Już nie rotmistrz

 Wrocławską tradycją stają się Dni Rotmistrza Pileckiego. Trwają dwa tygodnie, bowiem ktoś zauważył pewne zestawienie dat:
13 maja to dzień urodzin Witolda Pileckiego (1901 w Ołońcu)
25 maja to dzień jego śmierci. Haniebnej dla komunistycznych morderców (1948 w Warszawie).
Te wrocławskie wydarzenia związane z polskim Bohaterem trwają już tyle, że w międzyczasie rotmistrz zdążył pośmiertnie awansować na pułkownika.
Jeśli ktoś ma chwilę czasu – warto uczestniczyć w którymś z wydarzeń (poniżej ściąga z rozpiski zrobionej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen):

13.05.2018 niedziela
Zapal znicz dla Rotmistrza:
Od kilku lat Stowarzyszenie Odra-Niemen zaprasza na Wrocławski Rynek, aby z biało-czerwonych zniczy ułożyć napis „Pilecki”.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Wrocławskich Dni Rotmistrza Pileckiego, które rozpoczynamy 13 maja właśnie tym wspólnym spotkaniem. Plan jest następujący:
19:00-21:00 „Zapal znicz dla Rotmistrza”. Na wrocławskim rynku ułożymy ze zniczy biało czerwonych symbol patriotyczny dla Rotmistrza.
19.00-20.00 zbiórka zniczy (przynosimy wyłącznie białe i czerwone znicze) i układanie wzoru ze zniczy
20.00- 21:00 zapalanie 600 zniczy i reportaż z wydarzenia.
Wolontariusze w czasie wydarzenia będą rozdawać ulotki o Rotmistrzu i zachęcać publiczność do współpracy przy układaniu wzoru.
Miejsce: Plac Gołębi na wrocławskim Rynku.

17.05.2018 czwartek
Klub dyskusyjno-filmowy:
Spotkanie z reż. Dariuszem Walusiakiem oraz pokaz jego filmu”Więzy krwi”, o losach „Bartka” i jego żołnierzy.
Godzina 18.00, siedziba Stowarzyszenia Odra-Niemen, ul. Kościuszki 35f,
Organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen, kontakt: 71 3555202, biuro@odraniemen.org

24.05.2018 czwartek
Wrocławski Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego
KoLiber Wrocław, serdecznie zaprasza na IV Marsz Rotmistrza Pileckiego i wspólne upamiętnienie bohatera dnia 24 maja o godzinie 19:00
Witold Pilecki to wybitna postać w polskiej historii jak i całego świata. Człowiek o niezłomnej woli, który sam dobrowolnie zgłosił się do obozu Auschwitz by stworzyć w tym piekle ruch oporu. Bohater kampanii wrześniowej, walki podziemnej za okupacji Polski. Naszym celem jest upamiętnienie tego wielkiego bohatera i edukacji społeczeństwa o jego osobie, by pamięć o nim nigdy nie przeminęła.
Trasa marszu: Pl. Solny, Ruska, Kazimierza Wielkiego, Krupnicza, Podwale. Most Sądowy, Promenada Staromiejska, Pomnik Rotm. Pileckiego

17+

komentarzy: 11

 1. Głos ze stolycy, czy na nr konta który podałeś w sprawie wieńca można wpłacić datki na znicze? Bardzo chciałbym być na tej uroczystości ale niestety nie mogę. Może chociaż w ten sposób trochę oddam hołd genialnemu Polakowi.
  A propo Monisi zdecydowanie jest nam nie po drodze ale w sprawie zbiórki dla Uefa na karę za oprawę Legii dotyczaca Powstania Warszawskiego była na tak i chyba nawet coś tam dołożyła od siebie… Zatem jest jeszcze nadzieja.

  2+

  1. Organizatorem tego jest Stowarzyszenie Odra Niemen, i lepiej im wpłacić. Ich numer konta PKO BP 27 1440 1387 0000 0000 1132 7222
   Zajrzyj na meila

   2+

  1. Jaruzelski nie był wielkim człowiekiem tylko wielkim zbrodniarzem i za to powinien zostać zdegradowany i nie czepiaj się płk. Pileckiego bo wstyd sobie robisz.

   32+

  2. Już Ci to ktoś wcześniej powiedział, Monisiu, że to portal nie dla Ciebie. Po co się tutaj udzielasz? Jeśli lubisz prowokować, a taki jest chyba każdy Twój wpis, to poszukaj sobie innego miejsca. Znajdziesz fora, gdzie podobni Tobie będą Ci przyklaskiwać, jeśli o to Ci chodzi. Na Fanie szkoda Twojego czasu i energii.

   34+

  3. Zygmunt70 ma rację. Fan nie jest dla ciebie kobieto (przepraszam za określenie twojej płci). Razem i inne dziwne twory mają niestety swoje fora i tam się udzielaj choć przyznam szczerze, że mam ubaw z każdego twojego wpisu i trochę byłoby mi szkoda jakbyś sobie stąd poszła. No i przede wszystkim pokazujesz jak głupie jest lewactwo i jak łatwo obalić każdy wasz argument. Odczep się od W. Pileckiego bo nie masz pojęcia kim był ten człowiek. A teraz idź złóż kwiaty pod jakimś sowieckim pomnikiem albo odwiedź Rafalalę czy jak to coś się tam nazywa.

   32+

  4. @Monisia
   Czy to przejaw frustracji po odejściu Szering-Wielgus, Shmidt i Rysia Petru z partyjki .nowośmieszna? Jeżeli tak, to rozumiem, pewnie dla Ciebie świat już nigdy nie będzie taki sam.
   Gdyby to ode mnie zależało, to mogiły kiszczaka i jaruzelskiego umieściłbym obok siebie i na obu zamontowałbym muszle (nie, nie morskie ani ślimacze).

   41+

 2. Jest: „…Jeśli ktoś ma chwilę czasu-warto uczestniczyć…”.
  Powinno być: „…ma chwilę, to warto uczestniczyć…” lub „…ma czas, to warto uczestniczyć…”.
  Poza tym „…wrocławskim Rynku…” jako nazwa miejsca powinno być napisane raczej z wielkiej litery, tak jak np. na wrocławskiej ul. Grabiszyńskiej, czy wrocławskim Pl.Orląt Lwowskich, albo miejsca wrocławskie wymienione w ostatnim akapicie komentowanego tekstu (sa napisane z wielkiej litery).
  Fajnie też byłoby wiedzieć, kto jest autorem tego artykułu.

  Chwała pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu!

  9+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *