcia. Pomyślcie o czymś takim. Na ten wzór powstał pomnik „Borsuka”. Nie jest zbyt drogo a jednak inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *