Łapówki płacić trzeba

 Jak za 4 miliony złotych z naszych, wrocławskich pieniędzy wystrzelić w powietrze firmę zatrudniającą 300 osób? O tym był reportaż nadany w TVP2 we wtorek (5 maja 2018) wieczorem.
Dobrze udokumentowana przez dziennikarzy historia firmy Hydrobiel, która wygrała przetarg na doprowadzenie do stanu używalności dróg i chodników na wrocławskich Żernikach. Kto odwiedza to osiedle na przestrzeli ostatnich kilku lat, ten wie jak wpłynęło to na komfort życia na tymże osiedlu.
Kto natomiast obejrzał reportaż, ten już wie jakie mechanizmy funkcjonowały w Urzędzie Miasta. Ukazano mechanizmy niszczące firmy, które miały nieszczęście zostać kooperantami bandy Dutkiewicza.
Reportaż dość długi, około półgodzinny. Od strony merytorycznej – świetnie zrobiony. Pokazujący sposoby finansowego gnojenia ludzi przez wrocławski magistrat tak jasno, że nawet osoba niezorientowana w przekrętach i cwaniackich numerach chwyta w jaki sposób doprowadzono do likwidacji firmy zatrudniającej 300 osób. Mimo niekorzystnych dla Ratusza wyroków sądów.
Milczenie
Obejrzawszy materiał byłem ciekaw, jak na ów wrocławski wał zareagują wrocławskie media. No to zajrzałem dziś z rana na kilka portali związanych z mediami z naszego miasta i regionu. A tu nic. Kompletnie nic. Cisza. Wszyscy piszą o zielonych kopertach.
Pomyślałem sobie, że podzwonię po różnych redakcjach. Po paru rozmowach z dziennikarzami z niedowierzeniem stwierdziłem, że nikt z nich ani programu nie oglądał, ani nawet nie wiedzeli, że taki program był nadawany.
Ok, jest sporo mediów, ludzie oglądają to co lubią, albo idą wcześniej spać… ale rolą mediów jest wiedzieć. Przecież każdy dziennikarz ma rodzinę, znajomych, gdy coś się dzieje z zakresu jego działalności zawodowej, rasowy dziennikarz powinien dostawać cynka.
No dobra, ludzie pracujący w mediach nie muszą być „rasowymi dziennikarzami”. Chodzą do pracy i po 15 mogą mieć wszystko gdzieś.
Poświęciłem zatem trochę czasu i dodzwaniając się do kilku redakcji zreferowałem sprawę paru dziennikarzom. Troszkę się uśmiałem, gdy w jednym wrocławskim medium po dłuższej rozmowie zadano mi pytanie „co to ma wspólnego z Wrocławiem?”. Ale najfajniejsza była rozmowa z panią z TVP Wrocław
Pani również nie była poinformowana o materiale, który pokazał się na TVP2, ale jej reakcja znamionuje… no powiedzmy delikatnie, symptomy spadku i tak już niskiej oglądalności lokalnego ośrodka telewizji państwowej:
– Skoro to robiła Warszawa, to nas to nie interesuje.* – Pani poinformowała, że tematem zajmować się nie będą. Żadnych pytań do Dutkiewicza, żadnych komentarzy. Mają to gdzieś.
Układ wrocławski
W zasadzie słowa dziennikarki TVP Wrocław są dowodem na jedną z tez postawionych w reportażu. Otóż mówi się tam o tym, że prokuratura, sądy i administracja miasta znajdują się w mafijnym układzie.** Zapomniano dołożyć do tego układu media.
Natomiast „zdroworozsądkowi” wrocławscy przedsiębiorcy, którzy dziwnym trafem, w odróżnieniu od dziennikarzy wszyscy ten reportaż oglądali, mają doskonałą receptę na unikanie podobnych przykrości, na jakie naraził się właściciel firmy Hydrobiel, Stefan Bielawski. Otóż według nich powinien zapłacić łapówkę.
Nie przypadkiem inne firmy stające do przetargu chciały od inwestora niemal dwa razy więcej pieniędzy od tego, który przetarg wygrał. Bielawski chciał uczciwie, no to mu przedsiębiorstwo zlicytowali. Co będzie bruździł w interesach. I przy okazji będzie ostrzeżeniem dla innych.
Roman Zieliński, fot. wroclaw.carpediem.cd, arch, fishki,

* Panie Kurski (Jacku) – ten zespół dziennikarzy jest jawną dywersją w firmie kierowanej przez pana.
** My o układzie na linii Dutkiewicz – sądy wiemy doskonale. Podczas rozprawy związanej z protestem przeciwko wykładowi zbrodniarza Zygmunta Baumana sędzia Paweł Chodkowski nie uwzględnił żadnego wniosku dowodowego składanego ze strony oskarżonych. Współdziałanie Dutkiewicza z policją wyszło podczas procesu o wywieszenie transparentu „Bauman + Dutkiewicz = czerwona koalicja”. Nie wspominając o jawnym wale związanym ze śledztwem w związku z wypadkiem jaki spowodował „właściciel miasta” (obok zdjęcie auta które rozwalił). Do podobnych wniosków można było dojść podczas innych procesów jakie miały miejsce z uwagi na kaprysy Dutkiewicza.

20+

komentarzy: 8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *