Klin w tryby

 Futbol na przestrzeni lat wiele stracił ze swojego uroku. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia był to sport. Pół wieku później ze sportem wiele wspólnego nie ma. To znaczy piłka jest sportem na poziomie (w Polsce) od trzeciej ligi (zwanej ligą drugą) w dół. Wszystko co powyżej to nie futbol, to biznes.
W różnych krajach jest różnie. W Europie Zachodniej piłka kopana stała się przemysłem jeszcze niżej niż u nas.
Najważniejsze ligi tak naprawdę są najlepiej zorganizowanymi widowiskami pseudosportowego show. Świat ogarnia szaleństwo, gdy dochodzi do meczów Bayernu z Borussią Dortmund, Milanu z Juventusem, Realu z Barceloną, Celtiku z Glasgow Rangers,, czy kombinacji paru klubów w Anglii. Nagle wmawia się ludziom, że to najważniejsze wydarzenie na świecie.
Aby zaspokoić chęć uczestnictwa w tym teatrze „wielkich” klubów zarzucono Puchar Mistrzów w którym występowali mistrzowie poszczególnych krajów na rzecz Ligi Mistrzów, dostępnej niemal w całości tylko bardzo bogatym.
Aby dla pechowców bal nie trwał zbyt krótko wymyślono grę w grupach.
Futbol zrósł się z korupcją na wszelkich możliwych płaszczyznach. Od władz FIFA przyznających lokalizację MŚ, do sprzedajnych piłkarzyn sprzedających mecze za równowartość kilku flaszek wódki.
Coraz mniej liczą się wyniki, coraz bardziej liczą się pieniądze.
Może dlatego, na zasadzie przekory, niemal wszyscy czujący wokół smród waluty, cieszą się gdy w tych mocarzy finansowych wbijają się maluczcy.
Jakoś niemal wszyscy odnoszą się z sympatią do Islandczyków. Po sukcesach w ME ich kadra awansowała do MŚ. Mały kraj z ludnością równą nie największego miasta w Polsce, na dodatek bez stada naturalizowanych Murzynów, niedawno pozbył się złodziejskich bankierów, teraz zaczyna być widoczny na piłkarskiej mapie Europy i świata.
Futbolu Islandczycy nie zbawią, ale wbiją klina w sprawnie naoliwiony pieniędzmi mechanizm wyciskania kasy.
Roman Zieliński, fot. readyforboarding.pl (droga z Vik do Hofn na Islandii), PolskieRadio.pl (tym przynajmniej rogi pasują historycznie).

Informacja dla Czytelników Fana: aktualnie na fejsbuku jesteśmy zbanowani, zatem przez ten portal na bieżąco strony obserwować nie można.

PS. Pisząc artykuł byłem przzekonany, że Glasgow Rangers dopiero w 2018 będzie grał w I lidze (nie wiem, jak zwanej)) Szkocji po karnej degradacji. Czas szybko leci, a duże pieniądze, które Rangersi posiadają, dają awanse.

29+

komentarzy: 20

 1. Awans Islandii, nie jest aż taką sensacją, przecież to ćwierćfinalista ostatniego euro. Zresztą jej piłkarze regularnie grają w premier league. Ewenementem jest awans Panamy. Kraj oszalał, a prezydent zarządził dzień wolnego. Mała Panama wyprzedziła renomowane USA i Honduras…

  7+

 2. Dobrym przykładem jest FC United Of Manchester, którzy wypięli się na nowego właściciela i założyli sobie swój własny. Jakieś dwa lata temu oddany do użytku został nowy stadion na 4400 pojemności i grają chłopaki bodajże w szóstej lidze, zwanej Vanarama league.

  12+

 3. Ciekawe spostrzeżenie, zgoda jest z jednym pieniądz rządzi, ale nie światem jak to mówi przysłowie, lecz mający te pieniądze rządzą instytucjami, działalnościami, organizacjami i wpływają na losy, światopogląd ludzi. Sterują takimi imprezami masowymi tworząc otoczkę nie koniecznie zgodnie z kanonem tworzonego od podstaw widowiska. Mnie osobiście męczą mecze typu Borusia-Bayern lub Barcelona-Real nawet puchary straciły na jakości, bo możemy się spodziewać mocnych zespołów i grup gdzie te mecze nie tworzą widowiska i emocji, lecz marketingową grę. Zapominamy o legendarnych zespołach, które idą w piłkarski niebyt z braku środków i całego ekwipunku do tworzenia medialnego boom. Polską ligę kocham za książki byłych piłkarzy, którzy po latach byle jakiej kariery piszą w końcu to, co Kibole wiedzieli w Polsce od zawsze, że lała się wóda, były mega fuzje, korupcja itd.
  Tylko martwi jedno, bardzo mało jest klubów w Europie które stawiają czoło Mafii UEFA.

  12+

  1. Nowy Glasgow Rangers w 2012 został zdegradowany do czwartej ligi za przekręty finansowe. Teraz gra w Szkockiej Premier. Rangers 0 : 2 Celtic , wynik z września. Do nazwy Rangers dodano Nowy.

   12+

  1. Przede wszystkim to Polska,i my Polacy wraz z naszą religią katolicką jesteśmy ostatnim bastionem, i ostoją normalności w tym jak słusznie napisałeś,zwariowanym i dziwnym świecie.Przeciw nowoczesnemu światu!.A co do artykułu to pełna zgoda,teraz forsa rządzi wszystkim,nie tylko futbolem.Takie czasy,i to się już chyba nie zmieni.

   28+

  2. No, dla niektórych normalnie nie jest. Jest… bardzo źle. Na tyle, że trzeba kwiczeć. A co niektórzy z kwiczących zaglądają na Fana.

   8+

  3. Mieszkam od ponad roku. Do normalności daleko. Szeroko pojęta tolerancja, pedalstwo, zdziczenie młodzieży, ,,uchodźcy” mile widziani…

   2+

 4. Cześć ta wiadomość jest chyba tylko do Redakcji ale może postanowicie się nią podzielić z innymi bo na pewno może się przydać, chodzi o kwestie bezpieczeństwa osób prezentowanych na zdjęciach zamieszczanych na serwisach kibicowskich, dokładnie chodzi o zamazywanie twarzy najczęściej jakimś filtrem Gaussa czy jakimś „swirl” jest to metoda nie skuteczna i niestety częściowo odwracalna czyli można odkręcić to co zostało zakręcone na obrazku a co za tym idzie odkryć twarz lub dane zamazane z obrazka … fachowcy polecają aby zamazywać obraz jednym stałym blokiem w najlepiej jednostajnym kolorze załączam lik do źródła dla zainteresowanych tematem

  https://niebezpiecznik.pl/post/zamazywanie-tekstu-przez-rozmywanie-to-nie-najlepszy-pomysl-o-tym-jak-redaktor-niebezpiecznika-ujawnil-swoje-dane-z-dowodu/

  https://www.pgs-soft.com/pl/co-niebezpiecznik-zrobil-zle/

  24+

 5. „Świat ogarnia szaleństwo, gdy dochodzi do meczów Bayernu z Borussią Dortmund, Milanu z Juventusem, Realu z Barceloną, Celtiku z Glasgow Rangers (tak, wiem, teraz nie zagrają)”.Celtik z Rangers jak najbardziej się spotkają,grają w tej samej klasie rozgrywkowej.

  8+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *