Powrót Amiki

 Gdy tydzień temu pracowaliśmy nad innym tekstem, jeden z redakcyjnych kolegów miał ubaw. Stwierdził, że bardzo podoba mu się wypowiedź Piora Reissa:
– Do fuzji z klubem z Wronek podchodził więc pan chłodno.
– Boli to, że Lech nie gra na swojej licencji, tylko na licencji Amiki. Myślę, że to Kolejorz ma tradycje i historię, a w dziwny sposób zostało to rozmyte. Żal mi tego, bo Lech – odkąd pamiętam – był zawsze klubem kibiców, a to wszystko się teraz zamydliło. Nie ma dla mnie ten klub takiej więzi, duszy, dzięki czemu żyło nim kiedyś całe miasto. A gdy teraz patrzę… Gdyby nie studenci, kibice przyjezdni spoza Poznania, z Wielkopolski, to myślę że coraz mniej mówiłoby się teraz o tym zespole. Bardzo nad tym ubolewam, bo historia tworzyła się prawie sto lat, a powoli to zanika…
Jak ktoś chce przeczytać cały, dość długi wywiad, to link jest tutaj:
http://sport.tvp.pl/36560043/piotr-reiss-lech-nie-ma-juz-takiej-duszy-jak-kiedys
No i lawina ruszyła. Kibice w Poznaniu się obruszyli, zrobili mu na kolejnym meczu „odpowiedni” transparent.
Oczywiście zaczęła się medialna przepychanka. Tymczasem sprawa jest banalnie prosta. Od 2006 roku Lecha nie ma. Nie istnieje. Został wyrzucony z rozgrywek i uległ likwidacji. Jest Amika, która postanowiła, że od tej pory będzie na siebie mówić „Lech”, przeprowadziła się do Poznania, gra na stadionie na którym występował Lech. I wszyscy, którzy chcieli na tym zrobić biznes udają, że wszystko jest ok.
O tym, że Lech nie istnieje mówili już po 2006 roku działacze Amiki, którzy odżegnywali się od wszystkich złych rzeczy, jakie ciągnęły się za Lechem. Cynicznie wypowiadali się o skutkach prawnych jakie mogą ich dosięgnąć, twierdząc, że „tego podmiotu już nie ma”.
Jak dla kogoś słowo pisane na Fanie jest mało wiarygodne, to zapraszamy do lektury z 90minut.pl. Drugi wpis pod tabelą (końcową ekstraklasy po sezonie 2005/06):
http://www.90minut.pl/liga/0/liga1944.html
SW-WKS, RZ

PS. http://fanatik.ogicom.pl/archiwa/7383Dwa lata temu pisaliśmy o okrągłej, dziesiątej rocznicy „podmianki”:

79+

komentarzy: 34

 1. Chyba się spóźniłem z komentarzem, ale mimo to napiszę. Szacunek dla Romka za to, że jest konsekwentny w tym, co piszę i mówi. To tylko potwierdzenie tego, co mówione jest na Śląsku od wielu lat, i tego, co mówią Starzy. Teraz Piotr Rejs przybił gwoździa do trumny. Szacunek Romek!!

  3+

 2. W Poznaniu chyba każdego dnia modlą się o amnezję dla kibiców Ślaska Wrocław. Z tego co zauważyłem, to głównie My nie pozwalamy im zapomnieć komu tak naprawdę kibicują.

  21+

 3. Rutkowscy inwestując w Amikę zobowiązali sie spłacić długi „starego Lecha” Pytanie czy we Wrocławiu znajdzie sie podobny „jeleń” który bedzie chciał zainwestować w od lat upadający Śląsk. Bo na dzień dzisiejszy „jeleniami” są kibice Śląska.

  8+

 4. I jeszcze jedna ważna rzecz, którą pewnie przeoczyłeś… przy ostatnim spadku do trzeciej ligi trzon i kręgosłup młynu to ludzie urodzeni w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.. zaprawieni w bojach ze starym systemem, niedożywieni, niedofinansowani, pozbawieni perspektyw na godne życie…zadowoleni z tego, że można bez kolejek kupić kiełbasę, masło a trampki chińskie bez talonu za makulaturę…. wytrząsania po ryjach przez ZOMO-wców i podczas wyjazdów o frekwencji po 20-30 osób.Dziś młyn z pospolitego ruszenia to większość ludzi urodzonych już po stanie wojennym i w latach dziewięćdziesiątych…wychowanych bez stresu, bez klapsa na reklamach z karton network żyjących z „ kluczem na szyi” (Szyja to nie do ciebie piję) bez rodziców, którzy łapali pierwszy oddech kapitalizmu z dużo niższym poziomem determinacji polityczni-obyczajowej…przychodzący pooglądać futbol a nie sprawdzać na ile mają posuniętą chorobę psychiczną do „kochania klubu, który wygrywa czy nie” Masz pretensję do małolata, że jest wynikowcem… uważasz, że jest zły…
  On nie jest zły on jest produktem swoich czasów… żyje bez stresu i chce, żeby jego drużyna wygrywała…. na stadion musi przyjąć takich 1000 wtedy wybierzesz z nich 10, z których da się ulepić coś lepszego….ale,żeby ich wyłapać to klub musi grać, na mieście musi być zielono-biało-czerwono.. i ktoś musi „dać nadzieję”…. na lepsze czasy. Nie zrobi tego napewno „okręgówka”…. łatwo jest dzisiaj się napinać ale co będzie jak to wszystko runie a Sąd zabierze wszystko łącznie z godłem… i tak dla zasady nas przeczeka…. z 7-10 lat… Odra występowała kilka lat jako Oderka… a my w Okręgówce będziemy nazywać się Ślązaczek czy Ślązuniek…?!? No ale wrócimy na Oporowską… być może, z tym, że nie napewno. Już raz był plan, żeby na Oporowskiej powstało duże osiedle… i sklepy.
  Zawisza jest nie potrzebny w Bydgoszczy bo Bydgoszcz żużlem stoi….we Wrocławiu może zostać tylko Sparta….widzisz w tym jakiś romantyzm…?!? 40 lat Twojego życia pójdzie…zostaną kapcie i bujany fotel….albo Bujanie się po niskich łąkach.
  Patron mówił: „nie masz umierać za swoją ojczyznę… masz zrobić tak, żeby Twój wróg umarł za swoją…”Siła to cel główny a bajkowy pozytywizm pozostawmy marzycielom”
  Nooooo a żeby być silnym potrzebne są trzy rzeczy…. pieniądze, pieniądze i pieniądze.

  19+

 5. Miałem nie pisać. Ale trzeba.

  Pamiętam, jak tutaj napisałem o Ryszardzie Tarasiewiczu że, to Ryszard Komornik Tarasiewicz. Napisałem tego komornika z dużej litery. Oczywiście nie przeszło. Zostało poprawione na małą literę. Chodziło mi o to, że Rysiek się zeszmacił strasznie. Wychowanek tego klubu, idzie do komornika po kasę. Od Śląska!!!
  Szmata jak dla mnie. Kasa mu się należała. Ale ludzie. Od kogo??? Od Śląska!!!
  I co??? I piszą niektórzy, że jest ok , bo kasa mu się należała… I trzeba egzekwować…
  Kurwa, czy wy , z tego nowego pokolenia nic się nie uczycie.? Nie macie zasad?
  Dla was nie ma zasad?
  Czy dla Zygmunta 70 tego co pisze te komentarze to nic jak klub zmieni nazwę? Bo tak wyjdzie lepiej?

  11+

  1. Kolego Petrus. Nie wiem, dlaczego do mnie pijesz. A gdzie ja napisałem, że to nic jak klub zmieni nazwę, że tak wyjdzie lepiej? Jakoś tego nie mogę znaleźć w swoich komentarzach. Nie pisz nieprawdy, bo Ci co czytają pobieżnie albo wybiórczo mogą mieć zakłamany obraz. Jeszcze co do Tarasiewicza. Ktoś uważa, że kasa mu się należała? Za to, że dryfowalismy do 2 ligi, a wicemistrzostwo zdobył Lenczyk? Może to i wynikało z zapisu w kontrakcie. W takim razie albo jakiś głupek przygotował kontrakt, albo Tarasiewicz wykorzystał perfidnie jakieś luki, a to by świadczyło o nim jak najgorzej.

   7+

 6. Widzisz Romek w palecie barw oprócz bialęgo i czarnego jest jeszcze full innych kolorów…świat nie musi być albo biały albo czarny… nie musi być czarno-czerwono-żółty… ani „tęczowy”…. może być zielono- biało- czerwony… nie każdy Niemiec maży o tym, żeby rozjeżdżać czołgiem murzynów jak dżentelmeni od Seepa Dietricha… albo, żeby koniecznie zrobić z Europy multikulturowy kołchoz…… odpowiedz sam sobie na pytanie… o co chodzi w artykule… co zrobiono w Poznaniu złego…?!? Na chwilę bankructwa przez moment mieli inne logo…?!? Tak jak Zagłębie Sosnowiec…Odra Opole czy Polonia Bytom… Każdy musiał zmienić logo… bo takie było postanowienie sądu po bankructwie klubu… Amika pozostała w Ekstraklasie a reszta ekipy buja się po wioskach…zapomniałeś jak było… ?!? Ilu to najtwardszych jeździło na mecze..?!?
  Myślisz, że szlachetnie byłoby chodzić tak jak w Bytomiu oglądać znowu Futbolowe zwłoki….?!? ŁKS i Polonię Warszawa, Zagłębie Sosnowiec utrzymuje tylko mocniejszy wróg z za miedzy… wspólna nienawiść… co utrzyma Kibiców Śląska w okręgówce jak na ekstraklapę przychodzi po 2 tysiące ludzi…?!?

  8+

 7. Każdy z Nas to wie,
  Co w Polsce śmieszne jest,
  Tylko ten z Wronek Lech,
  Ze śmiesznym ptakiem herb,
  w żyłach bez dumy krew,

  Będziecie razem z Nim,
  Do końca pralek dni,
  Bedziecie śpiewać mu,
  Amica to mój klub, Amica to mój klub

  32+

 8. Powiem Wam…. że artykuł przyprawia o ciarki na plecach…. bo…. bajzel jaki u nas panuje… i wybory w których płacący co roku po 10 baniek kapuś nie wystąpi… przy obecnym poziomie piłkarskim i kontraktach na giga terminy i giga kasę nie napawają optymizmem….Żebyśmy nie skończyli jak Ruch. A Różnica między Poznaniem a Wrocławiem jest taka, że tam znalazł się biznesmen, który pakuje kasę w Amikęa u nas go nie widać…. . Także ten artykuł to wiercenie dziury w łodzi”… w ciemno brałbym taki układ… gdyby właściciele z Oławskiej firmy „MAN”… na licencji Moto-Jelcza zostawili drużynę w ekstraklasie…. zrobili publikę sklep, knajpy i gadżety nie mówiąc o „drużynie na mistrza Polski” Nie chcę dużo…Chciałbym, żeby Śląsk miał 30% żyłki handlowej Pyrusów, 30% sieci sprzedaży, 30% Akademii Piłkarskiej, 30% wydajności sportowej tandemu trener i piłkarze….a i ultrasowo o 30% więcej niż my prezentujemy teraz na plus oczywiście. Jak kiedyś zaśpiewamy całym stadionem tak jak Pyrusy śpiewają „I tak od wielu lat”…. to będziemy mogli drwić z „Amiki” Trochę pokory…
  Ostatnio w Kościanie do pociągu wsiadł koleś z koszulką „Imperium Lechitów” z Trygławem i wojami wczesnośredniowiecznymi na plecach to, żeśmy nawet go nie obdarli z koszulki bo szkoda było….k….wa niszczyć…podziękował, że nie oberwał i wysiadł w Lesznie….

  4+

  1. „gdyby właściciele z Oławskiej firmy „MAN”… na licencji Moto-Jelcza zostawili drużynę w ekstraklasie…. zrobili publikę sklep, knajpy i gadżety nie mówiąc o drużynie na mistrza Polski”

   Dramat.
   Są wartości, na które nie ma ceny.
   Ale jak widać dla niektórych wszystko jest na sprzedaż.

   40+

  2. Romek to nie prawda, że bieda uszlachetnia…
   nie da rady ciasteczko i zjeść i mieć… nie da rady dłużej żerować na zadłużonym po uszy mieście…. i nie da rady znaleść jelenia na kasę co zostawi byle jaki układ i będzie pompował kasę ku chwale…No właśnie czego ?!? To co mamy teraz nie działa… masz jakiś inny pomysł….?!? Oczywiście możemy niedostrzegać problemu…ale to, że nie będziemy go dostrzegać nie poprawi sytuacji…mi też przeszkadza murzyn kapitan zespołu… i kwik świń za Arboledą swojego czasu….ale Amica w Poznaniu jest a Śląska może we Wrocławiu nie być….

   5+

  3. Jako rzekłem.
   Są wartości, na które nie ma ceny.
   Ale jak widać dla niektórych wszystko jest na sprzedaż.

   Ale nic się nie martw. Nie zginiesz. Zawsze może się pojawić jakiś „Śląsk – bis”, lub od razu MAN Wrocław. Że nie wspomnę o możliwości reaktywacji Schlesien Wrocław (na razie Wrocław). Na ten ostatni klub znajdziesz dziesiątki sponsorów. Sam się zdziwisz ilu ich będzie.
   RZ

   22+

  4. @AW18: Strasznie mieszasz.
   Różnica pomiedzy Poznaniem a Wrocławiem jest przede wszystkim taka, że tu się gra zgodnie z prawem. W Poznaniu sprzedano wszystko, co miało wartość sentymentalną, firmie Amica, a sam klub poszedł pod nóż. Po anihiliacji Lecha, klub Amica Wronki sobie zmienił nazwę i herb na ten, który kupił od Lecha. I udają, że są Lechem. Fajna zabawa, ale mało śmieszna dla tych piłkarzy, działaczy i firm, którym „stary Lech” wisiał pieniądze. Nagle się okazało, że długi wyparowały razem ze starym Lechem. To tak jakbyś z dnia na dzień dowiedział się w robocie, że nie dostaniesz wypłaty, bo właściciel przepisał firmę na syna, a ten Ci mówi: jesteśmy inną firmą, nie mam wobec Pana zobowiązań. Taki numer przeszedł w Poznaniu i nigdzie indziej (próbowano jeszcze później takiej zagrywki gdzieś na południu Polski, ale PZPN nie dał zgody). Fajnie jest się chwalić budżetem, szkoda że wziął się on z przekrętu. Dla mnie niepojęte, iść na mecz drużyny i cieszyć się z gry na boisku, mając jednocześnie w dupie, że klub w chamski sposób wykręcił się od płatności, oszukiwał i okradał.

   Kolejna sprawa. Amica niby włożyła kasę w klub, ale to nie jest tylko współpraca sponsorska, Rutkowscy sobie ten klub (Amikę) kupili po prostu, a później dokupili adres, nazwę i herb innego klubu. W każdej chwili mogą zrobić tak, jak kiedyś było z koszykarskim Śląskiem – po prostu skasować zbyt kosztowną zabawkę. Właściciele Amiki mówią wprost, że nie będą „dokładać” i w polityce transferowej to dość wyraźnie widać – sprzedają za miliony euro, biorą wolnych zawodników. Gdzie idzie ta różnica w kasie, łatwo się domyślić. Oczywiście, ich klub, ich sprawa, ale nie wiem czy jest czego zazdrościć. Klub, który jest właśnością „prywaciarza” jest lepiej zarządzany niż miejski, ale prywaciarz nie daje żadnej gwarancji, że będzie utrzymywał klub przy życiu.

   15+

 9. Niestety ale pod każdym względem Śląsk wypada blado przy drużynie z Poznania (jakkolwiek sie nazywają). Amica walczy co roku o mistrza, Śląsk o utrzymanie. Naśmiewanie się z poznaniaków to hipokryzja. Jak Drzymała chciał zainwestować w Śląsk, to większość kibiców przyjeła to z hurraoptymiem. Już się rozmarzyli o podboju „Europy” i że wreszcie slogan „Wielki Śląsk” nie będzie tylko pustym sloganem.

  5+

  1. O ile z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi można się zgodzić, o tyle druga przechodzi jako wypowiedź humorystyczna.
   1. Jak Drzymała chciał przyjść do Wrocławia ze swoim Groclinem, dokładnie tak, jak Amica przyszła do Poznania, to trybuny wiedziały co robić. I nie pasuje to do Twojej teorii.
   2. Hasło „wielki Śląsk” jeszcze nie istniało, bo to pomysł z końca 2008 roku, czyli pół roku później.

   I tak nawiasem. O tym rozmarzeniu o podboju Europy. Cóż, każdy sądzi według siebie, zatem wiadomo, co Ciebie kręci w tej całej zabawie. Wyniki.

   30+

  2. To ja nie wiem krt w jakim gronie „kibiców” Ty się obracasz. Jeszcze była przyśpiewka „Wrocław cały bez Drzymały”, a Ty o jakimś zadowoleniu kibiców piszesz. Dla wielu ludzi Śląsk jest sensem życia, ten prawdziwy Śląsk z historii, a nie tylko z nazwy. To tak jak za kasę i lepszy byt sprzedać Ojczyznę, albo wymienić rodziców z biednych na bogatych.. Ty chciałbyś za lepsze wyniki i kasę pozwolić stworzyć taki nowotwór bez historii pozostawiając jedynie nazwę klubu. Ciężki przekaz „kibicu”.

   14+

 10. Wg tabeli z 90minut.pl oryginalny Lech zdobył w 2006 roku 42 pkt (6 miejsce w tabeli). Granie na licencji Amiki to dla nich żaden sztuczny awans, taki jaki nam chciał zafundować Dudi ściągając Groclin do Wrocławia. Odcięli się od długów i tyle, sportowo w 2006 roku i tak byli w Ekstraklasie.

  4+

  1. I według tego, co podaje ten portal, Lech nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został w związku z tym przesunięty na ostatnie, 16 miejsce w tabeli, czyli nie miał prawa grać w ekstraklasie, bo to miejsce oznaczało degradację poziom niżej. Obrazowo mówiąc, nastąpiła jego eutanazja.

   19+

 11. Kolejny raz Redakcja udowadnia, jak to kibice Lecha stali się kibicami Amici, tyle tylko, że nazwanej Lechem. Według wielu dokumentów tak jest, na oficjalnej stronie fanów Lecha przedstawiają to zgoła inaczej. My możemy się z tego śmiać, ale generalnie szkoda czasu i energii, żeby się nad tym dogłębnie roztkliwiać.
  Martwmy się o Śląsk i o naszą frekwencję. Kolega @Gitara starannie wszystko ujął wcześniej.

  12+

  1. W tym wypadku używanie pierwotnej nazwy odzwierciedlało to, jak to widzą osoby robiący frekwencję na Bułgarskiej. Usunięcie części postu istotnie wpłynęło na jego treść i przekaz. Moim nie złamałem tego punktu regulaminu, ale cóż, szanuję Wasze prawo do ingerencji w publikowane posty i szkoda czasu na udowadnianie sobie kto ma rację.

   8+

 12. Możemy ich nazywać kibicami Amiki ale skoro tak to chyba dla nas wstyd, że więcej kibiców mają Wronki niż Śląsk. I nie ma się tutaj z czego śmiać bo śmiejemy się z siebie. Poziom dopingu i wyniki drużyny pokazują nam gdzie nasz miejsce. Troszkę to przykre ale niestety prawdziwe….

  22+

 13. No to z tej okazji tradycyjny okolicznościowy, znany wierszyk:

  „Stoją na stacji jakieś śpiewaczki,
  to są z Poznania Lecha chłopaczki,
  Stoją i sapią, dyszą i płaczą,
  bo swego Lecha już nie zobaczą.
  Choć tysiącami tu przybywali
  i choć o Lechu ciągle śpiewali,
  to nie wiedzieli, że mają pecha,
  bo pewna wronka pożre im Lecha.
  Jedna wroneczka, Amica z Wronek,
  pożarła Lecha w jeden sezonek,
  lecz ty się nie martw, drogi kibicu,
  nazwiemy wronkę Lechem dla picu.
  Damy jej Lecha flagi i szale,
  a na stadionie zrobimy bale.
  Oddamy także to godło nasze
  i Lechem będzie ten z Wronek ptaszek.
  Stoi na stacji błękitno-biała
  Lechem nazwana Wronka wspaniała.”

  48+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *