Dzień żebraka

 Cygan żyje z tego co ukradnie. Jak dobrze kradnie, to dobrze żyje, stać go na stare BMW i niezłą chałupę. Jak bardzo dobrze kradnie, to bardzo dobrze żyje. Najświeższy mercedes i willa.
Ale część Cyganów wysyła swoje kobiety na zarobek. Czy będą „wróżyć”, czy kraść, czy żebrać – Cygana to nie obchodzi. Baba ma przynieść pieniążki do domu.
Trzeba przyznać, że takim mentalnym Cyganem, i to w sposób perfekcyjny, stał się szef Wielkiej Świątecznej Orkiestry. Z czego żyje Jerzy Owsiak? Jerzy Owsiak żyje z pieniędzy, jakie raz na rok zbierają żebrzące dzieci.
Oczywiście swój patent udoskonalił. Oprócz żebrzących dzieci na WOŚP zrzucają się ludzie, którzy uczestniczą jako darczyńcy i licytatorzy w różnego rodzaju aukcjach.
Owsiak sam pieniędzy nie zbiera. On je tylko liczy. Robi z tego liczenia show…
Naprawdę Owsiak to geniusz.
I jeszcze raz, dla mocniejszego przekazu:
Owsiak i cała jego rodzina, żyje z pieniędzy zebranych podczas WOŚP. Bo te wszystkie „Mrówki Całe”, Jasne Sprawy”, „Złote Melony” to są spółki, które obracają kasą WOŚP. Może „Tabasco” zięcia Owsiaka coś tam dłubie na boku, ale nawet ta (jak to nazwać, firma?) opiera się na kasie z WOŚP.
Za co płaci Jerzy O?
W zasadzie co to kogo obchodzi jaki patent na życie znalazł sobie gość w różowych pantalonach? Zaangażował dzieciaki w ganianie z puszkami? I co z tego? Nie chcesz – nie dawaj. Wbił się po układzie w jakieś telewizje? Też znajdź sobie układy i w nią się wbij. Jelenie dają sami z siebie coś na jakieś aukcje i znajdują się chętni do kupowania tych gadżetów? Poszukaj sobie jeleni i ty. Zaangażował samorządowców do robienia mu zbiórek? Sam ich zaangażuj.
Jest jedno małe „ale”. Głównie z tymi samorządowcami. Bo jak się przyjrzeć za co Owsiak płaci, a także na to, za co NIE płaci, to natychmiast zaczynają się zgrzyty.
Otóż CAŁA kasa ze zbiórek biednych, marznących dzieci idzie na WOŚP. Natomiast CAŁA kasa wydana na działalność straży, policji, wojska, kosztów organizacji sceny, kosztów artystów (nie wszyscy ale część pobiera za występy kasę) za wszystko to płacą samorządy, budżet państwa oraz firmy i osoby prywatne. Firmy i osoby prywatne robią to na własny rachunek. Ale kasa z samorządów, która na to idzie, naprawdę jest niemała, to jednak NASZE pieniądze.
Innymi słowy: my płacimy za organizację zbiórek, a kasa ze zbiórek wpływa wyłącznie na konto Owsiaka. O pardon, WOŚP. Gdyby WOŚP miała ponosić te koszty byłaby na sporym minusie. Zatem wniosek nasuwa się mało optymistyczny, że formuła WOŚP jest jednym wielkim cyrkiem na który my płacimy, a na którym zarabia Owsiak i rodzina.
Ideologia
Ja nie daje na Owsiaka bo szerzy światopogląd, który zniszczył cywilizację zachodnią. Owsiak oprócz tego, że zbiera kasę, próbuje nam zlasować mózgi ideologią lewacką. Promuje takie osobistości jak Komorowski, Balcerowicz czy facet z TVN-owskiej propagandówki. Jak ktoś zaprasza Komora na scenę do młodych ludzi a później jeszcze młodego człowieka wyrzuca ze spotkania, bo ma pretensje że politycy to banda złodziei, to jak to nazwać?
Gdyby Owsiak chapał mamonę i skoncentrował się wyłącznie na rozdawaniu jej części po szpitalach w formie sprzętu, wiele osób jeszcze by przełknęło to, że część kasy idzie na samego Owsiaka i jego rodzinę. Nawet, jeśli ten sprzęt jest do szpitali jedynie wypożyczany cały czas pozostając własnością fundacji. Ale on chce na tej swojej „charytatywności” robić lewacką politykę. Coraz więcej ludzi to widzi i coraz więcej ma o to do niego pretensje.
140 złotych baniek
Największym oponentem Owsiaka jest Piotr Wielgucki vel Matka Kurka, który Owsiaka wręcz śledzi. Jeśli ma rację to też powinno co niektórym dać do zastanowienia, bo wczoraj opublikował dość interesującą rzecz.
Otóż Wielgucki podpierając się oficjalnymi danymi WOŚP twierdzi, że w latach 2016-17 zebrano na WOŚP 178 267 303 złote. (sto siedemdziesiąt osiem milionów z groszami). Do dziś na stronach i w dokumentach rozliczono 39 684 858 złotych (trzydzieści dziewięć milionów z groszami).
Jakieś sto czterdzieści milionów Owsiak jeszcze nie rozliczył, a już się zabiera za rozsyłanie na ulice kolejnych fal żebrzących, zmarzniętych dzieci.
Roman Zieliński, fot. maxresdefault, Ewa Stankiewicz, trojmiasto.pl, dziennik.pl

27+

komentarzy: 53

 1. Zbiórka zbiórką, ale mógłby tym dzieciakom odpalić chociaż po stówce, miały by kieszonkowe na ferie. Prawdę mówiąc zajmowanie się tym tematem na tej stronie dodaje tylko energii zwolennikom tego „filantropa” i utwierdza w przekonaniu, że ta obłudna farsa jest bezinteresowna, skoro ma tylu przeciwników. Najlepiej byłoby o tym nie wspominać.

  5+

 2. Zazdrościcie tego, że Owsiak zbiera taką kasę?! Ja wrzucam i wrzucać będę. To że część kasy idzie nie tam gdzie trzeba to nie obchodzi mnie to, ważne jest to w ilu szpitalach widać jego działalność i ilu osobom uratowało to już życie. Nikt nie broni wam otworzyć podobnej działalności charytatywnej i zbierać tak jak on. Jeśli będzie dobry cel to i się dorzucę do tego. Uważam że nie można krytykować tego co on robi bo jakbyście potrzebowali pomocy w szpitalach to na pewno byłby to sprzęt WOŚP, a wtedy co? Odmówicie pomocy?… Zazdrość to zła cechą, a ewidentnie ja tu widać.

  18+

 3. @skomand …w 1991 roku to my pacyfikowaliśmy Jarocin Łahahahaha…!
  @Monisia nie wszyscy są faszystami… Ja jestem naziolem…. i też nienawidzę faszystów… bo to centro-mięczaki…. Łahahahaha….!

  11+

  1. @Monisia
   Błe he, he, dzieciaku, nie używaj słów, których znaczenia nie znasz, bo się kompromitujesz, a pewnie nie jest to Twoją ambicją.
   Nikt tutaj nie krytykuje pomocy i przekazywania sprzętu co do faktu. Krytyka dotyczy zupełnie czegoś innego, ale może Twoje zdolności percepcyjne są niewystarczające i po prostu przerasta Cię to, zatem wobec braku racjonalnych argumentów wyjeżdżasz z faszystami. To brzmi w tej sytuacji mniej więcej jak słowa ikony .Nowoczesnej; „Precz z dyktaturą kobiet!”.

   15+

  1. „…w latach 2016-17 zebrano na WOŚP 178 267 303 złote. (sto siedemdziesiąt osiem milionów z groszami). Do dziś na stronach i w dokumentach rozliczono 39 684 858 złotych (trzydzieści dziewięć milionów z groszami).
   Jakieś sto czterdzieści milionów Owsiak jeszcze nie rozliczył…”

   19+

 4. Ta przyzwoitość … Płaczą, że „gwiazdy” nie grają za darmo tylko chcą dobrej kasy za występ, no cóż same hieny, nie to co wolontariusz w okularach

  13+

 5. To hieny cmentarne. Na licytację trafią krawaty po nieszczęśniku, który niedawno dokonał samospalenia. Ponoć jego syn przyniósł je do pewnej ównianej gazetki z rynsztokowym naczelnym.

  17+

  1. „Przyzwoitość” i Owsiak. Zabawne. Ta szuja najpierw w białych rękawiczkach kasowała ewentualnie buntownicze subkultury (nie oceniam ich wartości, stwierdzam fakt), „pacyfikując” festiwal w Jarocinie. A potem znalazł sobie sposób na życie a elyty III RP zapewniły mu bezkarność.
   Poza wyłudzeniami czy wręcz wymuszeniami (bo jak nazwać presję Owsiaka, którą ten wywiera na różnych niechętnych jego akcji?), „spopował” muzyczną scenę niezależną.
   Kiedyś Piotr Lisiewicz dobrze go określił w tej kwestii. Powiedział, że na Woodstocki nie jeździ, bo nie lubi komerchy udającej awangardę”.
   Teraz pełno różnych przebierańców subkulturowych. Kiedyś było wiadomo kto jest kim: szalikowcy, metale, punki.

   19+

  2. @R@dco
   Nie, nie wszystko w temacie, bo kto ma odrobinę przyzwoitości, to nie napisze takich bzdur tylko dlatego, że sam chce wrzucić do puszki, a ktoś iny ma odmienne zdanie.
   Klasyfikujesz ludzi na przyzwoitych i nieprzyzwoitych przez pryzmat ich oceny dotyczącej akcji Owsiaka. Sam sobie odpowiedz, czy to co robisz nosi jakiekolwiek znamiona przyzwoitości.
   Ja nie wrzucam, Ty wrzucasz i wcale nie próbuję Cię za to oceniać. Kto dał Ci prawo oceniania, czy jestem człowiekiem przyzwoitym?

   10+

 6. Kto ponosi koszty „obsługi” miesięcznic, meczów ligowych i kadry, koncertów, demonstracji, oficjalnych i nieoficjalnych wizyt polityków i innych imprez masowych?
  A kto korzysta ze sprzętu WOŚP?

  22+

  1. @Pol
   Ale żenujące porównanie, nawet nie chce się tego szerzej komentować.
   „…sprzętu WOŚP”?, A co to, WOŚP kupiła ten sprzęt za wygenerowane przez siebie środki, czy może Owsiak kupuje sprzęt ze środków własnych? Zanim napiszesz takie demagogiczne bzdety, odpowiedz sobie na pytanie, kto to jest kupujący. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że kupujący = płatnik, to już do odpowiedzi, kto kupuje ten sprzęt, będziesz miał bardzo blisko.

   15+

 7. A ja wrzucę jak co roku piątkę a jak podejdzie fajna panna to nawet dyszkę. Z pełną świadomością, że część pójdzie na luksusową chatę Owsiaka a reszta na chore dziecko. W życiu tak już bywa, że rzadko ma się tylko to czego się chce. Chciałbym, żeby na dziecko poszło jak najwięcej ale nawet jak pójdzie połowa i w jakiejś setnej promila procenta pomoże to komuś wyzdrowieć to będą to najlepiej zainwestowane przeze mnie pieniądze na początku 2018 roku.

  49+

  1. A gdybyś te 10 zł wpłacił na konto fundacji pomagające chorym dzieciom…
   Ja już od kilku lat nie wrzucam do puszek, wolę zrobić przelew na konkretne, potrzebujące osoby. Albo np. biorąc udział w Szlachetnej Paczce – pomagam konkretnym osobom i Owsiak nic z tego nie ma. Całość trafia tam gdzie powinna. Zastanówcie się ile sprzętu byłoby w szpitalach gdyby 100% kasy poszło na wskazany szpital…

   22+

  2. @Magic
   @Paw
   Mam propozycję, w przyszłym roku podam w tym samym czasie nr mojego rachunku bankowego. Wy i wielu takich jak Wy wpłacicie mi na to konto dokładnie tyle, ile na WOŚP, ja zagwarantuję Wam, że potrącę sobie mniej, niż potrąca Owsiak na tzw. „działalność statutową”, a resztę przekażę na któreś dziecięce hospicjum i opublikuje potwierdzenie przelewu. Nie będziecie musieli wychodzić z domu w zimny dzień, aby wrzucać do puchy i „strata wartości finalnej” będzie niższa. To chyba uczciwa propozycja, chyba, że zależy Wam przede wszystkim na naklejce-serduszku. Aha, jeżeli przekazujecie 1% podatku na pomoc komuś potrzebującemu, to puśćmy to też przez moje konto (przy niewielkiej mojej marży). Po co pomagać bezpośrednio, skoro w modzie jest pomaganie przez pośrednika z naklejkami, a tak może się nikt nie dowiedzieć.

   19+

  3. @antykomuch. Różnica między Tobą a Owsiakiem jest taka, że Owsiak jest rozpoznawalny, a Twoja osoba, niestety, nie. Kiedy Owsiak ogłasza akcję, to na konto WOŚP wpływają ogromne kwoty, a na Twoje, pomimo szczerych intencji wsparcia jakiejś inicjatywy charytatywnej i deklaracji dużo mniejszych tzw. „kosztów własnych”, wpłynęłyby najwyżej jakieś grosze. Fenomen Owsiaka polega na tym, że jak nikt inny w Polsce potrafi zebrać potężne pieniądze, czego wielu mu zazdrości. Zazdrości zarówno możliwości jakiegoś osobistego zysku, jak i możliwości szeroko pojętego zaistnienia medialnego . WOŚP działa od wielu lat, a pomimo wielu osób i instytucji, które próbują torpedować jej działania, ona i tak co roku zbiera więcej. Można dawać, można nie dawać. Nie nam oceniać Owsiaka. „Nie sądźcie, a nie będziemy sądzeni” Oczywiście nie neguję tego, że każdy ma prawo mieć na ten temat swoje zdanie.

   6+

  4. @Zygmunt70
   Oczywiście to żart, żadnych zbiórek jako pośrednik robić nie zamierzam. Kto chce, ten wpłaca na WOŚP, kto inny czując potrzebę pomoże potrzebującym inaczej, a jeszcze inny nie pomoże, bo sam nie ma lub nie chce pomóc. Wszyscy mają do tego równe prawo i żadna z grup nie powinna krytykować innej. To raczej jest utrzymywane, bo nie widać wpisów, że ktoś kogoś wyzywa od debili tylko dlatego, że wrzucił lub nie wrzucił.
   Czym innym jest jednak krytyka organizacji samego wydarzenia, jego kosztów, zaangażowania środków publicznych, darmowej siły roboczej, rozliczania środków, struktury organizacyjnej WOŚP-u i spółek Owsiaka i jego rodziny, transparentności, jego oporu wobec Sądu, jego wrzutek na tle politycznym itp. On od dłuższego czasu funkcjonuje w przestrzeni publicznej i to co robi, też dzieje się w przestrzeni publicznej. Wszystkie te aspekty podlegają ocenie, czasami biegunowo różnej. Zauważ, że nikt nie krytykuje tego, iż do szpitali trafia sprzęt medyczny. Tu przedmiotu sporu nie ma. Co do reszty istnieje spór, i dobrze, że istnieje. Problem w tym, że zwolennicy WOŚP-u jako całości zjawiska nie dopuszczają tego, że ktoś ma odmienne, krytyczne zdanie na temat Owsiaka i sposobu funkcjonowania struktury i posuwają się nawet do wyzywania od faszystów, ludzi pozbawionych empatii itp. bzdur.

   2+

 8. Daliśmy się zrobić w wała totalnie. Poszliśmy za Bolkiem – konfidentem. Wycyckał nas Balcerowicz rodem z PZPR. W mózgi wciśnięto nam żydowskie wypociny Szechtera, który jak się okazało, był koncesjonowanym antykomunistą, a tak naprawdę żydowskim propagatorem. W miejsce polskiej kultury wciśnięto nam chłam, czego szczytem było nakręcenie przez Wajdę wielkiej opowieści o roku 1920, w której jeden z największych tryumfów militarnych Polski przedstawiono niczym jedną wielką klęskę.
  A młodzież „zagospodarował” syn ubeka.

  38+

 9. Roman jest konsekwentny i cyklicznie wywołuje na łamach FAN-a dyskusję w tym temacie. Jest zapewne przekonany, że pod artykułem pojawi się pełne spektrum komentarzy, począwszy od peanów pochwalnych dla JO, aż do jego ekstremalnej krytyki, a ja jestem pewny, że się nie zawiedzie na swoim przekonaniu.
  Słusznie, bo WOŚP jest wydarzeniem w przestrzeni publicznej, dotyka wielu Polaków, angażuje środki prywatne i publiczne, zatem każdy ma prawo mieć swoje zdanie.
  Oczywiście pojawią się tacy, którzy zamieszczą swój przekaz np. typu; „Gdyby nie inkubator z czerwonym serduszkiem, to…”. Ich się nie przekona, że krytyka nie dotyczy faktu wspierania sprzętem placówek medycznych w naszym kraju lecz wielu zachowań JO i okoliczności temu towarzyszących.
  Moja całościowa ocena tego zjawiska jest krytyczna. Dla mnie JO i jego spółki są jak armia czerwona, która goniąc Wehrmacht wyzwoliła ziemie polskie, ale przy okazji gwałciła, grabiła, mordowała i była z tego dumna.

  39+

  1. Czytaj ze zrozumieniem: „…Natomiast CAŁA kasa wydana na działalność straży, policji, wojska, kosztów organizacji sceny, kosztów artystów (nie wszyscy ale część pobiera za występy kasę) za wszystko to płacą samorządy, budżet państwa oraz firmy i osoby prywatne. Firmy i osoby prywatne robią to na własny rachunek. Ale kasa z samorządów, która na to idzie, naprawdę jest niemała, to jednak NASZE pieniądze.
   Innymi słowy: my płacimy za organizację zbiórek, a kasa ze zbiórek wpływa wyłącznie na konto Owsiaka….” KUMASZ? Nawet jak nie dajesz to pośrednio dajesz….na tym hucpa polega.

   46+

  2. Znajdź trafniejsze porównania.
   O Sejmie, Senacie i klasie politycznej jest tu tyle artykułów, że naprawdę masz gdzie o tym pisać.

   To po pierwsze. A po drugie – już ci proponowaliśmy, koniecznie zmień portal. Będziesz bardziej u siebie.

   19+

  3. W uzupełnieniu argumentów Redakcji-czas antenowy jaki telewizja publiczna poświęca (-ła) temu wydarzeniu.Kiedyś to oszacowano i okazało się,że Jurek musiałby za ten czas zapłacić kilka (-naście?) milionów złotych.
   Kolejną sprawą jest udział polityków.Tak,tak-ludzi którzy biorą co miesiąc niemałe pieniądze po to,żeby….WOŚP nie był potrzebny….oni również swoje nieróbstwo starają się „przykryć” czerwonym serduszkiem…I to dochodzimy do kluczowego dla mnie argumentu-kto normalny pomaga osobom potrzebującym a potem ostentacyjnie się tym chwali?

   7+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *