Zerwany z łancucha

 Bardzo interesująco wygląda kwestia Towarzysza (wstąpił do PZPR w 1962 roku) Generała Mirosława Hermaszewskiego. Sporo osób mówi o nim w kontekście ustawy „degradacyjnej”, osobę Hermaszewskiego wymienił też Prezydent Duda w swoim przemówieniu uzasadniającym zawetowanie tejże ustawy…
Tak… Można zatem zapytać: Kim tak ważnym i wielkim dla naszego narodu, naszej Ojczyzny jest Hermaszewski? Co takiego istotnego zrobił dla Wolnej Polski? Hmm…. poleciał w kosmos…. sławiąc dobre imię socjalistycznej Polski Ludowej związanej nierozerwalną więzią przyjaźni z bratnim komunistycznym Związkiem Radzieckim, dzięki którego wspaniałej socjalistycznej technologii Towarzysz z Polski poleciał w kosmos…
Poza „lataniem w kosmos” Generał Hermaszewski był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego… Należy przypomnieć, że w 2006 roku członkowie WRON zostali oskarżeni przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN o popełnienie zbrodni komunistycznej, polegającej na kierowaniu zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym. W dniu 12 stycznia 2012 roku warszawski Sąd Okręgowy zgodził się z aktem oskarżenia, że stan wojenny przygotowano i wprowadzono niezgodnie z ówczesną konstytucją, a dokonała tego „grupa przestępcza o charakterze zbrojnym”.
Hermaszewski twierdzi, że do WRON wpisali go bez jego zgody i wiedzy… Załóżmy na chwilę, że jest to prawdą. Gdybym ja dowiedział się, że bez mojej „wiedzy i zgody” zapisano mnie do SLD, PO czy np. do PSL – jeżeli byłbym temu przeciwny – natychmiast zażądałbym wykreślenia z tej imprezy i poparł to stosownym oświadczeniem. Jednak Hermaszewski delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Gdy tworzono skład WRON-y Generał Florian Siwicki osobiście dzwonił do wszystkich potencjalnych członków i zadawał następujące pytanie: „Czy Towarzysz XXX wyraża zgodę na uczestnictwo w składzie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego?”.
W innej wersji Towarzysz Hermaszewski twierdzi, iż zapisał się do WRON bo… dostał taki rozkaz (o rzekomym rozkazie wspominał też Duda). Jasne… To ma go usprawiedliwiać? W Katyniu sowieci też „tylko” wykonywali rozkazy. Ci, którzy wrzucali gaz do komór w Auschwitz – też „tylko” wykonywali rozkazy. Co z tego wynika? Niewiniątka? Do WRON zapraszano i pytano czy chce się należeć…
Zaiste Wielki Polak… W 1978 roku w ZSRR otrzymał (zapewne też wziął pod przymusem) Złotą Gwiazdę Bohatera Związku Radzieckiego (nr 11301).
Fakty są, więc następujące: Był po tamtej stronie? Był! Brał kasę? Brał! Gdy strzelano do robotników nie protestował. Biedny tawariszcz lotczik, polskaja Łajka…
Najgorsze jest to, że dla niektórych przygłupów być wyższym, komuszym trepem to nic takiego… Siłą go do WRON wepchnęli, kasę, ordery i zaszczyty też mu na siłę wciskali – brał… bo miał lufę przystawioną do głowy… Sam jaruzel go trzymał a kiszczak przypiekał ogniem z zapalniczki stalina…
Obok zdjęcie z pierwszego posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w dniu 14 grudnia 1981 roku – pierwszy z lewej – Hermaszewski. Jak widać nie jest tam przykuty łańcuchami, nie siedzi w kajdankach…
SW WKS, fot. arch, yosoylector.blogspot.com, mem SW WKS

33+

komentarzy: 16

 1. Świetny powiedziałbym artykuł, publicystyczno historyczny. Nie byłem świadomy, jaki to bohater towarzysz dziękuję za wiedzę. To nie jest pierwszy na łamach fana temat Andrzejka i tego z kim tak naprawdę trzyma. Moje zdanie jest takie, że jeżeli mamy takie poparcie społeczeństwa i możliwość należy rozliczyć i zdegradować zdrajców naszego narodu, bo jak mówi klasyk litość to zbrodnia. Cos się kryje także za nie ujawnieniem aneksu WSI i duży podział na prawicy. Pozdrawiam

  1+

 2. Powiem szczerze,że mam gdzieś czy zdegradują Kiszczaka,Jaruzela,czy Hermaszewskiego.Ale zgadzam się z treścią artykułu,Hermaszewski głupio się tłumaczy i tyle,a przynajmniej tak to wygląda.Da mnie to bez znaczenia,niech lepiej zajmą się poprawą życia ludzi którzy żyją i pracują w tym kraju i nie odpierniczają kabaretów.

  18+

  1. Od dłuższego czasu przyglądam się wpisom @Pietrasa. Długo się nie mogłem oprzeć wrażeniu, że jego twórczość zalatuje prowokacją. Po wpisach pod tym artykułem nie mam już wątpliwości.

   8+

  2. Katenroden myśl co sobie chcesz, zapomniałem jeszcze o szmaciarzu Baumanie, którego trzeba zdegradować do absolwenta podstawówki,i co to da?Co pytam.Źyją natomiast ci jeszcze,którzy sprawowali pieczę na zbrodniarzami Kiszczakiem i Jaruzelskim o raz innymi.Tych przydało by się rozliczyć nie uważasz? @Masław Zgoda chociaż te badziewne pomniki,to akurat szpetota i według mnie należałoby by je usunąć, i zastąpić innymi tak jak zrobią to np w Legnicy.

   1+

  3. Katenroden,pewnie ustawa uderzy w jego starych dlatego „ma to gdzieś”,Jest taka zbieżność pomiędzy poglądami resortowych dzieci a kolaboracją ich rodziców.

   1+

  4. @Jan no akurat tak się składa,że Ojciec za komuny siedział (bynajmniej nie za Solidarność ),Mama zaś cały czas pracowała w służbie zdrowia i akurat w IPN miała status pokrzywdzonej.Nigdy nie głosowali na Kwacha,któremu zapewniono dwie kadencję (czasem nie przyczyniłeś się do tego ?)a Twoja wiedza o „resorciakach”,mnie nie interesuje. Nie pozdrawiam.

   1+

 3. Naziści, komuniści, wszyscy tym samym językiem: „Ja tylko wykonywałem rozkazy”. A te masowe mogiły to z rozkazu, czy ideału? Zło to zło, nie ma większego, czy mniejszego. Splamił honor polskiego oficera. Niech nie gada że takie były czasy. Pilecki nie ugiął się i tysiące innych.

  33+

  1. @Raptor Racja,tylko co nam zwykłym ludziom to da że ich zdegradują? Poprawi się przez to jakość życia ludzi, pracowników,emerytów, służby zdrowia itd,itp. Słyszałeś jak znowelizować chcą kodeks pracy? Przecież to jest skandal,chcą zlikwidować U/Z-tki, objąć ochroną jakiś konfidentów. Chyba trzeba stąd spadać.

   6+

  2. Pietras da ! Pokazuje Polakom kto był zdrajcą , konfidentem, kanalią itp a kto walczył o wolną Polskę !! Mówisz językiem Adama Szechtera i jego towarzyszy (od lat ) nie dzielmy Polski, coś w tym rodzaju na ,UB,SB zdrajców , morderców z lat 44-90 a tych którzy zginęli z ich rąk ………….

   18+

  3. Ile lat zyli z emeryturami, nieosądzenii,nietykalni,na koniec jeszcze Jaruzelskiego pochowani z honorami.Nie zrobili nic by poszli za kraty.Byli świadomie chronieni, co mi da kretynski teatrzyk z odbieraniem im stopni?. Pytam się co?Przyjdą nastepni i przywrocą im znowu stopień, później znowu odbiorą i tak w kółko. A tekst typu „mowisz językiem Szechtera” wsadź sobie w buty.

   5+

  4. Co nam to da? Może w ogóle zapomnieć, udawać że nic się nie stało. Po co nam historia, pamięć, bądźmy jak Ci z zachodu, nie żyjmy przeszłością, liczy się tylko teraźniejszość. To że jesteśmy w tym miejscu, zawdzięczamy naszemu przywiązaniu do tradycji. Nie twierdzę, że wszystko jest dobrze, że mamy raj. Ale to nasze zapóźnienie gospodarcze zawdzięczamy komunie. Od lat próbujemy rozliczyć zbrodniarzy komunistycznych, i kolejne sądy nie widzą winy tych kanalii. Ta ustawa rozliczy ich wszystkich, nawet tych co zeszli z tego świata. Żaden Schetyna, Wałęsa, Frasyniuk, Tusk nie będzie czuł się bezkarnie, bo może kiedyś dołączyć do grona zdrajców. Jeśli pójdziemy drogą wybaczania, zapomnienia, to następne pokolenie nie będzie uczyło się – Kto Ty jesteś? Polak Mały… „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” I pamiętaj co śpiewał Szczery „Pamięć to twarda skała…”

   15+

  5. Dla mnie to zwykłe odwracanie uwagi od spraw naprawdę poważnych. Chodzi mi głównie o amerykańską ustawę. nasz „sojusznik” wspiera syjonistów w wymuszeniu rozbójniczym na Polakach. PiS już nawet pęka w kwestii ustawy o IPN, choć ona to tylko przykrywka. Bo naprawdę, chodzi o ustawę reprywatyzacyjną. A swoją drogą, to kogo Hermaszewski skazał? Odpowiedzialność zbiorowa to metoda bolszewicka.
   Walka z pomnikami jest też elementem kwestionowania jedynej pozytywnej rzeczy, którą pozostawiła PRL. A mianowicie, jest to kwestionowanie polskości tzw. Ziem Odzyskanych. Judejczycy dogadują się ze Szkopami? A POPiS to tylko przybija?

   4+

  1. Masław – większego bełkotu to dawno nie słyszałem ! Co ma jedno do drugiego ? Pachnie tvn „wstajesz i łżesz” , GWymiotną na kilometr ………

   7+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *