Rura do Krk

 Jest coś, co spędza sen z powiek politycznej kaście z Berlina. To bicie w żywotne, gospodarcze interesy Niemiec. Takim czymś jest niewątpliwie pomysł Trójmorza, w którym to projekcie Polska odgrywa bardzo istotnę rolę.
Samo Trójmorze jeszcze może byłoby do przełknięcia dla Niemiaszków, lecz tylko wówczas, gdyby kręgosłupem tej idei nie był gazociąg ze Świnoujścia do chorwackiego Krk. Ta rura jest wielkim nieszczęściem dla polityki energetycznej przemysłu niemieckiego i Rosji. Ta rura z kolei jest wielką szansą Polski. Tym bardziej, że idea Trójmorza jest wspierana przez USA, które z kolei z jednej strony chcą osłabić Rosjan, z drugiej szukają rynku zbytu na własny gaz. Rura Świnoujście – Krk z odgałęzieniami jest doskonałym narzędziem na znalezienie rynku zbytu w całej Europie Środkowej od Grecji do Estonii. Przez Rumunię, byłą Jugosławię, nawet po Austrię, a w domyśle docelowo – także po Ukrainę.
To ogólny zarys aktualnej polityki gospodarczej naszego regionu. Natomiast o szczegółach opowie na wykładzie zatytułowanym „Bitwa o Trójmorze” Stanisław Michalkiewicz podczas organizowanego przez Inicjatywę Patriotyczną spotkania, jakie odbędzie się w najbliższą sobotę 7 października o godzinie 17:00 w auli Gimnazjum Salezjańskiego przy ul. Bolesława Prusa 78 we Wrocławiu (obok kościoła św Michała Archanioła przy skrzyżowaniu Prusa i Wyszyńskiego).
Wstęp oczywiście wolny.
RZ, rys IP

Informacja dla Czytelników Fana: aktualnie na fejsbuku jesteśmy zbanowani, zatem przez ten portal na bieżąco strony obserwować nie można.

38+

komentarzy: 9

 1. Zagladam i czytam artykuły na Waszej stronie dość często. Oczywiscie ze względu na „inny pogląd kibicowski” staram się nie komentować. Ale w tym przypadku, jeżeli redakcja pozwoli, ja również pozwolę sobie na komentarz:
  W przypadku cen gazu – moim zdaniem wartości będą przybliżone jakie są teraz. Nie liczę na tańszy, jako obywatel. Ale ! Tutaj jest zupełnie inna gra USA. Będą nam sprzedawać gaz i więcej ! Wesprą nas w tej inicjatywie, ponieważ będą mieli stały zbyt a co najważniejsze, w jakimś stopniu osłabia to Rosje. Również i Merkel dostanie pstryczka. Oby tylko PO nie wygrało przyszłych wyborow (nie wierze w sondarze, tylko zawsze idę i głosuje ) Bo temat trojmorza runie….. oby NIE. Jak już wspomniałem cena gazu się nie zmieni, ale uzyskana marża na nim, dla kasy państwowej będzie znacznie wyższa niż teraz. Na ta chwile wszyscy się „badają” odnośnie tego układu, ale zobaczycie jak temat ruszy, lub mocniej się rozwinie….. będzie europejski ryk, jakby świnie zarzynali. Tego momentu bardzo chciałbym doczekać.
  Pozdrawiam

  21+

  1. Niemcom już gul skacze ze względu na prawie skończoną budowę S3 Świnoujście – Szczecin – Zielona Góra – Legnica – Lubawka i budową dalszej jej części w Czechach (Autostrada D11).
   Koło Milicza natomiast jest największy w Polsce podziemny magazyn gazu włączony do polskiej sieci przesyłowej.
   Najważniejszą inwestycją jest teraz budowa gazociągu Baltic Pipe. Jak to się uda to Niemców i Ruskich gul zabije.

   17+

  1. @Masław
   Jeżeli piszesz takie „rewelacje”, to podaj wiarygodne źródło o cenach, bo inaczej będziesz uchodził za jednostkę skutecznie indoktrynowaną przez gw, tvn itp. A może uważasz, że kontrakt wynegocjowany przez buraka Pawlaka z Gazpromem na tyle lat też jest korzystny? Rura Pl-Cro ma być jednym z elementów dywersyfikacji. Spójrz na mapę. Gaz kupiony np. na Bliskim Wschodzie o wiele szybciej i tanie dotrze do nas po „zrzucie” w gazoporcie na wyspie Krk w Chorwacji i dalej rura do nas, niż tankowiec miałby dopłynąć do Świnoujścia, jak to już praktykowano. Podobnie jest z gazem np. z szelfu norweskiego, tyle, że w druga stronę. Taniej będzie kupiony tam gaz krajom z południa Europy przetransportować rurą ze Świnoujścia niż tankowcem przez cieśninę gibraltarską.
   Tutaj w ocenie tego projektu zasada jest prosta, im większy kwik rosyjskich i niemieckich grup interesu, tym bardziej zasadne jest jego zrealizowanie. To podobnie jak nasz krzyk rozpaczy przy Nordstream I i II, z ta różnicą, że tu mamy do czynienia ze skurwysyństwem przejawiającym się brakiem, tak podnoszonej przez organy UE, solidarności (w tym wypadku energetycznej), a rura Pl-Cro jest (będzie mam nadzieję) przejawem materializacji takiej solidarności.
   Nie wiem ile masz lat, ale ja przeżyłem czasy, kiedy w portfelu było parę groszy, a w sklepie g…o. Wielu ludzi prosiło Boga o czas, kiedy coś będzie droższe, ale będzie to można kupić zawsze, gdy będzie ich na to stać i będą mieli na to coś ochotę, a nie tylko wtedy, gdy ktoś zdecyduje o rzuceniu czegoś do sklepu i często po ciężkiej walce w kolejce lub po znajomości, czy za łapóweczkę. Jestem z pokolenia, które ma dosyć jakiegokolwiek uzależnienia od Rosji i nie tylko.

   16+

 2. Gazociąg od Bałtyku do Adriatyku jest czymś, co rozwala niemiecką wizję polityki gospodarczej oraz narusza rosyjskie interesy. Dlatego nie dzziwmy się, że wchodząc w taki projekt, a w zasadzie inicjując go rząd polski spotyka się niezwykłymi protestami różnych środowisk. Środowisk, które swoich mocodawców ma w Berlinie lub Moskwie.
  A skoro gra idzie o miliardy euro, zatem na działalność antyrządową w Polsce pójdą miliony.

  37+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *