Dziś 1 sierpnia

 Niektórzy widząc taką tablicę, jak ta na zdjęciu, mogli pomyśleć, że jest to zaproszenie na nieco inną imprezę, niż w rzeczywistości są zapraszani. Ale później celt załatwił problem ewentualnego niezrozumienia.
Dziś 1 sierpnia, czyli rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O martyrologii, przyczynach wybuchu i skutkach napisano już wiele. Tu tylko parę słów o tym, jak Powstanie i jego czczenie jest i było postrzegane przez lewactwo.
„Czcicie zamordowanie miasta”. „Hołd śmierci zamiast hołdu życia”. „Granie trupami 250 tysięcy warszawiaków”. „Jak można obchodzić coś, co było klęską” – taka mnie więcej narracja trwała przez kilkadziesiąt lat.
Teraz już wiedzą, że przegrali. Że polski naród chce upamiętniać heroiczny bój słabo uzbrojonych Polaków z doskonale wyposażoną armią niemiecką.
No to sami przypomnieli sobie o czczeniu wybuchu Powstania.
RZ

Wrocław pl. Dominikański godzina 17:00. 1 sierpnia 2018 – 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

komentarzy: 5

 1. Oczywiście, że powstanie należy upamiętniać, oczywiście, że było przejawem heroizmu, oczywiście, że powstańcy to bohaterowie, oczywiście, że było przejawem patriotyzmu. Oczywiście, że z dzisiejszej perspektywy nie miało sensu i kosztowało życie dziesiątek tysięcy ludzi. Świat nie jest czarno-biały.

  1. Oczywiście, że miało sens.
   Fajny tekst o tym podlinkował Cytelnik @Lastwill pod artykułem „Serdecznie dziękujemy”. Przeczytaj.
   O korzyściach innych, jak pozostawienie względnej suwerenności miast bycia polską republika radziecką pisano wielokrotnie w mediach wszelakich.
   RZ

  2. Przeczytalem linkowany tekst i myślę, że założenie, że dane imperium przed najazdem wyciąga jakiekolwiek wnioski z historii jest błędne. Gdyby wyciągało, to nie byłoby wojen w Afganistanie czy prób podbicia Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *