Kwadrans na olśnienie

 Nie zrozumie, kto nie pozna.
Najpierw historyjka. Nowo poznana dziewczyna kolegi czuła się wyobcowana, bo trafiła do nieswojego świata. Stąd grzecznościowe pytanie jak to towarzystwo swojego chłopaka ocenia. I chyba szczera odpowiedź, że ma zupełnie inne poglądy, z naszymi się nie zgadza. Jesteśmy ksenofobiczni, czy jakoś tak.
Dwa lata później sytuacja się nieco zmieniła. „R”, jej chłopak, wyjechał do Anglii, ona razem z nim. Znów mamy okazję porozmawiać, no to ja, jak zwykle na bezczelnego i prosto z mostu:
– Jesteś już rasistką?
I szokująca odpowiedź:
– Mi wystarczyły dwa tygodnie na Wyspach, żeby nią zostać. Z Polski tego nie widać, ale jak się pomieszka obok nich, to człowiek natychmiast staje się rasistą.
Teraz rozwinięcie. Co my wiemy o Arabach, żydach czy Murzynach? Nic nie wiemy. Nie wiemy, dopóki się z nimi nie zetkniemy. Znakomita większość z nas instynktownie czuje, jak jest w rzeczywistości. Ale najdobitniej się przekonują ci, którzy się z „nimi” zetknęli.
Stąd prośba o poświęcenie niecałego kwadransa. Filmik złożony z dziesiątek wypowiedzi ludzi z Linina. Tak, wiem, nikt nie ma pojęcia o żadnym Lininie. Tam znajduje się ośrodek dla imigrantów, w którym panoszą się Czeczeni. To znaczy panoszą się w ośrodku i w jego okolicach.
Kwadrans, który uczy życia. I który pokazuje, jak bardzo my, Polacy, jesteśmy spacyfikowanym społeczeństwem:
https://www.youtube.com/watch?v=L-qOcD0vTwY
RZ, fot. Polskie Radio

40+

komentarzy: 9

 1. Ja zostałem rasistą w przedszkolu. Po tym jak pani nam przeczytała Murzynka Bambo kolega mnie spytał, czy chciałbym się uczyć z koleżką w Afryce. Jak się mogłem zgodzić na pobyt wśród węży, krokodyli i lwow?

  22+

 2. Ciekawy artykuł o lewaczce która przeciera trochę oczy i zaczyna widzieć ogrom zła jakie niesie islamska inwazja w tzw. formie pokojowej o tym jak muzułmanin może oszukiwać niewiernego aby osiągnąć korzyści dla siebie tzw. takija będziecie wiedzieć dlaczego ten „przemiły” właściciel kebaba wiecznie opalony jest taki miły …

  http://telewizjarepublika.pl/koniecznie-trzeba-to-przeczytac-niemiecka-dziennikarka-obnaza-cala-prawde-o-uchodzcach,59685.html

  23+

 3. Porzucenie tradycyjnych wartości,kult pieniądza i idące za nim polepszenie się warunków socjalnych sprawiło,że Polacy wolnym krokiem idą w kierunku Europy.PiS jako partia lewicowa,zakłamana i składająca się większości z miernot i nieudaczników robi wszystko,by przedstawić się jako „europejska” i przewiduję w najbliższym czasie wysyp „nazistów” i pokazowe procesy związane z nimi.Poza tym-nie da się wykluczyć,że „szokujący materiał w tv” został zainspirowany przez ludzi obecnej władzy.Wszak im też daleko do idei uczestników Marszu Niepodległości a sam sukces frekwencyjny i medialny tego marszu jest dla każdej partyjki politycznej nieosiągalny.

  20+

  1. I co w związku z tym jak nie potrafili zagospodarować potencjału jakim był MN. Przejdziemy się raz do roku i na tym koniec. A te wszystkie patriotyczne hasła zagospodarowal PiS i Kukiz a Narodowcy nic.Winnicki za 2 lata poleci z sejmu a Andruszkiewicz udaje że walczy z systemem będąc w ugrupowaniu które jest przystawka PiS. PiS wygra następne wybory a za 2-3 kadencje znowu jakieś Nowoczesne i inne tego typu twory i tak się w tej naszej nieszczęsnej Polsce toczy zycie. Polacy szybko zapominaja.

   7+

 4. No, i w ten sposób Roman dołączył do listy „ruskich agentów „,przecież Czeczeni są ciemiężeni przez Putina,w ogóle ci którzy wystąpili w tym filmie,to też są „ruscy agenci”, czy „Polak” Khalidow mógłby się do tego filmiku odnieść?.Pewno nie bo liczy pitaki zarobione w PPV. Każdy kto lituje się nad tymi,czeczenskimi terrorystami powinien skończyć w piachu.

  38+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *