Łyk(end) historii

Czołgi i kawaleria. Oraz jak spałować niewinnego lub strzelać z pistoletu w głowę… Pokaz Grup Rekonstrukcji Historycznej i pojazdów militarnych „Rekon” już w najbliższy łykend we Wrocławiu!
Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Swój przyjazd zapowiedziały już grupy rekonstruujące jednostki niemieckie i sowieckie z czasów II wojny światowej. Nie zabraknie oczywiście rekonstruktorów odtwarzających Żołnierzy Wyklętych czy LWP. Jednak rekonstrukcje to nie tylko wojna i późniejsze podziemie antykomunistyczne. Na pewno dużą popularnością będą cieszyć się stoiska rzymskiego legionu i powstańców styczniowych.
Młodsi czytelnicy Fana nie pamiętający czasów okupacji naszego kraju przez komunistów będą mogli zapoznać się z dioramą przedstawiającą posterunek komunistycznej Milicji Obywatelskiej.
No i oczywiście to na co wszyscy zawsze najbardziej czekają czyli rekonstrukcja historyczna. W tym roku przewidziane są dwie. Jedna z nich pokazywać będzie potyczkę Żołnierzy Wyklętych z NKWD i KBW, jednak ciekawsza wydaje się druga planowana inscenizacja. Pokazywać ona będzie fragment bitwy budziszyńskiej gdzie oddziały 1 Armii Wojska Polskiego walczyły z jednostkami niemieckimi idącymi na pomoc oblężonemu przez sowietów Berlinowi. Wydarzenie to było o tyle tragiczne, że w oddziałach polskich które zostały przez Niemców niemal doszczętnie pod Budziszynem wybite służyli głównie żołnierze walczący wcześniej w szeregach Armii Krajowej. Obydwie rekonstrukcje odbędą się w sobotę.
Impreza odbędzie się na terenie Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przy ulicy Obornickiej 108. Otwarcie terenu dla zwiedzających zarówno w sobotę 9 czerwca jak i w niedzielę 10 czerwca o godzinie 10. Wstęp jest bezpłatny. Wydarzenie jest organizowane na terenach przylegających do jednostki wojskowej. Tu dokładny program imprezy: http://www.militarniwroclaw.pl/pl/strony/1072.html
BG – NOP, fot arch BG

11+

komentarzy: 13

 1. Trochę nie w temacie ale też patriotyczne. Jak tam redakcja zaopatruje się na nadchodzący Mundial? Ściska kciuki czy już może ma w głowach pomysł na sarkastyczny artykuł po ewentualnej porażce z Senegalem? Chyba jednak to pierwsze bo pamiętam, że na Fanie był kiedyś tekst o tym, że Polakom kibicujecie zawsze nawet w bierkach podwodnych czy konkursie szopenowskim za wyjątkiem konkursów w kręceniu męskim zadem itp. Ale za cholerę nie przypomnę sobie czego ten artykuł dotyczył.

  5+

 2. Fajna sprawa,ja jednak mam córkę z którą mogę spotykać się tylko w weekendy, i dziś wygrała inna opcja.
  Jeśli można wypowiedzieć się odnośnie NOP. Kiedyś znajomi usilnie namawiali mnie by, zapisać się do tego ugrupowania, jednak zawalony jestem pracą ,sądowymi przepychankami z moją byłą,także zapisywanie się,by się tylko zapisać, to rzecz kompletnie przecież sensu. Życzę jednak ugrupowaniu,by rosło w siłę,i zyskiwało coraz to nowych zwolenników,myślę że można być o to spokojnym, patrząc jak ludzie szczególnie młodzi widzą jakie bagno,im zafundowano.Tylko NOP może przywrócić w tym umęczonym kraju normalność.

  1+

  1. Pietras, dlaczego tylko w weekendy? Mam przyjaciela, który jest w podobnej sytuacji a jednak kontakty z dzieckiem ma dużo częstsze. Napisz do mnie na magic79@o2.pl, skontaktuję Cię z nim, może masz słabego adwokata. No chyba, że Ty nie możesz w tygodniu.

   5+

  2. @Magic Dziękuję za pomoc,ale faktycznie najdłużej widuję się weekendy, bo w tygodniu pracuję na zmiany. O to mi chodziło. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

   0

  1. W realu woda miała ciśnienie 12-15 atmosfer ….z nóg ścinała, robiła siniaki na ciele nawet przez grube kurtki zimowe i guzy na głowie a jak trafiła w twarz to mogłeś oko stracić jak z szotgana… sam widziałem jak chłopa kiedyś powalili pod berzą i turlali go po bruku strumieniem wody..nie potrafił wstać o własnych siłach…

   7+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *