Bambo na celowniku

 Nikt spośród Czytelników Fana chyba nie ma najmniejszych wątpliwości który piłkarz Śląska będzie pod szczególną obserwacją podczas rundy wiosennej. Czy Lubambo Musonda z Rodezji, o przepraszam z Zambii faktycznie ma 23 lata jak podaje w swoim CV tego się pewnie nigdy nie dowiemy. Bo gdy przekraczał progi cywilizacji, czyli lądował w Azerbejdżanie, to ponoć miał lat 19. Znamy przykłady, że nastolatkami byli Murzyni, którym z gęby nikt normalny nie dawał mniej niż 30 lat.
Z wiekiem Murzynów sparzyli się niejedni. A i Śląsk miał w tym swój udział. Pamiętacie Imeha? Gdy jego była dziewczyna dowiedziała się, że przeleciał jej połowę koleżanek, zaczęła się zastanawiać jak to jest, że 25-letni czarny Murzyn z czarnymi włosami co parę dni farbuje te włosy na czarno. W podtekście – siwe wyłaziły. Zresztą były prezes Śląska, Antoni Kordos po meczu w Poznaniu z Wartą, spojrzał na stopy Benjamina I. i dopiero wówczas przyznał nam rację, że stopy młodego człowieka nie mają prawa tak wyglądać.
Śląsk właśnie zmienił ostatnią politykę kadrową. Cieszyliśmy się, gdy po serii ściągnięć z całego świata zaczęto na Oporowską brać Polaków. Tyle, że starych. Zatem gdy przed rokiem zaczęto kombinować z „młodymi gniewnymi” i to z naszej Ojczyzny, tym bardziej zmiana kursu się spodobała.
Widać jednak, że powoli znów wracamy do starych błędów. Czarny kod kulturowy to jedno. Kolejnym nabytkiem jest Krzysztof Mączyński. No fajnie, ale jakie gość ma przed sobą perspektywy, skoro jego wiek to 31 lat?
Wracając do innego kodu kulturowego. Jeszcze w Śląsku powinno się pamiętać o innym Murzynie, który omal nie rozwalił zespołu. Mieliśmy takiego Franka Egharevbę. Mieszkał wraz z innym graczem Śląska, Tomaszem Rudolfem. Gdy Polak zwrócił się do Murzyna z prośbą, by zrobił wokół siebie porządek. Teoretycznie Murzyn był cywilizowany, bo chociaż był Nigeryjczykiem, to posiadał także obywatelstwo austriackie. Co zrobił kulturalny Murzyn? Wziął noża i z tym nożem puścił się w pościg za zbyt porządnym Rudolfem. Kiedy się okazało, że biały jest szybszy, chwycił za cegłę i miotnął nią za uciekającym.
Ale to stare dzieje, rok 2006 to przecież prehistoria.
W nowszych, już „pilczyckich” czasach zaserwowano nam innego czarnego zbawcę. Eric Mouloungui się nazywał i swe walory zaprezentował w roku 2013. Ilość ochów i achów po jego przyjściu do Śląska była niesamowita. Kto za te zachwyty płacił tego do końca nie wiadomo, lecz życie szybko je zweryfikowało. Gdy Francuz z Gabonu przychodził do Wrocławia miał być wysoki, duży, dynamiczny, sprawny i skuteczny. Po drodze jakoś zmalał i stracił wszystkie pozostałe walory, ale i tak był wystawiany do podstawowej jedenastki. Im częściej grał, tym lepiej ludzie widzieli jaki jest stan faktyczny i tym większa była dysproporcja pomiędzy tym co pokazywał na murawie, a tym co o jego magicznych umiejętnościach mówiły media.
Przyznacie, że dotychczasowe doświadczenia z ciemnolicymi piłkarzami w Śląsku nie są podnoszące na duchu. Dlatego kolejny podobny eksperyment znajdzie się pod lupą Fana.
Roman Zieliński, fot. wiocha.pl

Nasi działacze to jajcarze są. Bambo dostał w Śląsku numer 18. Antypolskie fundacje dostaną szału, wszakże tyle było walki z „18”, bowiem pierwsza i ósma litera alfabetu to A i H, a AH to…

komentarzy: 39

 1. Czyli dyrektor Sztylka zbiera na nowe auto albo dom. Jeżeli te transfery nie wypalą a pewnie tak będzie to ktoś czyli my z trybun powinniśmy dać tego wyraz dla Pana Dyrektora. O smoluchu nie piszę bo nie znam kolesia natomiast Mączyński grał kiedyś w piłkę, ale to było dawno temu w Wiśle. Wymowny wziął też sobie numer 19 przypadek? Myślę, że wyraz wdzięczności dla kogoś kto dał mu 2,5 letni pewnie nie mały kontrakt.

 2. A dlaczego z góry Redakcja i znakomita większość tutaj się wypowiadających zakłada, że sprowadzono lenia, który za stosunkowo dobrze zarabiane w Śląsku pieniądze będzie balować, obracać panienki, a gra w piłkę będzie tylko dodatkiem do wystawnego życia? A jak się okaże faktycznie dużym wzmocnieniem, będzie asystował, strzelał bramki? Znajdzie się ktoś, kto publicznie na tym forum złoży samokrytykę?
  Istotne jest to, jakim kosztem został sprowadzony do Śląska ten zawodnik o ciemnej karnacji. Jeśli za darmo, to można było zaryzykować. Jeśli za kasę, która mogła wystarczyć na polskiego zawodnika lub z UE o podobnych umiejętnościach, potencjale i wieku, to byłoby już marnotrawienie pieniędzy.

  1. @Zygmunt ty tak na poważnie…? Wart jesteś kolumny za tolerancję…Widziałeś filmik na stronie klubowej…. skąd oni go przytargali…? Z innej galaktyki ! tam się nie pracuje tylko oczekuje…aż statek z pomocą humanitarną dopłynie do protu na jesieni… Przerabialiśmy to… Głównym towarem eksportowym tamtego regionu są korale z paciorków i piór. … Jak Bambo przeliczy (czytaj…. ktoś mu przeliczy) pierwszą wypłatę (okrojoną oczywiście przez menadżerów i działaczy WKS Śląsk)…i dowie się ile paciorków za to może w chinach kupić i zawieść do rodzinnej wioski….to przez następny rok będzie bykiem leżał i nikt go nie zmusi by z łózka się podniósł.

  2. @W18. Cóż mogę powiedzieć na Twój komentarz? Ja nie mierzę wszystkich jedną miarką. Kilku czarnych, klasowych piłkarzy było w historii piłki nożnej, nie tylko z Brazylii, ale z Afryki też. Tak jak napisałem, wszystko też zależy jakim kosztem Śląsk go pozyskał i czy nie można było na takich samych warunkach sprowadzić białego gracza z UE.

 3. Mam cichą nadzieję,że zwyczajnie będzie dobry,że pokaże zaangażowanie. Tyle wystarczy niech sobie będzie czarny. W ekstraklasie kilku czarnych jest i dają radę.Może ten też da radę.

 4. Reasumując uważam, że Musonda jest Hitlerowcem… tu nie ma przypadku 18 to….pierwsze litery alfabetu „AH”…. trzeba się pozbyć Hitlerowca… wszelkimi sposobami. Dzwonię do Marty…. niech porozmawia ze swoim kumplem Jackiem z LBGTQ…niech ratusz zareaguje odpowiednio.

  1. Persowie nie są Arabami. Poczytaj o halpogrupach w genetyce. Zdziwisz się ale są zaliczani do rasy białej.

 5. Jedna dygresja odnośnie logiki zachowania, przed paroma dniami w wątpliwość był podany sens płacenia datków na WOSP ponieważ procent z nich szedł na wygodne życie Owsiaka i jego rodziny. A teraz jak można się odnieść do kupowania biletu/karnetu z którego większość jest przekazana na wygodne życie wspomnianego w artykule przybysza i podobnych mu panów do wynajecia?

  1. Jedynie o to można mieć wątpliwości. Człowiek zacharowuje się za parę nędznych groszy, a przyjeżdża tu ktoś z Zambii i żyje w luksusowych apartamentach. Taki to sobie pożyje.

  2. @olobolo. Trzeba było się uczyć, albo zmienić kolor skóry (byli tacy, co się wybielali, o przypadkach w drugą stronę nie słyszałem), też mógłbyś żyć tak jak oni. Każdy jest kowalem swojego losu. Z tą nauką to oczywiście żart i mam nadzieję, że tak to potraktujesz, bo osobiście nic do Ciebie nie mam, a szydera na Fanie to chleb powszedni.

 6. A ja widzę w tym transferze palec Kapusia i uważam, że Kapuś to powinien Sutrykowi paluchy wkładać w ratuszu a nie w klubie. To jest obliczone na naszą reakcję. Wiadoma jaka będzie. Nikt nie będzie tolerował czarnego śmierdzącego lenia tak jak nie tolerował nikt leni Hiszpańskich, Portugalskich, Gruzińskich czy Polskich.
  Aaaale tu z tego będzie można zaraz zrobić „mowę nienawiści” i chłostać publikę zakazami stadionowymi. Zatem walki cześć dalsza. Nie można dać się zastraszyć i walczyć trzeba, murały, płótna na płoty i manifestacje. Ja ostatnio komiks jakiś widziałem w Empiku…. Jak znam życie pewnie z „pół miliona” rysownik od Sorrosa za niego wziął…., Komiks opowiadał, że podczas okupacji jakiś saksofonista Murzyn chciał wstąpić do AK … i już prawie był… ale nie był bo go nie przyjęli…. ale chciał…. z tym, że na początku… ale później nie chciał…. bo był to jedyny w Warszawce czarny i rzucał się w oczy…i komiks się skończył…. ostatnia strona komiksu to same informacje kto na to gówno hajs dał…. Niewyobrażalne…Tak będzie i z Murzynem ze Śląska. To czysta prowokacja skrojona na efekt. Tak jak odwołanie „Marszu Niepodległości ” w setną rocznicę jej odzyskania, czy aresztowanie flag. Działania Kapusia i Sutryka z czystej do nas nienawiści….
  „Oni nic nie rozumieją
  Bo nie walczą dla idei….
  Gdy myślimy o swojej ojczyźnie,
  Oni liczą brudne pieniądze
  i naprawdę są zdolni,
  nawet sprzedać własną duszę.”
  Ojczysta Ziemia
  Krew i chleb,
  Kraina naszych przodków
  Głos naszych serc…”
  A my swoje…..

 7. Kręcony licznik to u Murzynów to powszechne zjawisko. Najwięksi się na tym sparzyli – patrz AC Milan. Niemniej jednak w tym przypadku przychodzi do nas ktoś kto był obserwowany przez sztab od dawna, czyli raczej nie jest to wynalazek podstawiony przez menadżerów. Do tego Lubambo pokazał się szerszemu gronu, kiedy pół roku temu kręcił obrońcami Amiki jak chciał. Oczywiście ktoś taki nie ma kredytu zaufania jak młodzi, perspektywiczni Polacy, ale mimo wszystko, dla naszego klubu, mam nadzieję że będzie on gwiazdą i nie pójdzie w ślady poprzedników.

 8. Czarny koń – Ciekawostki językowe PWN – Słownik języka polskiego
  Czyli: nieoczekiwany zwycięzca. Pierwszy użył tego określenia Beniamin Disraeli, w odniesieniu do wyścigów konnych. Potem tę metaforę stosowano w sytuacjach politycznych, także w sportowych.
  Kolor czarny sugeruje tajemniczość. Często lubimy zwycięstwa czy przynajmniej dobre wyniki tych, na których nikt nie liczy. Ostatnio mówi się o czarnych koniach przed walką: to znak, że spodziewamy się zwycięstwa niespodziewanych zwycięzców.
  Jerzy Bralczyk

 9. Zmiana polityki transferowej w trakcie sezonu? Dobrze, to nie wróży…. Jako osoba z zewnątrz uważam, że najlepszą decyzją było….zwolnienie Koseckiego. Jedno jest pewne, murzyn mniej biegać na pewno od niego nie będzie…

 10. Na początku będzie polewka z imienia. Potem zapewne z gry „naszego” afroamrykanina. Tak a propos taki kawał stary ale jary. Do baru wchodą dwaj Murzyni i jeden Mulat. Kelner zwraca się do Mulata – co podać najjaśniejszy panie?

 11. Myślę, że redakcja nieco przesadza. Murzynek stosunkowo młody (minęły już raczej czasy, kiedy stosunkowo łatwo podrobić papiery, maszyny i nowoczesną medycynę, a także pajacować wobec nieświadomych działaczy i sztabu szkoleniowego) i zdążył pokazać się w meczu z naszym pucharowiczem, strzelając bramkę. Swoją drogą, to że zdarzył się taki przypadek z tym przystarym Afrykaninem w Śląsku, świadczy jedynie o kompromitacji działaczy i trenerów, a także ich niskiej, wręcz afrykańskiej kulturze i wiedzy biznesowo – sportowej.
  .
  Zambia to bardzo religijne państwo, więc pozostaje liczyć, że Lubambo będzie udzielał się dość aktywnie w ramach swego zboru. Kto ma jakieś doświadczenia z obczyzny ten wie, jak Polki lgną do Murzynków. Same opowiadają, że nęci je „egzotyka”. Murzyni często uważają, że Europejki po prostu chcą faceta. I faktycznie, często tak jest, że skazani na marksizm kulturowy i dobrobyt Europejczycy, są „pizdeczkami”. Trzeba również napisać otwarcie, że Polacy biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, czy nawet ostatnich kilkunastu lat, są często „głąbami co to nie wiedzą na jakim świecie żyją”. Kiedy Polak faktycznie ma coś w głowie, to jest wart kilku chłopa. Ale coraz częściej jest odwrotnie. Nie wspominając o kobitkach, które to szukają zabawy i egzotyki na Zachodzie i to na masową skalę.
  .
  Co do polityki transferowej Śląska, to tym razem się nie zgodzę. Przyszedł naprawdę profesjonalny trener z Czech. Jedynym problemem może być to, że czescy trenerzy są mocno schematyczni i ich drużyny grają mało atrakcyjny dla oka futbol. W drużynie jest kilku mocno doświadczonych graczy jak Robak, Celeban, Broź, Cotra, Piech i teraz Mączyński. Ale też kilku młodych i perspektywicznych, jak Gąska, Palaszewski, Labojko, Dankowski. Chociaż faktycznie mogloby być ich nieco więcej. Poza tym nie wiem, co robi w Śląsku taki Tarasovs? Przecież to 2 liga albo jakiś poziom łotewskiej ekstraklasy. Pobyt Augusto raczej również mija się z celem. Czy oni chcą na nim zarobić czy załatać dziury w mózgu? A Srnic to nie wiem czy jest w Śląsku czy go nie ma, ale podają, że oficjalnie jest w składzie?

 12. Jak tylko na 90minut zobaczyłem tą nowinę to odświeżałem regularnie Fana w oczekiwaniu na odpowiedni artykuł. I jest. Panie Romanie bez muzina sukcesów nie będzie mówi stare piłkarskie porzekadło… Pozdrawiam Wrocław.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *