Punkt widzenia kiboli

 O konflikcie na linii kibice – władza napisano ostatnio wiele. Mało kto próbuje bronić kibolstwa przez zakusami władzy – tym razem pisowskiej – by ruch ultras na stadionach uwalić.
Co prawda zdajemy sobie sprawę, że temat stadionowych, hardkorowych zabaw powoli będzie odchodził do lamusa, gdyż uwagę wszystkich przekierowuje się powoli na ekipę Nawałki i wyjazdu do sowietów zwanych obecnie Rosją, i dopóki coś się tam nie wydarzy, to w polskich mediach będzie spokój.
Jednak jak już coś o polskich kibicach się będzie pisało, to raczej negatywnie.
Dlatego linki do dwóch różnych tekstów. Oba utrzymane w zupełnie innych klimatach, ale mające parę rzeczy wspólnych. Po pierwsze, autorzy część swojego życia spędzili na trybunach. A po drugie – choć sami ocierają się o meinstream, mają czelność mieć zdanie inne, niż pismactwo głównego nurtu:
Tekst ks. Jarka Wąsowicza (Lechia Gdańsk):
http://niezalezna.pl/226782-ks-jaroslaw-wasowicz-zalegalizowac-race-kibice-proponuja-system-norweski
Tekst dr Jerzego Dudały (Zagłębie Sosnowiec):
http://niezalezna.pl/226847-socjolog-ostrzega-pis-stadion-to-nie-opera-nie-ulegajcie-stereotypom-w-sprawie-kibicow
Warto wyszukać inne punkty widzenia niż te, które leją się z ekranów telewizorów.
Nietrudno stwierdzić, że gdzieś tam zza tych wypowiedzi wyłania się postać Piotra Lisiewicza, który odgrywa niepoślednią rolę na portalu niezalezna.pl. Warto zatem posłuchać, co w kolejnym „Wywiadzie z chuliganem”, właśnie z Lisiewiczem, ma do powiedzenia kolejny gość.
A jest to bardzo szczególny odcinek „Wywiadu z chuliganem”, bo rozmówca do bunkra w którym te audycje są nagrywane, dotarł prosto z przeszukania w siedzibie Stowarzyszenia Kibiców w Poznaniu, gdzie policja skonfiskowała mu komputer. Jest nim Marcin Kawka, kibic Amiki Poznań, szef OZSK:
https://www.youtube.com/watch?v=8LxzCp0cakU
Roman Zieliński, fot. polskie radio PIK – zdjęcie co prawda z manifestacji narodowej, lecz z kibolskimi akcentami.

komentarzy: 13

 1. Zawsze byliśmy pod kreską i w latach 90-tych byliśmy z tego dumni. Zbieraliśmy wycinki prasowe w których kibole opisani byli jako największe zło tego świata. Później nastała moda na ocieplanie wizerunku i powstały stowarzyszenia które niszczą istotę ruchu kibicowskiego w Polsce. My się sami wykańczamy. Gdzie te lata gdy najwięcej do powiedzenia w ekipach mieli goście z największą liczbą wyjazdów? Teraz wystarczy pobiegać na siłkę,parę treningów i można decydować o zgodach i wojnach. Ewentualnie przytulić się do stowarzyszenia kibiców. Brak szacunku do kiboli będących przez wiele lat z klubem na dobre i złe niszczy nasze środowisko od środka. Problem dotyka większości ekip w Polsce. Wyjątkiem jaki znam jest Lechia gdzie równowaga została zachowana i dlatego są mocni w skali kraju. A na drugim biegunie jest np. Wisła w której starzy wyjazdowicze nie mają nic do powiedzenia i kibole tego klubu stali się pośmiewiskiem całej Polski.Liderów na wyjazdach praktycznie nie uświadczysz.

 2. Czytałem oba artykuły już wcześniej, wszystko to daremne, i tak nie posluchają.Ale teraz właśnie, przypomniało mi się,że kiedyś w TVP, to był program Minęła 20,tematem byli Żołnierze Niezłomni.Gościem był wtedy red Lisiewicz,Jerzy Dudała,i Andrzej Duffek już nie jestem pewien,ale raczej się nie mylę.W każdym razie,na pewno wszyscy,w studio przyznali rację Piotrowi Lisiewiczowi,że niebagatelny wpływ,na propagowanie historii Niezłomnych,miał Roman Zieliński,i kibice Śląska Wrocław.Pamiętam to dokładnie!.

  1. Masz rację pij!.Nie czaj się,wstaleś rano, odrazu wal w szyję, nie piwo tam żadne, to soczek dla dzieci,wóda to jest to!!.Żadnych pół środków,nie brać żadnych jeńców,nie dopuścić do kaca,to cel nadrzędny!.A na serio, to lepiej nie pić,nie jednego dobrego człowieka alkohol już zabił,lub sprowadził na manowce.

  2. Ja Bogu dziękuję nie, nigdy nie miałem problemu z używkami,ale znam ludzi którym narkotyki czy alkohol, zniszczyły życie. Od czasu do czasu jednak, oczywiście lubię się napić w gronie przyjaciół, i tyle. Co do NOP,jest rzeczywiście ok.

 3. PiS jednak jest głupi. Ale to ich problem.
  Po tym, jak zaczęli adorować żydów, teraz wchodzą w konflikt z młodym pokoleniem. Czyli dla młodych przestają być wybieralni.
  Czekamy na jakąś partię narodową. Narodową nie tylko z nazwy.

  1. Oby tendencję nie poszły na lewo bo kto bardziej uważny zauważy iż moda na patriotyzm powoli przemija a widać to na różnych manifestacjach min marsze żołnierzy wyklętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *