Proch i pył…

 Trochę w tym wszystkim było farta. Swoją drogą ciekawe, jakby wyglądał ten sam pojedynek, gdyby arbitrem był Maciniak. Ktoś przytomnie zauważył, że już w I połowie Cotra by wyleciał z boiska.
Poza zmianą sędziego wszystko inne było… bliskie ideału. Śląsk w meczu z Jagiellonią w Białymstoku, choć to rywal był liderem i zdecydowanym faworytem, kontrolował grę i był lepszy w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła. I to lepszym o klasę.
Dawno już Śląsk nie rozegrał takiego meczu*. Wszystko „trybiło”. Krycie, odbiory, wychodzenie na pozycje, zaangażowanie zespołu, gra kolektywna, strzały – wszystko było. No, może jeszcze gdyby poprawić celność podań…. Ale to byłoby zbyt bliskie ideału.
Śląsk w Białymstoku sprawił wszystkim swoim sympatykom niesamowitą radość. Jednym za wynik, innym za wynik i grę.
Tak, szkoda zmarnowanych sytuacji Picha, Piecha i Cholewiaka. Tak, można było dłużej ograć młodzieżowców. Tak, przy stanie 3-0 gospodarze bojąc się blamażu potrafili pograć w najbliższej okolicy wrocławskiego pola karnego. Tak, było trochę błędów. Jednak nawet jeśli tych minusów znajdziemy kilkanaście, to nie są one w stanie przykryć faktu, że rywalizacja na boisku przebiegała w ten sposób, że postronny obserwator mógł odnieść wrażenie, że oba zespoły dzieli różnica przynajmniej jednej klasy rozgrywkowej. Jagiellonia została rozbita w proch i pył, niczym krzyżacka zawierucha.
Andrzej P, RZ, fot. Michał Kardasz Jagiellonia.net – na zdjęciu jest widocznych niespełna 100 osób, lecz w sumie na trybunach w Białymstoku zameldowało się ponad 120 osób. Na liście było 120 wraz z 9 osobami z KKN-u, ale miało miejsce dopisywanie się na listę.

* Oczywiście podobny przebieg miał mecz o Puchar Polski z Olimpią Elbląg, lecz trudno porównać obu przeciwników. Podczas gdy Jagiellonia to aktualny wicemistrz Polski i lider ekstraklasy, to Olimpia jest aktualnie zespołem samego dołu trzeciej ligi (zwanej ligą drugą), a na dodatek w środę była ekipą bez trenera.
Także w samych superlatywach można mówić o meczu z Wisłą Kraków. Z jednym, acz zasadniczym wyjątkiem – skutecznością.

komentarzy: 12

 1. Cytat: „…Dawno już Śląsk nie rozegrał takiego meczu…”.

  Napiszę coś, co może wywołać sprzeciw części użytkowników FAN-a, dlatego od razu zaznaczam, że nie wskazuję tego fragmentu tekstu, jako zdania z błędem. Generalnie artykuł pod względem poprawności językowej zasługuje na uznanie. Chodzi mi raczej o zastanowienie się zainteresowanych i przedstawienie swoich opinii, czy skoro język polski daje możliwość wyrażenia tego samego w inny sposób, nie lepiej kierować się przesłanką logiki i napisać np.:
  1. Dawno już Śląsk rozegrał taki mecz.
  2. Długo już Śląsk nie rozegrał takiego meczu.
  Znam źródłowe uzasadnienia świadczące o poprawności zdania użytego w artykule. Oba moje przykłady również nie są nośnikami błędu i mają ten sam przekaz, co zdanie z artykułu. Moim zdaniem logika przemawia za jednym z nich. Czasami tak bywa, że logika stoi w kontrze do jakichś przyjętych zasad. Ciekaw jestem Waszych opinii (tych zainteresowanych), bo tego typu przykładów w życiu codziennym spotyka się wiele.

  W temacie meczu, jakości gry, a przede wszystkim walki i zaangażowania podzielam opinię płynącą z artykułu redakcyjnego. Szkoda trochę Roberta Picha, bo ma chyba jakiś zjazd formy. Mateusz Cholewiak nie był chyba na tym treningu strzeleckim z resztą zespołu. Obrona w tym zestawieniu wydaje się być optymalna i każdy mecz pozwoli wypracować im automatyzmy i wzajemne zrozumienie. Oby jak najdłużej udało się grać tą formacją bez wykluczeń z powodu kartek.
  O TP w takiej sytuacji niczego nie napiszę, bo moje zdanie pozostaje bez mian. Może rzeczywiście zacznie się (wreszcie) rozwijać i podnosić poziom szeroko rozumianych umiejętności trenerskich. Tak to bywa, że zawodników łatwiej oceniać po każdym rozegranym meczu i podsumować po rundzie/sezonie, a trenera wiarygodnie można ocenić dopiero po rundzie/sezonie, chyba, że wybuchnie pożar i trzeba gasić.

  1. Trenera to oceniałeś od razu po zatrudnieniu (pan oczko) nie czekając na przepracowanie przez niego jednego okresu przygotowawczego. Fachowcy już po meczu z kretami chcieli zwalniać Pawłowskiego mimo dobrej gry drużyny z Amiką czy Wisłą. Gołym okiem było widać,że Śląsk zacznie wygrywać ale po każdym niepowodzeniu musi wynurzyć się grono ekspertów podważających warsztat trenera.

  2. @Kibol13
   O ile pamiętam, „Panem Oczko” nie był w chwili przejmowania drużyny Śląska do prowadzenia. Sumiennie na to zapracował. Jego dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu seniorskich drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz kariera i osiągnięcia w Śląsku dają podstawy do krytycznej oceny jego pracy. Nie znalazłem na FAN-ie krytycznego wpisu, który sprawiałby satysfakcję autorowi krytyki. To raczej są bezpodstawne nadinterpretacje zwolenników TP.
   Jestem przekonany, a moje przekonanie graniczy z pewnością, że każdy krytykujący pracę TP i jego osiągnięcia wolałby jego na stanowisku trenera, niż jakiegoś obcego. Warunek jest ten sam, powinien rozwijać swoje umiejętności i czynić postępy. Tego nie było, stąd krytyka znajdowała uzasadnienie. Teraz pojawiło się światełko w tunelu (oby to nie był nadjeżdżający pociąg), bo pojawiły się wyniki i nastąpiła istotna poprawa gry (w odniesieniu do większości poprzednich spotkań.
   Nie ma zatem powodów do napinki, bo zaufanie jest rzeczą względną i u jednych TP kredyt zaufania wyczerpał, u innych nie. Oby finalnie okazało się, że racje mieli ci drudzy, ale to jeszcze nie powód do odbierania prawa do krytyki tym pierwszym, bo TP dał ku temu powody.

  3. @Pietras
   Witek Bańka powinien podpowiedzieć prezesowi PZPN-u, że gdyby misja Brzęczka nie powiodła się, to kolejnym wyborem powinien być wyłącznie TP, bo to najlepszy trener w EK, tylko zawsze ma kopaczy marnych.

   P.S.
   To szydera, gdybyś nie do końca zrozumiał.

 2. Dobrze się składa że przed meczem z legiuniom mogą spowodować ostatnie wyniki Śląska że może być ponad 20 tys ludzi plus zapowiadają ładną pogodę na sobote.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *