Już nie rotmistrz

 Wrocławską tradycją stają się Dni Rotmistrza Pileckiego. Trwają dwa tygodnie, bowiem ktoś zauważył pewne zestawienie dat:
13 maja to dzień urodzin Witolda Pileckiego (1901 w Ołońcu)
25 maja to dzień jego śmierci. Haniebnej dla komunistycznych morderców (1948 w Warszawie).
Te wrocławskie wydarzenia związane z polskim Bohaterem trwają już tyle, że w międzyczasie rotmistrz zdążył pośmiertnie awansować na pułkownika.
Jeśli ktoś ma chwilę czasu – warto uczestniczyć w którymś z wydarzeń (poniżej ściąga z rozpiski zrobionej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen):

13.05.2018 niedziela
Zapal znicz dla Rotmistrza:
Od kilku lat Stowarzyszenie Odra-Niemen zaprasza na Wrocławski Rynek, aby z biało-czerwonych zniczy ułożyć napis „Pilecki”.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Wrocławskich Dni Rotmistrza Pileckiego, które rozpoczynamy 13 maja właśnie tym wspólnym spotkaniem. Plan jest następujący:
19:00-21:00 „Zapal znicz dla Rotmistrza”. Na wrocławskim rynku ułożymy ze zniczy biało czerwonych symbol patriotyczny dla Rotmistrza.
19.00-20.00 zbiórka zniczy (przynosimy wyłącznie białe i czerwone znicze) i układanie wzoru ze zniczy
20.00- 21:00 zapalanie 600 zniczy i reportaż z wydarzenia.
Wolontariusze w czasie wydarzenia będą rozdawać ulotki o Rotmistrzu i zachęcać publiczność do współpracy przy układaniu wzoru.
Miejsce: Plac Gołębi na wrocławskim Rynku.

17.05.2018 czwartek
Klub dyskusyjno-filmowy:
Spotkanie z reż. Dariuszem Walusiakiem oraz pokaz jego filmu”Więzy krwi”, o losach „Bartka” i jego żołnierzy.
Godzina 18.00, siedziba Stowarzyszenia Odra-Niemen, ul. Kościuszki 35f,
Organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen, kontakt: 71 3555202, biuro@odraniemen.org

24.05.2018 czwartek
Wrocławski Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego
KoLiber Wrocław, serdecznie zaprasza na IV Marsz Rotmistrza Pileckiego i wspólne upamiętnienie bohatera dnia 24 maja o godzinie 19:00
Witold Pilecki to wybitna postać w polskiej historii jak i całego świata. Człowiek o niezłomnej woli, który sam dobrowolnie zgłosił się do obozu Auschwitz by stworzyć w tym piekle ruch oporu. Bohater kampanii wrześniowej, walki podziemnej za okupacji Polski. Naszym celem jest upamiętnienie tego wielkiego bohatera i edukacji społeczeństwa o jego osobie, by pamięć o nim nigdy nie przeminęła.
Trasa marszu: Pl. Solny, Ruska, Kazimierza Wielkiego, Krupnicza, Podwale. Most Sądowy, Promenada Staromiejska, Pomnik Rotm. Pileckiego

komentarzy: 11

 1. Głos ze stolycy, czy na nr konta który podałeś w sprawie wieńca można wpłacić datki na znicze? Bardzo chciałbym być na tej uroczystości ale niestety nie mogę. Może chociaż w ten sposób trochę oddam hołd genialnemu Polakowi.
  A propo Monisi zdecydowanie jest nam nie po drodze ale w sprawie zbiórki dla Uefa na karę za oprawę Legii dotyczaca Powstania Warszawskiego była na tak i chyba nawet coś tam dołożyła od siebie… Zatem jest jeszcze nadzieja.

  1. Organizatorem tego jest Stowarzyszenie Odra Niemen, i lepiej im wpłacić. Ich numer konta PKO BP 27 1440 1387 0000 0000 1132 7222
   Zajrzyj na meila

  1. Jaruzelski nie był wielkim człowiekiem tylko wielkim zbrodniarzem i za to powinien zostać zdegradowany i nie czepiaj się płk. Pileckiego bo wstyd sobie robisz.

  2. Już Ci to ktoś wcześniej powiedział, Monisiu, że to portal nie dla Ciebie. Po co się tutaj udzielasz? Jeśli lubisz prowokować, a taki jest chyba każdy Twój wpis, to poszukaj sobie innego miejsca. Znajdziesz fora, gdzie podobni Tobie będą Ci przyklaskiwać, jeśli o to Ci chodzi. Na Fanie szkoda Twojego czasu i energii.

  3. Zygmunt70 ma rację. Fan nie jest dla ciebie kobieto (przepraszam za określenie twojej płci). Razem i inne dziwne twory mają niestety swoje fora i tam się udzielaj choć przyznam szczerze, że mam ubaw z każdego twojego wpisu i trochę byłoby mi szkoda jakbyś sobie stąd poszła. No i przede wszystkim pokazujesz jak głupie jest lewactwo i jak łatwo obalić każdy wasz argument. Odczep się od W. Pileckiego bo nie masz pojęcia kim był ten człowiek. A teraz idź złóż kwiaty pod jakimś sowieckim pomnikiem albo odwiedź Rafalalę czy jak to coś się tam nazywa.

  4. @Monisia
   Czy to przejaw frustracji po odejściu Szering-Wielgus, Shmidt i Rysia Petru z partyjki .nowośmieszna? Jeżeli tak, to rozumiem, pewnie dla Ciebie świat już nigdy nie będzie taki sam.
   Gdyby to ode mnie zależało, to mogiły kiszczaka i jaruzelskiego umieściłbym obok siebie i na obu zamontowałbym muszle (nie, nie morskie ani ślimacze).

 2. Jest: „…Jeśli ktoś ma chwilę czasu-warto uczestniczyć…”.
  Powinno być: „…ma chwilę, to warto uczestniczyć…” lub „…ma czas, to warto uczestniczyć…”.
  Poza tym „…wrocławskim Rynku…” jako nazwa miejsca powinno być napisane raczej z wielkiej litery, tak jak np. na wrocławskiej ul. Grabiszyńskiej, czy wrocławskim Pl.Orląt Lwowskich, albo miejsca wrocławskie wymienione w ostatnim akapicie komentowanego tekstu (sa napisane z wielkiej litery).
  Fajnie też byłoby wiedzieć, kto jest autorem tego artykułu.

  Chwała pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *